Sivas Haberleri

İnterneti olmayan köydeki minikler uzaktan eğitim için dondurucu soğukta tepeye çıkıyor

Sivas’ın Yıldızeli ilçesi Kiremitli köyündeki öğrenciler, bölgede baz istasyonu bulunmadığı için cep telefonlarıyla iletişim sağlayamıyor, internete de ulaşamıyor. Bu nedenle öğrenciler dondurucu soğuğa rağmen her gün köylerindeki hakim bir tepeye çıkmak zorunda kalıyor. Bu yıl lise sınavlarına hazırlanan Sema Nur Sarıtaş internet altyapısı için görüştükleri tüm firmalardan olumsuz cevap aldıklarını belirterek, “Köyümüzde telefonlar çekmediği için online derslerimize katılamıyoruz. Köyümüzdeki ö...

Şehidin annesi ve babası bir gün arayla vefat etti

Sivas’ta Şehit Jandarma Uzman Çavuş Saadettin Yazıcı’nın Covid-19 tedavisi gören annesi ve babası bir gün arayla vefat etti. Jandarma Uzman Çavuş Saadettin Yazıcı, 13 yıl önce Giresun’un Alacura ilçesi yakınlarında PKK'lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada şehit olmuştu.

Bebeğini çıplak bir şekilde boş arsaya ölüme terk etti: Boşanma aşamasındaki eşindenmiş

Sivas'ta çıplak olarak bırakıldığı boş arsada soğuk hava nedeniyle hipotermiye giren, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden bebeğin annesinin ifadesine ulaşıldı. Nebile G. ifadesinde, çocuğun boşanma aşamasında olduğu eşi Erdoğan G.'den olduğunu söyledi.

Sivas'ta bebeğini ölüme terk eden kadının 2 çocuk annesi ve üniversite mezunu olduğu ortaya çıktı

Sivas’ta yeni doğan bebeği dondurucu soğukta sokağa bırakarak ölümüne neden olan kadının 2 çocuk annesi ve üniversite mezunu olduğu ortaya çıktı.

Annesini av tüfeği ile katleden babasının hastaneden çıkmasından endişe ediyor

Sivas merkeze bağlı Karayün köyünde çiftçilik yapan Ahmet Yapmaz , 2 yıl önce kendisinden boşanmak isteyen 3 çocuk annesi eşi Fatma Yapmaz'ı av tüfeğiyle öldürdü, oğlu Mustafa ve gelini Hürü Yapmaz'ı da yaraladı. Olay sonrası tutuklanan ve Adli Tıp Kurumu tarafından akli dengesinin yerinde olmadığı raporu verilen Ahmet Yapmaz, hastanede tedavi altına alındı. Mustafa-Hürü Yapmaz çifti, Ahmet Yapmaz'ın hastaneden çıkıp salıverilmesi halinde kendilerine de zarar vermesinden endişe ediyor.

Sivas'ta korkunç olay: Soğuk havada çıplak halde terk edilen minik bebek kurtarılamadı

Sivas'ta yeni doğmuş bir erkek bebek, soğuk havada çıplak halde mahalle arasındaki boş arsaya bırakıldı. Sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırılan bebek kurtarılamadı. Hava sıcaklığının eksi 1 derece civarında olduğu saatlerde arsaya bırakılan bebeğin, hipotermiye girdiği ve bu nedenle de hayatını kaybettiği öğrenildi.

Koronavirüs hastası annesini özel aracıyla eve götürmek isteyen sürücü cezayı yedi

Sivas'ta sokağa çıkma kısıtlamasını hiçe sayarak koronavirüs hastası olan annesi A.K.'yı valilik tarafından tahsis edilen aracı beklemeden hastaneden eve götürmek isteyen E.K., polis ekiplerine yakalandı. E.K. ile annesine 3 bin 150 lira sokağa çıkma yasağına uymadıkları gerekçesiyle cezai işlem uygulanırken A.K., karantina süresini tamamlamak üzere KYK yurduna götürüldü.

100 bin liraya sosyal mesafe: Pahalı önlemden müşteriler memnun

Sivas’ta bir kafe işletmecisin100 bin lira harcayarak mekanını yeniledi. Mekanda korona virüse karşı yapılan cam kabinler vatandaşların ilgisini çekiyor.

Sivas’ta bomba paniği: Polis taksiyle kaçan iki şüpheliyi arıyor

Sivas kent merkezinde akşam saatlerinde duyulan patlama sesi paniğe neden olurken, olayın ardından harekete geçen polis ekipleri ise yaptıkları inceleme sonrasında kentte paniğe yol açan yoğun sesin iki şahsın patlattığı gök bombası ismi verilen havai fişekten çıktığı tespit edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Sivas valisi Salih Ayhan sorumlulara gerekli cezai işlem uygulanacağını açıkladı.

Sivas'ta 22 yıl önce terör örgütü PKK'nın yaktığı cami yeniden inşa edildi

Sivas’ın Divriği ilçesine bağlı Çayözü köyünde 1998 yılında PKK terör örgütü tarafından yakılıp tahrip edilen köy camisi, Divriği İlçe Müftülüğünün girişimleriyle yeniden ibadete açılmaya hazırlanıyor.

Sivas'ta işçi servisi kaza yaptı: Çok sayıda yaralı var

Sivas'ın Zara ve Suşehri ilçeleri arasında işçileri taşıyan servis midibüsü kaza yaptı. Kaza sonrası çok sayıda yaralı olduğu öğrenildi.

Sivas'ta ocağı açık unutunca polisten yardım istedi

Sivas’ta bir vatandaş, polisten 'Ocağı açık unuttum, evimin doğalgaz vanasını kapatır mısınız’ diye yardım istedi. Polisler de vatandaşın isteğini geri çevirmeyince ev sahibi cep telefonuyla iletişime geçerek teşekkür etti.

Sivas'ta çekirdekleriyle alıç tüketen 5 kişi hastanelik oldu

Sivas'ta çekirdekleriyle fazla miktarda alıç tüketen 5 kişi, sindirim sistemlerinde sıkıntı yaşayarak soluğu hastanede aldı. Yapılan incelemelerde çekirdeğiyle birlikte tüketilen alıcın midede kitle şeklini aldığı ve tıkanıklığa neden olduğu anlaşıldı.

Şehitliğe esrarengiz bir mektup bırakıldı

Sivas'ta şehitlikte bulunan bir mektup şaşkınlığa sebep oldu. Şehit mezarlarının başına bırakılan mektuplar kimi şehit ailelerini üzerken, kimisini duygulandırdı.

Sivas'ta baraj gölünde sular çekildi: Köy kalıntıları gün yüzüne çıktı

Sivas'ın Suşehri ilçesindeki Kılıçkaya Barajı'nda suların çekilmesiyle eski yerleşim yerlerinden kalıntılar gün yüzüne çıktı. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırıldığı ileri sürülen cami ve köy okulu suların çekilmesiyle yeniden ortaya çıktı. Ayrıca caminin yanında bulunan eski mezar taşları ve tahtadan yapılan köprü de ortaya çıktı.

2 metre enindeki 2 katlı ev görenleri şaşkına çeviriyor

Sivas'ta iki metre enindeki ve iki katlı ev konağın ve apartmanın arasında adeta kaybolmuş durumda. Görenlerin dönüp bir daha baktığı ev, ayakta kalmak için direniyor.

Sivaslılar telefon görüşmesi yapmak için 500 metre yürüyüp Kayseri'den sinyal arıyor

Sivas'taki bir köyde yaşayan vatandaşlar, evlerinde telefonları çekmeyince köyün zirvesine çıkıyor. Sinyal yakalayabilmek için 500 metre yol yürüyen vatandaşlar, Kayseri'den gelen sinyallerle telefon görüşmesi yapıyor.

Sivas'ta bulunan bu su haftanın iki günü kırmızı akıyor: Su kadar rivayet de dikkat çekiyor

Sivas’ın Zara ilçesinde haftanın iki günü kırmızı akan su kadar, suyla ilgili rivayet de dikkat çekiyor. Mineral değeri yüksek olan sodalı bu su, aktığı yere de demir pası renginde iz bırakıyor. Ayrıca köy sakinleri asırlardır anlatılan bir rivayete inanıyor. Köy sakinlerinden Murat Öğretmen, rivayeti anlatarak, “Moğol askerlerince şehit edilen 7 yaşında bir çocuk var. Şehit edildikten sonra suda bir kızarıklık meydana geliyor ve her perşembe akşamı ikindiden sonra kırmızı su akmaya başlıyor" de...

Sivas Kongresi'nin 101. yıl dönümü: Sivas Kongresi kaç yılında yapıldı, hangi kararlar alındı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı ve milli iradenin hakim kılındığı Sivas Kongresi 101 yaşında. Mustafa Kemal Atatürk’ün, Amasya Genelgesi ile yaptığı çağrı üzerine, 1.Dünya Savaşı’ndan sonra toplanan Sivas Kongresi'nde alınan kararlar, Misak-ı Milli’nin belirlenmesinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışında, Kurtuluş Savaşı’nın tüm safhalarında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılmasında etkili oldu. Cumhuriyet tarihi için çok büyük öneme sahip olan Sivas Kongresi'ne gi...

Sivaslı üçüzlerin hayalleri gerçek oldu: Üçü de tıp fakültesini kazandı

Üniversite hayali kuran öğrenciler bekleyişi sona erdi ve geçtiğimiz gün YKS yerleştirme sonuçlarının açıklandı. Yurdun dört bir yanından on binlerce aday büyük mutluluk yaşadı. Dikkat çeken bir başarı hikayesi de Sivas'tan geldi. Fen Lisesi'nde eğitim gören tek yumurta üçüzleri Senay, Beyzanur ve Feyza Köksal kardeşler, tıp fakültesini kazandı.

Bu köy gölüyle dikkat çekiyor: Rüzgar ne taraftan eserse o tarafa gidiyorlar

Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Gölbaşı köyünde bulunan göl içerisindeki adacıklar rüzgarla yer değiştiriyor. Bazen göl yüzeyi açık yeşil renkli yosunlarla kaplanıyor. Köy sakinleri gölün tanıtılmasını istiyor. Köy sakini İbrahim Vural, "Kamışlar göl üzerinde devamlı geziyor. Devamlı gidip geliyor. Rüzgar ne taraftan eserse o tarafa gidiyorlar. Göl ilgimizi çekiyor ama bakım yok. Göl biraz derin. Aşağı yukarı 40-50 metre derinliği var. Göl hafif dolsa burada balık tesisi olabilir.” dedi.

Sivas'ta bir çiftçi tarlasında buldu: Normalden iki kat daha ağır araştırılmasını istiyor

Sivas’ın Altınyayla ilçesinde bir çiftçi, tarlada bulduğu, bölgede bulunmayan türde ve normalin iki katı ağırlığındaki ilginç taşın araştırılmasını istedi.

Ağustos ayında kışı yaşadılar: Türkiye'nin en düşük hava sıcaklığı Sivas'ın İmranlı ilçesinde ölçüldü

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’nin en düşük hava sıcaklığı 2.2 derece ile Sivas’ın İmranlı ilçesinde ölçüldü. Bugüne kadar 20 Ağustos tarihlerinde Sivas’ta ölçülmüş en düşük hava sıcaklığı ise 6.2 derece olarak kayıtlara geçmişti.

Toplaması saatler alıyor, faydası ise saymakla bitmiyor: Kilosu 60 liraya satılıyor

Enfeksiyon gidermeden bağışıklığı güçlendirmeye pek çok faydasının olduğu bilinen karamuk bitkisinin bir ağacının hasadı 7-8 saat zaman alıyor. Şifa deposu olarak bilinen bitkinin meyvesi, kurutulmuş şekilde kilosu 60 Türk Lirasına satılıyor. 30 yıldır Aktarlık yapan Emin Şarkışla, "Çok mayhoş, ekşimsi bir tadı vardır. Lezzetlidir, tatlı bir ekşiliği vardır’’ dedi.

Sivas'ta 65 yaş ve üstündekilerin sokağa çıkma saatleri kısıtlandı: İkametgahında bulunmayanlara ceza uygulanacak

Sivas Valiliği, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstündekilerin 10.00 ila 17.00 saatleri dışında sokağa çıkmalarının kısıtlandığını bildirdi. Valilikten yapılan açıklamada "Kolluk kuvvetlerimiz ve denetim ekiplerimizle evde izolasyon altında tutulan vatandaşlarımız ikametgahlarında kontrol edileceklerdir. İkametgahlarında bulunmayanlara hem cezai işlem uygulayacağız hem de adli işlem için savcılıklara bildireceğiz" ifadeleri yer aldı.

Sivas'ta bir kişi temizliği abarttı: Komşular kimyasal sızıntı sandı, ekipler alarma geçti

Sivas’ta bir kişi ev temizliğini abartınca karıştırdığı kimyasal temizleyicilerden çıkan koku apartmanda paniğe neden oldu. Koku şikayeti üzerine binada inceleme yapan AFAD ekipleri, herhangi bir olumsuzluğa rastlamadı.

Kangal köpeklerine çipli takip geliyor: Genetiği koruma altına alınacak

Vahşi hayvanlara karşı sürüleri koruyan dünyaca ünlü kangallara çipli takip geliyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN), teknolojinin tüm imkanlarının kullanılacağı “Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi” kuracak. Merkezde safkan kangalların genetiği koruma altına alınacak. ORAN Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci, “Biz bu merkez sayesinde küçükbaş hayvancılığı da bir nevi desteklemiş olacağız" dedi.

Sivas'ta kurbanlıklar iş makinasıyla kesildi

Sivas'ta Kurban Bayramı alışıldık görüntülere sahne oldu. Kesim için traktörlerin yanı sıra, iş makineleri de kullanıldı. Kendilerini yaralayan acemi kasaplar ise hastanelere akın etti.

Sivas'ta Uzuntepeliler yeniden köylü olabilmek için referandumda 'evet' dediler

Sivas şehir merkezine 9 kilometre uzaklıktaki Uzuntepe Mahallesi, 2003 yılında köy sakinlerinin yaptığı referandumla mahalle oldu. Referandumla köylerini mahalleye dönüştüren Uzuntepeliler, 17 yıl sonra yeniden köylü olabilmek sandığa giderek "evet" dedi.

Sivas’ta bir köy karantina alındı

Sivas Valiliği, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararla Zara ilçesinde bulunan Göhertaş köyünün karantina alındığını duyurdu. Yapılan soysal medya paylaşımıyla köyün 10.07.2020 tarihi itibariyle karantinaya alınarak, köye giriş ve çıkışlar yasaklandığını söylendi.

Sivaslı yaşlı adam balık tutma yöntemiyle şaşırttı: 10-15 kilo balık tutuyorum

Sivas’ta 71 yaşındaki Osman Yükçeker, Kızılırmak’ta ilginç balık tutma yöntemi ile görenleri şaşkına çevirdi. Mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklardan bunalan Yükçeker, Kızılırmağın içerisine koyduğu taburesine oturarak hem serinleri hem de balık tutmayın keyfini yaşadı. Yaklaşık 2 saatte 40 balık tutan Yükçeker, “Sivas’ta hava çok sıcak, hem serinlemek için geldim hem de basma torumu getirdim, balığımı tuttum. İşim olmasaydı akşama kadar tutacaktım. 10-15 kilo balık tutuyorum" dedi.

Köylüler gözü gibi bakıyor: 904 yıllık ardıç ağaçları zamana meydan okuyor

Sivas'ın İmranlı ilçesine bağlı Karacaören köyünde, 904 yıllık 2 ardıç ağacı zamana meydan okuyor. 'Boylu ardıç' türünden olan dev ağaca, vatandaşlar da itinayla bakıyor. Boyu 10, gövdesi ise 5 metre genişliğinde olan ağaçlar görkemli yapılarıyla da dikkat çekiyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+