Türkiye Ekonomisi Haberleri

Sarp Sınır Kapısı’nda tır geçiş rekoru kırıldı

Türkiye’nin Kafkaslara açılan en önemli sınır kapılarından biri olan Türkiye-Gürcistan sınırındaki Sarp Sınır Kapısı’nda tır geçiş rekoru kırıldı.

Bakan Pakdemirli müjdeyi verdi: Yüzde 100 hibe verilecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, arıcılık projelerine yüzde 50, kaz ve hindi yetiştiriciliği projelerine yüzde 75, ipek böcekçiliği projelerine yüzde 100 hibe desteği sağlanacağını bildirdi.

Havalı işbirliği

TİM ile THY, ihracat seferberliğine önemli katkı yapacak bir işbirliğine gitti. Salgın döneminde bu ortaklığın önemine dikkat çeken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu “Türk Hava Yolları kargo taşımacılığında yüzde 30’a varan hizmet bedeli avantajı sağlayacak” dedi.

Sosyal girişimlere Bodur ödülü

Kale Grubu’nun, 2016 yılında vefat eden kurucusu İbrahim Bodur’un anısını ve değerlerini yaşatmak amacıyla bu yıl dördüncüsünü düzenlediği İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı’nın kazananları açıklandı.

Türkiye yüzde 19 tasarruf yaptı: Vatandaşlar bankaya güvenmiyor

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi; 49 ilde 15 bin kişiyle anket yaparak Türkiye'nin hanehalkı tasarrufa bakışını ortaya koydu. Bir yıllık kazancının yüzde 19'unu tasarruf yapan vatandaş, bankalara güvenmiyor. Tasarruf yapanlar 100 bin lira altı gelirde altın yatırımı yaparken, 250 bin lira gelirde ise gayrimenkule yöneliyor.

MÜSİAD’ın reform talepleri alındı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ekonomi ve hukuk alanında yapılacak reformlara ilişkin dün de MÜSİAD’ın görüş ve önerilerini aldı. MÜSİAD’ın sunduğu raporda, Türkiye’nin, sermaye, teşvik ve girişimcilik alanlarında daha seçici adımlar atmasını zorunlu kılan bir değişime ihtiyacı olduğu vurgulandı. Sıcak para girişi yanında doğrudan yatırımların da desteklenmesi istendi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında gerçekleştirdi. Komisyon, 2'nci toplantısını 15 Aralık, 3'üncü toplantısını 22 Aralık'ta yapacak.

Bakan Dönmez açıkladı: Pazartesi yerli otomobil için büyük gün

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretimine başlanacağını belirterek, "Başlangıçta yıllık 10 bin ton olacak pilot üretimimiz kısa süre içinde yıllık 600 bin tona çıkacak. Bu üretim yerli elektrikli otomobilin pil yapımında önemli bir girdi olarak kullanılacak" dedi.

Asgari ücret ne kadar olacak? Bakan Selçuk'tan ilk mesaj

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2021'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında, ilk toplantısı başladı. Toplantı öncesi konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Bakanlık olarak bu süreçte bir hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

İşsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri bugün başlıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kasım ayına ilişkin İşsizlik ve Kısa Çalışma Ödeneği ödemelerinin bugün yapılacağını duyurdu.

Bakan Elvan: İş dünyasının görüşleri düzenlemelere önemli katkı sunacak

Ekonomi ve hukukta reform çalışmaları kapsamında gerçekleştirdikleri iş dünyası görüşmeleri devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün iş dünyası ziyaretlerinin son adresi Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) oldu. Toplantının ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Elvan, "İş dünyasıyla görüşmelerimize MÜSİAD ile devam ettik. Adalet Bakanımız Sn. @abdulhamitgul ile MÜSİAD yönetiminin önerilerini aldık. İş dünyasının görüşleri,...

Türkiye'den Çin'e gidecek ilk ihracat treni bugün İstanbul'dan yola çıkıyor

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'den Çin'e gidecek ilk ihracat treninin bugün İstanbul'dan yola çıkacağını bildirdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı 300 personel alacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 300 defterdarlık uzman yardımcısı alımına ilişkin detaylar Resmi Gazete'de yayımlanan ilanla belli oldu. Başvurular 18 Ocak-29 Ocak 2021'de Bakanlığın internet sayfası üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

Ticaret Bakanlığı müfettiş yardımcısı alacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 300 defterdarlık uzman yardımcısı alımına ilişkin detayların Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından bir personel alım haberi de Ticaret Bakanlığı'ndan geldi. Ticaret Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığında istihdam edilmek üzere ticaret müfettiş yardımcısı alınacak.

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'ten asgari ücret açıklaması: Muafiyet istediler

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2021 yılı asgari ücretinin belirlenmesi için bir araya geliyor. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK tarafından yapılan ortak açıklamada, "Asgari ücret belirlenirken geçim şartları yaklaşımı dikkate alınmalı ve ücretlerin asgari ücrete denk gelen kısmı vergiden muaf olmalı" ifadelerine yer verildi.

11 ayda 4 bin 892 maden ruhsat sahası denetlendi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçen yıl 8 bin 602 madende denetim gerçekleştirdiklerini belirterek, "2020 yılında ise bugün itibarıyla 4 bin 892 maden ruhsat sahasını denetledik." dedi.

Rusya'ya domates ihracında kota 199,3 bin tonu buldu, siparişler durduruldu

Rusya'nın 50'şer bin tonluk kota sınırı uyguladığı domates ihracatında, dördüncü partiyle birlikte toplam ihracat 199 bin 300 tona ulaştı. Yeni kota açılması için girişimler sürerken, Rusya'dan domates siparişi durduruldu.

Yüz binlerce sağlık personeline müjde

Bursa’da özel bir hastanede hemşire olarak çalışan genç kadının açtığı dava sonrası Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nden özel sektörde çalışan yüz binlerce sağlık personeline müjde niteliğinde bir karar geldi. Yüksek Mahkeme; emsal niteliğindeki kararla; ücret bordrolarında yer alan ‘bölüm farkı ödemeleri’ ile nöbet ücretinin fazla mesai ve hafta tatili ücretinden mahsup edilmesinin önüne geçti.

Dolar ne kadar oldu?

Koronavirüse karşı geliştirilen aşılara ilişkin yürütülen çalışmalar piyasalar tarafından yakından takip edilirken haftanın son işlem gününde dolar ve euronun fiyatı da yatırımcılar tarafından araştırılıyor. İşte 4 Aralık döviz fiyatları ve dolar ve euroda son rakamlar..

Altın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor

Ekonomi gündemini yakından takip edenler, yatırımcılar ve birçok vatandaş tarafından takip edilen altın fiyatları, 4 Aralık Cuma gününde de merakla araştırılıyor. Geçtiğimiz ay 520 lirayı aşarak rekor kıran altın fiyatları ardından yaşadığı düşüşle beraber durgun seyrini sürdürüyor. Peki, bugün gram ve çeyrek altın fiyatları ne kadar, kaç TL? İşte,4 Aralık altın fiyatları...

Tüm HES'ler yerli ve milli sistemle, tek merkezden kontrol edilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ithal muadiline göre 10'da 1 maliyetle üretilen yerli ve milli Enerji Otomasyon Sistemi'nin (EOS) tüm HES'lere uygulanacağını belirterek, "Artık tüm tesislerimizi tek merkezden ve otomatik sistemlerle kontrol edebileceğiz" dedi.

Ermenistan kabul etti: Azerbaycan ile Türkiye birleşecek, dört il ihya olacak

Ermenistan ordusu Azerbaycan ordusu ile girdiği 44 günlük savaşta ağır darbe alarak Dağlık Karabağ bölgesinden çekilirken, iki ülke arasında masada yapılan anlaşmaya ise sürpriz bir madde de eklendi. Azerbaycan karadan tek bağlantısı olmayan Nahçıvan'a ulaşım koridoru kuracak. Beş ülkeyi yakından ilgilendiren hat Azerbaycan ile Türkiye'yi de karadan birleştirmiş olacak. Başta Azerbaycan olmak üzere bölgedeki diğer ülkelerin Avrupa'ya ucuz maliyetle mal ihraç etmesinin önünü açacak koridor, sınır...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla dört bakanlıkta çok sayıda atama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile bazı bakanlık, kurum ve kuruluşlara ilişkin atama kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Erişilebilir hizmetlerle kolay seyahat

Engelli yolcuların rahat kullanabilmesi ve sunulan tüm hizmetlerden faydalanabilmesi için de özel olarak tasarlanan İstanbul Havalimanı, yolcularına kesintisiz, erişilebilir ve bağımsız bir havalimanı deneyimi sunmak için 32 paydaşı ile birlikte ‘Erişilebilirlik Deklarasyonu'na’ imzasını attı.

En fazla yatırım AB’den

Katar-Türkiye, ekonomiye moral verecek yatırımlar konusunda imza atınca, muhalefetin “sermaye ırkçılığı” depreşti. “Ülke Katar’a satılıyor” diyerek sermaye hedef gösteriliyor. Ancak Türkiye’ye en çok yatırımın AB’den geldiği biliniyor. İstatistiklere göre, AK Parti iktidarda olduğu 2002-2020 yılları arasında Türkiye’ye en çok yatırım yapan ülke, 26 milyar dolar ile Hollanda oldu. ABD 12,8 milyar dolarla ikinci, İngiltere 11 milyar dolarla üçüncü sırada. Katar’ın bu süre içindeki yatırımı ise 2 m...

Eski Amerika geri mi dönüyor?

Sancılı bir seçimle ABD Başkanı seçilen Joe Biden, söylemleriyle selefi Trump’ın politikalarını tersyüz edeceği izlenimi veriyor. Aylık ekonomi dergisi Z Raporu; Aralık sayısında, Biden’in atacağı muhtemel adımları, eski başkandan farklarını ve Amerikan siyasetinin önümüzdeki günlerde izleyebileceği rotayı kapsamlı bir dosyayla ele aldı.

Bakan Karaismailoğlu: Bölünmüş yollarla can kaybı yüzde 79 azaldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'de 18 yılda yapılan 28 bin kilometrelik bölünmüş yolla taşıt hareketliliği yüzde 160 artarken, 100 milyon taşıt-kilometre başına can kaybının yüzde 79 azaldığını bildirdi.

İstanbul Havalimanı'ndaki yolculuk kolaylaştırılıyor: Engelsiz ulaşım sağlanıyor

İstanbul Havalimanı'nda otizm, serebral palsi, görme engeli ile hareket kısıtlılığı gibi farklı zorluklar yaşayan bireyler için havalimanı kapısından uçuş kapılarına kadar engelsiz ulaşım sağlanıyor.

Memur ve emeklinin alacağı enflasyon farkı zammı yükseldi: İşte son 5 aylık enflasyon oranı

TÜİK kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre enflasyon kasım ayında yüzde 2,3 artış gösterdi. Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından milyonlarca memur ve emeklinin maaşlarına yapılan enflasyon farkı zammı için belirleyici olan 2020 yılının son 6 aylık enflasyon rakamları içerisinde yer alan 5 aylık rakamlar da belirlenmiş oldu. Açıklanan 5 aylık enflasyon farkı zammı yüzde 6.84 olarak gerçekleşirken, memurlara yüzde 2.84 oranında enflasyon zammı da netleşti. 20...

Milyonlarca asgari ücretlinin gözü yarınki toplantıda: İşte asgari ücrette olası 5 teklif!

Milyonlarca asgari ücretli çalışan 2021 asgari ücret toplantısının ne zaman olduğunu ve beklenen asgari ücretin ne kadar olacağını merak ederken, 2020 yılı için yüzde 15'lik zamla 2 bin 20 liradan 2 bin 324 liraya çıkan asgari ücrette beklenen toplantıların ilkinde tarih belli oldu. 2021 yılı asgari ücretini belirleyecek komisyon 4 Aralık'ta ilk toplantısını gerçekleştirecek. Yeni asgari ücret oranına ilişkin sendikalar taleplerini henüz kamuoyu ile paylaşmadı. Ancak enflasyon tahminlerine göre ...

Maliye Bakanı Elvan: Enflasyonun etkilerini en aza indirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kasım ayı enflasyon rakamlarına ilişkin açıklama yaptı. Elvan, "Enflasyonun vatandaşımız üzerindeki etkilerini en aza indirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz" dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay: Asgari ücrette 'evet' diyeceğimiz bir rakam geleceğini umut ediyoruz

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yarın başlayacak asgari ücret görüşmeleriyle ilgili açıklamada bulundu. Atalay, "İşveren ve hükümetin, tebessüm ettirecek, 'evet' diyeceğimiz bir rakam getireceğini umut ediyoruz. Kafamızda bir rakam var. Komisyon üyeleri önümüzdeki günlerde Hak-İş ve DİSK'in kanaatini alıp açıklar" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+