Savunma Sanayi Haberleri

Türkiye'nin Azerbaycan'a silah ihracatı yüzde 600 arttı

Türkiye'nin askeri desteği ile Dağlık Karabağ'da tarihi bir zafer elde eden Azerbaycan, Ocak-Kasım ayları arasında Türkiye'den 256 milyon dolarlık silah ithal etti. 44 gün süren savaş sırasında Azerbaycan, Ermenistan'a yaklaşık 3.5 milyar dolarlık zayiat verdirdi. Ermenistan ordusu onlarca hava savunma sistemi, yüzlerce tank ve zırhlı aracını kaybetti.

Yerli dronesavar sistemi 'KALKA'ya Birleşik Arap Emirlikleri de talip oldu

TSK için insansız hava araçları ve drone tehditlerine karşı üretilen, mobil erken uyarı hava savunma sistemi 'KALKA'ya Rusya'dan sonra Birleşik Arap Emirlikleri de talip oldu. Söz konusu sistemi incelemek için Pakistan'dan bir heyet de Türkiye'ye geldi.

SİHA'ları durduramayan Rusya Türkiye'den 'dronesavar' satın alacak

Antalya'da Türk Silahlı Kuvvetleri için insansız hava aracı ve drone tehditlerine karşı 'KALKA' adı verilen yerli mobil erken uyarı hava savunma sistemini üreten firma, Rusya'ya ihracata hazırlanıyor.

Yerli ve milli seyir füzesinin tüm testleri tamamlandı: Her türlü hava koşuluna hazır

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen yerli ve milli seyir füzesinin hava koşullarına dair dayanıklılık testleri tamamlandı. Her türlü hava koşulunda hizmet verebilecek olan füzelerin tüm testleri milli altyapılar ile yapıldı.

Murat Reis’e milli beyin

Denizaltılara monte edilecek komuta kontrol sistemi donanımları Havelsan’da bulunan Sistem Entegrasyon Laboratuvarı’nda bir araya getirilerek yoğun testlerden geçiriliyor. Daha sonra gerçek ortamına monte edilmek üzere denizaltıların inşa edildiği Gölcük Tersane Komutanlığı’na gönderiliyor.

Kazakistan'dan kritik ziyaret: İHA tesislerini incelediler

Suriye, Libya ve son olarak Dağlık Karabağ sahasında tarihi başarılara imza atan Türk SİHA'larına birçok ülke ilgi gösteriyor. Milli Savunma Bakanlığı, Kazakistan'dan bir heyetin İHA tesislerinin incelemek için 3 günlük ziyarette bulunduğunu açıkladı.

Savunmada yeni yerli imzası

Milli Savunma Bakanlığı; bilgisayarların yerli işletim sistemini daha yaygın kullanmak için Havelsan’la anlaştı. İmzalanan protokolle bakanlıkta 2009’dan itibaren kullanılan Pardus Sistemi’ne ilave olarak yeni bilgisayarların yerli işletim sistemine geçişi sağlanacak. Proje 3 yıl sürecek ve cihaz sürümleri yerlileşecek.

Alman Tagesschau gazetesi: Savaşların seyrini değiştiren Türk SİHA’larına Avrupa hazır değil

Türk İHA/SİHA'larının başarısı dış basında konuşulmaya devam ediyor. Alman Tagesschau gazetesinde kaleme alınan analizde, Türkiye’nin SİHA kullanımında öncü olduğu, böylece savaşın seyrini değiştirebildiği belirtildi. Yazıda ayrıca, Avrupa’nın buna hazırlıklı olmadığı ifade edildi.

Yerli 'el bombası kutusu' TSK envanterine girmeye hazır

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, milli ve yerli imkanlarla üretilen, 2 saniye içinde silahı bırakmadan, tek elle el bombasını kullanma imkânı veren EBK-M44 El Bombası Kutusu'nun Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine girmeye hazır hale geldiğini açıkladı.

S-400’ün 2. filosu da gelmeli

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal, Türkiye’ye ancak ikinci S-400 filosu geldiğinde ihtiyacın karşılanacağını söyledi. Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde “Savunmaya S-400 ve İHA/SİHA Etkisi” konulu sunum yapan Ünal, iki bataryadan oluşan ilk filonun geçen sene geldiğini hatırlatarak şu değerlendirmeyi yaptı: İkinci filonun bizim için hayati değeri var. Milli kontrol sistemi olacak, milli komuta kontrol sistemlerimize entegre olacak. Konseptin bütünlüğü için 2 filo gerekli ve 2. filoyu h...

Savunmada uzay çağı

30 Ağustos’ta ilk uzay denemelerine başlanacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan dün müjdeyi verdi: Tamamen milli ve yerli mühendislik kabiliyetlerimizle yaptığımız uydu fırlatma testleri başarıyla tamamlandı, 4 kere daha uzaya ulaştık.

Sihirli mermi Bayraktar

ABD’nin Forbes dergisi, ‘sihirli mermi’ benzetmesi yaptığı Bayraktar TB-2’ye övgü yağdırdı. Dergi, Azerbaycan’ın Ermenistan güçleri karşısında kullandığı Bayraktar TB-2’lerin ABD veya İsrail yapımı SİHA’lardan daha başarılı olduğunu yazdı.

Forbes dergisinden Türk SİHA’larına övgü: Zaferin arkasındaki ‘Sihirli Kurşun’

Türk İHA/SİHA'larının başarısı dünya gündeminde konuşulmaya devam ediyor. Türkiye’nin İHA/SİHA üretiminde gösterdiği başarının kaleme alındığı Forbes'de, Bayraktar TB2’nin muadillerine göre çok daha iyi olduğu belirtildi. Yazıda Türk İHA/SİHA’larının Suriye ve Libya’nın ardından Karabağ’da da büyük fark yarattığı ifade edildi.

TB2 Bayraktar Türksat'ın kapsama alanındaki her bölgede uçuş yapabilecek

Çatışma alanlarındaki başarısıyla tarih yazan TB2 Bayraktar, SATCOM entegreli haberleşme sistemi ile donatıldı. Bayraktar TB2'nin gövde yapısındaki değişiklik dikkati çekerken, bu donanım sayesinde Türksat uydusunun kapsama alanı içerisinde yer alan her bölgede görev yapabilme kabiliyeti elde etti. TB2'lerin bu sayede elektronik harp unsurlarına karşı çok dayanaklı olacağını belirten Savunma Sanayi Analisti Kadir Doğan, "Bayraktar TB2, artık düşmanları için çok daha tehlikeli bir hal alacak" değ...

Savunmanın ilk sanal fuarı açıldı

Dünyanın ilk 3 boyutlu sanal savunma sanayii fuarı SAHA EXPO dün açıldı. Milli savunma hamlesine dikkat çeken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “3 milyar doları aşan ihracat kapasitesine ulaştık. Yaklaşık 11 milyar dolarlık ciroya sahip sektörün Ar-Ge harcamaları da her geçen gün artıyor” dedi.

Barbaros artık daha güvende

Doğu Akdeniz’de görev yapan sismik araştırma gemisi Barbaros Hayreddin Paşa’da TÜBİTAK’ın geliştirdiği CRPA (anti-jam) küresel konumlanma sistemi devreye girdi. Böylece gemi, sistemin dışarıdan müdahaleyle karıştırılmasına ve olası kazalara karşı daha güvenli hale getirildi.

Türk SİHA'ları Ermenileri korkuttu: Şirkete mektup yazdılar

Eylül ayında başlayan saldırılar sonrası karşı harekata geçen ve cephede sağladığı büyük üstünlük ile 200'den fazla köy ve yerleşim yerini işgalden kurtaran Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürürken, cephede büyük yenilgiye uğrayan Ermenistan ise farklı yöntemlere başvurmaya çalışıyor. Ermeni lobisi cephe hattında elde edilen büyük zaferin perde arkasında yer alan Türk SİHA'larını ABD'li teknoloji şirketine mektupla şikayet ederek dezenformasyon yaptı.

Karadeniz’in Fatih’i matkabı döndürdü

Karadeniz’de 405 milyar metreküp doğalgaz keşfedilen Sakarya gaz sahasında ikinci kuyunun sondajı başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih sondaj gemisinin Türkali-1 kuyusunda çalışmaya başladığını açıkladı. Dönmez, Twitter’dan “Karadeniz’in Fatih’i matkabı döndürdü. Türkali-1 kuyusunda sondaja başladık. Sondajımız 75 gün sürecek. Bereketli olsun” ifadelerini kullandı” yazdı.

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı denize iniyor

Savunma sanayine yönelik üretimleriyle dikkat çeken Antalya merkezli Ares Tersanesi, Ankara merkezli Meteksan savunma firmasının birlikte ürettikleri Türkiye'nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA,) aralık ayında denize indiriliyor. İlk SİDA'nın, milli füze sistemleri üreticisi Roketsan tarafından sağlanan 4 adet Cirit ve 2 adet L-UMTAS füze sistemleri ile 2021 yılı ilk çeyreğinde atış testleri yapılacak.

Türkiye'nin havadaki silahlı gözü SİHA'nın yeni imajı

Teröristlerin korkulu rüyası olan, Türkiye'nin yerli ve milli gururu, havadaki silahlı gözü olan Bayraktar TB2 SİHA'ların yeni logosu paylaşıldı. Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar tarafından da sosyal medyada yayınlanan SİHA'ların yeni imajı kısa sürede binlerce beğeni topladı.

Terörle mücadelede yeni dönem: ANKA gösterecek, ATAK vuracak

SİHA teknolojisindeki kabiliyetini bir üst seviyeye çıkaran Türkiye, uzun süredir ANKA ve Bayraktar'ı diğer kritik platformlara entegre ediyor. Türkiye, bu noktada müşterek harekat kabiliyeti kapsamında devrim niteliğinde adımlar atıyor. Önümüzdeki dönemde ATAK helikopterlerinin ANKA'dan gelen hedefleri imha edebileceğini belirten Savunma Sanayi Analisti Kadir Doğan, "Böyle bir durumun gerçekleşmesi çok ciddi bir kabiliyet kazanımı anlamına geliyor. Ortak bir haberleşme yapısı üstünden, insanlı ...

Rus basınında Türk SİHA'lara övgü: Hayranlıkla izliyoruz

Türk yapımı silahlı insansız hava araçları, tüm ülkelerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Azerbaycan'ın cephedeki başarısının önemli etkenlerinden biri olarak gösterilen Türk SİHA'larını, Rusya'nın önde gelen gazetelerinden Komsomolskaya Pravda manşetine taşıdı.

Kanuni sondaj gemisi göreve hazırlanıyor: Platformları sökülüyor

Karadeniz’de görev yapmadan önce hazırlıklar için bir süredir Haydarpaşa Limanı’nda bulunan Kanuni sondaj gemisinde platform söküm çalışmaları başladı. Platform söküm çalışmaları havadan görüntülendi.

Türk 'kamikaze drone'lar önümüzdeki yıllarda harp sahalarına damgasını vurabilir

Dağlık Karabağ'da yaşanan çatışmalarda Ermenistan ordusuna çok ağır zayiatlar verdiren platformlardan biri de İsrail üretimi 'kamikaze drone'lardı. Hava savunma sistemleri radarları tarafından tespit edilemeyen bu dronelar, önümüzdeki dönemlerde harp alanlarında çok etkili şekilde kullanılacak. Türkiye'nin bu alanda önemli çalışmalarının olduğunu hatırlatan uzmanlar, "STM tarafından üretilen Kargu, harp sahasında 'anti-personel' konseptinde aktif olarak kullanılan ve etkili bir ürün. Kargu gibi ...

Türkiye düşmanlarını zor günler bekliyor

Türkiye’nin savunma sanayii alanında özellikle SİHA ve İHA teknolojisinde elde ettiği milli atılım dünya medyasının takibinde. Amerikan Forbes dergisi, yakın gelecekte envantere girecek Akıncı, Aksungur ve Alpagu ile ilgili olarak “Türkiye’nin düşmanlarının zor günler yaşayacağını” yazdı. Dergi, son olarak Azerbaycan’ın Karabağ’daki başarısına da büyük katkı sağlayan Türk İHA ve SİHA’ların çatışmaların seyrinde belirleyici hale geldiği yorumu yaptı.

Savunma sanayinde Türkiye-Ukrayna ortaklığı: İki ülke kritik projeleri hayata geçirebilir

Türkiye ile Ukrayna, savunma sanayii alanında önemli projelerde ortaklık geliştiriyor. SİHA'lardan füze motorlarına, hava savunma sistemlerinden ortak kargo uçağı üretmeye kadar iki ülkenin tamamlayıcı iş birliğine yöneldiği görülüyor. Ukrayna'nın Sovyetler döneminden kalma çok önemli sanayii alt yapısının olduğunu söyleyen uzmanlar, "Ukrayna’nın elindeki altyapı Türkiye için önemli bir değer taşırken, Türkiye’nin NATO standartlarındaki üretim ve tasarım tecrübesi de Ukrayna için önemli bir değe...

Askeri gemi inşasında hedef bütçe 12 milyar dolar

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, askeri gemi inşa sektöründe mevcutta devam eden projelerle, uzun vadede gerçekleştirilmeyi planladıkları projelerin toplam bütçesini 12 milyar dolara ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Atmaca gemilerinde de son atış testlerini yaptıklarını kaydeden Demir, “Seri üretime hazır hale geliyor” dedi.

Kanada'nın silah ambargosu: Türkiye'nin İHA optikleri için alternatifleri var

Kanada hükümeti, Türk SİHA'larının Dağlık Karabağ'daki Ermenistan ordusuna yönelik harekatlarda kullanılmasından rahatsız oldu ve Türkiye'ye 'İHA ekipmanı' satışını askıya aldı. Türkiye, özellikle ANKA ve Bayraktar TB2 gibi platformlarda Kanada üretimi Wescam'in elektro-optik ve kızılötesi kamera sistemlerini kullanıyordu. Türkiye'nin bu konuda alternatiflerinin olduğunu belirten uzmanlar, "ASELSAN'ın ürettiği CATS kamera sistemlerinin insansız hava araçlarına entegrasyonu devam ediyor. Kanadalı...

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir'den ambargo kararına karşı büyük müjde: SİHA’lara takılacak CATS kameralarımız seri üretime geçiyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Kanada'nın amborga kararının ardından yaptığı açıklamada "Savunma Sanayiimiz engelleme ve ambargo kararlarına aldırmadan yoluna devam ediyor. SİHA’larımıza takılıp kullanıma alınacak CATS kameralarımız seri üretime geçiyor, emeği geçenlere teşekkürler" ifadelerini kullanarak müjdeyi verdi.

Bakan Dönmez'den müjdeli paylaşım: Yolun açık olsun Kanuni

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez sosyal medya hesabı üzerinden Kanuni sondaj gemisi ile ilgili paylkaşımda bulundu. Dönmez'in paylaşımında, "Denizlerimizde Kanuni dönemi başlıyor. Kanuni, Haydarpaşa Limanı’nda boğaz geçişi hazırlıkları için 10 Ekim'de Taşucu Limanı'ndan demir alacak" ifadeleri yer aldı. Mersin Taşucu Limanı'nda bakım, geliştirme ve güncelleme çalışmaları tamamlanan Kanuni'nin ilk sondaj görevi Karadeniz'de olacak.

Atmaca'ya görünmezlik zırhı geldi: Yerli motor sayesinde üretimi ve ihracatını önündeki engeller kalkacak

Türk savunma sanayiinde dün tarihi bir gelişme daha yaşandı. Yerli ve milli imkanlarla üretilen Atmaca seyir füzesi, GPS'den bağımsız olarak atıldı ve en zorlu testi başarıyla geçmiş oldu. Uzmanlara göre, bu donanım sayesinde Atmaca seyir füzesinin 'elektronik harp sistemleri' ile durdurulması çok zor olacak. Atmaca için beklenen yerli motorun son aşamada olduğunu belirten Savunma Sanayi Analisti Kadir Doğan, "Fransız TR-40 Turbojet motoru ile uçuyordu. Bu motorun Atmaca ve SOM gibi kritik platf...

TSK yeni uçaksavar topunu envanterine almaya hazırlanıyor

Tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilen 25 milimetrelik uçaksavar topu, atışlı testleri başarıyla geçti. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından üretilen, zırhlı araçlar ile uzaktan komutalı silah kulelerinde kullanılabilecek silah, tekli, üçlü, onlu ve seri atış yapabiliyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+