Sağlık Haberleri

Diriliş Ertuğrul Müslümanların hayal gücünü nasıl yeniden canlandırdı?

Diriliş Ertuğrul dizisinin dünya kanallarındaki etkisi konuşulmaya devam ediliyor. 72 ülkede yayınlanan TRT'nin meşhur dizisi Filistin'den Pakistan'a, Asya'dan Afrika'ya pek çok bölgede insanların günlük yaşamlarının içine girmeyi başardı. Middle East Eye sitesinde yer alan bir yazıda dizinin tüm dünyadaki Müslümanların hayal gücünü nasıl yeniden canlandırdığı kaleme alındı.

Hayat sınavım Parkinson

Yazar Mustafa Çalışan dört yıldır muzdarip olduğu Parkinson hastalığıyla birlikte değişen hayatını ‘Hamdolsun Sabredenlerdenim’ kitabında anlatıyor. Sabır ve tahammül tavsiyesi sunan Çalışan, “Hastalıkla beraber insanın ne kadar aciz, güçsüz, zayıf bir varlık olduğunu çok daha iyi idrak ettim. Parkinson milyonda bir insana denk gelir. Muhammed Ali’nin de benim de sınav sorularımız Parkinson’dan çıktı” diyor.

27 yıl sonra Simurg döndü

Şair Oktay Rifat’ın oğlu, mimar, fotoğrafçı, şair, çevirmen Samih Rifat’ın 1993’te çektiği “Simurg: Gerçeğin Peşinde Otuz Yolcu” 27 yıl sonra yeniden izleyiciyle buluştu. Bilimden sanata, fotoğraftan mimarlığa duayen isimlerle yapılmış röportajlar hem sanat tarihi hem bugün için izleyene Simurg’un peşinde dopdulu bir yolculuk vaad ediyor.

Dijital sanat çöp olmasın

Pandemi süreciyle ivme kazanan dijital sanat, üretilen eserlerin korunması sorununun beraberinde getirmeye başladı. “Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması” projesini hayata geçiren Sabancı Müzesi’nden Osman Serhat Karaman “Teknolojik sanat eserleri, yazılım güncelleğini yitirmesine bağlı olarak yok olabilir. Güncellemeler bizi sanatçının çıkış noktasından farklı yere götürebilir. Koruma çabası esere zarar verebilir” diyor.

Örtümüz Bir Başkadır

Bir Başkadır dizisi üzerine çok şey yazıldı çizildi. Bütün olumlu olumsuz eleştirileri bir yana bırakıp peki o kostümler nasıldı diye sorup diziyi kostümleri üzerinden ele alalım istiyoruz. Ama görüyoruz ki dizi karakterleri 2019 yılında yaşasalar da kostümleriyle, yaşları 30 altında olan genç kesimle ilişikli değil.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin

2020 yılında tanıştığımız ve hepimizin hayatını değiştiren Covid-19 salgını, tüm dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Bulaşıcı hastalıklara karşı en önemli savunma aracının güçlü bir bağışıklık sistemi olduğunu söyleyen Diyetisyen Nihal Tunçer, güçlü bir bağışıklık sistemi için ise sağlıklı ve dengeli beslenme, kaliteli ve yeterli uyku, düzenli egzersiz öneriyor.

Bir asır saatler arasında geçti

Süheyl Ünver’in Kütahya Defterleri’nde bahsettiği Kütahya Mevlevihanesi’nin son neyzenbaşı saatçi Mustafa Efendi’nin bugün hayatta olan torunu Kemal Yücer dede mesleğini sürdürüyor. Yücer, baba ve dedesinden sonra saatçiliğe sahip çıkmış.

Fotoğrafta masumiyeti aradı

İş insanı ve fotoğraf sanatçısı Şakir Eczacıbaşı’nın 50 yıl boyunca çektiği kareler “Seçilmiş Anılar” sergisinde buluştu. İstanbul Modern’de ziyarete açılan sergide hayata, doğaya, insana dair 300 kare var. Fotoğraf sorumlusu Demet Yıldız, “Şakir Eczacıbaşı fotoğraflarında masumiyet duygusunu aradı ve bu duyguyu vermeyi hedefledi” diyor.

İşkembe bağışıklığı güçlendirir

İşkembe proteinle beraber iyi derecede kalsiyum ve potasyum içeriyor. Her konuda oldukça zengin olan Türk mutfağı, işkembe için de bir çok farklı pişirme yöntemiyle dolu. Kızartmadan dolmaya bir çok farklı usülle işkembeyi sofraya getirmek mümkün. Bu hafta iki farklı işkembe tarifi paylaşıyoruz. Afiyet olsun.

85 milyonu yanımızda hissettik

“Bu zafer her şeyden önce İlham Aliyev’in, kahraman Azerbaycan Ordusu’nun ve halkımızın muazzam birliğinin zaferidir” diyen Azerbaycan milletvekili Ord. Prof. İsa Habibbeyli, Türkiye’yi hep yanlarında hissettiklerini dile getiriyor ve ekliyor: “Dağlık Karabağ-Vatan Savaşı’ndaki zaferin kardeş Türkiye için eşit derecede bir zafer olduğuna inanıyorum."

Bakan Koca: SMA hastaları ülkemizde başarı ile uygulanan tedaviden faydalanıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "SMA Bilim Kurulu, hastalığın tedavisi olmadığı, 2 yaşına kadar gen tedavisi almazsa öleceği hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu belirtti. Başvuru süreci tamamlanan SMA hastaları etkinliği ve yan etkileri bilinen, ülkemizde başarı ile uygulanan tedaviden halen faydalanmaktadır" dedi.

Mustafa Topaloğlu yeniden hastaneye kaldırıldı

Şarkıcı Mustafa Topaloğlu, geçen günlerde kalp krizi geçirmiş ve hastanelik olmuştu. Üç gün boyunca Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören şarkıcı, hastaneden taburcu olup evinin yolunu tutmuştu. Mustafa Topaloğlu'ndan bir kez daha korkutan haber geldi, şarkıcının yeniden hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Pandemi iş modellerini değiştiriyor

Pandemi sonrasında teknolojinin desteği sayesinde iş modelleri de değişecek. Yapılan araştırmalar, evden çalışmanın benimsendiğini gösterirken şirketlerin tercihi karma modeller olacak gibi görünüyor.

Neyzen Hüseyin Kudsi Sezgin, babası bestekar ve hafız Bekir Sıdkı Sezgin'i anlattı: Musiki bir nimettir, hüsn-ü istimal gerektir

Klasik Türk müziği sanatçısı, bestekar ve hafız Bekir Sıdkı Sezgin'in oğlu, neyzen Hüseyin Kudsi Sezgin, babasının musiki eğitiminde, dedesi Hafız Hüseyin Efendi'nin önemli bir rolü olduğunu belirterek, "Bizim musikimizle dinimiz iç içedir. Bizim dinimiz musikimizden, musikimiz dinimizden ayrı değildir. Dolayısıyla eskiden bu mevzuda daha yetkin eğitim alınıyordu. Dedem, almış olduğu eğitim itibariyle de babama bu musiki bilgilerini ilk aktaran kişiydi" dedi.

Cuma hutbesi: Faydasız işleri terk etmek kulluğun güzelliğindendir

Cuma namazı bu hafta da büyük bir katılımla kılınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı 27 Kasım Cuma Hutbesinin konusunu "Faydasız işleri terk etmek kulluğun güzelliğindendir" olarak belirledi.

Adenovirüs uyarısı: Kovid-19 kadar hızlı yayılabiliyor

Son günlerde değişen mevsimle beraber çok sayıda adenovirüslere bağlı kerato-konjonktivit vakaları arttı. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Cafer Tanrıverdi, adenovirüslerin Kovid-19 kadar hızlı yayılabildiğini belirterek, "Enfekte bireyden tüm aile fertlerine bulaşabiliyor. Bu hastalıktan korunmak için alınması gereken önlemler diğer tüm bulaşıcı hastalıklar ile benzerdir. Farklı olarak adenovirüslerin daha çok temasla bulaştığını düşünüyoruz. Bu nede...

Koronavirüs denetimlerinde ceza yiyen vatandaşların trajikomik savunmaları

Tüm Türkiye'de yürütülen koronavirüs tedbirleri kapsamında denetimler aralıksız devam ediyor. Sosyal mesafeye uymayan, maske takmayan ve sigara içenlerin ceza yememek için yaptığı savunmalar çok konuşuldu. Sigaraya içmiyordum kokluyordum diyenden tutunda maskesini takmayan bir kişi için 'misafir o' diyenler mi dersiniz. En popüler savunma ise 'haberim yoktu' oluyor. Koronavirüs denetimlerinde ceza yiyen vatandaşların trajikomik savunmalarını sizler için derledik. İşte, birbirinden ilginç savunma...

Bebekleri susuzluktan öldü iki çocukları perişan: Sorumsuz anne baba gözaltında

Rusya'da komşuların kötü koku ihbarı üzerine üç çocuklu bir ailenin evine giren polis, 6 aylık bebeği ölü buldu. Diğer iki çocuğun da durumunun hiç iyi olmadığı görülürken, bebeğin ölüm sebebinin susuzluk olduğu ortaya çıktı. Gözaltına alınan anne-babanın aşırı alkollü olduğu görülürken, sorumsuz çift bu duruma yoksulluklarını gerekçe gösterdi.

Vitamin ilaçlarında talep patlaması: Fiyatlar iki katına çıktı

Türkiye'de koronavirüs vaka sayısının artışına paralel olarak eczanelerde satılan vitamin hapları ve gıda takviyelerine olan talep ciddi oranda arttı. Eczacılar yoğun talep nedeniyle piyasada vitamin ilacı kalmadığını ve fiyatların iki katına çıktığını belirtiyor. Kontrolsüz vitamin ilacı kullanımı konusunda da uyarıda bulunan uzmanlar, "Kan değerlerine baktırmadan bu tür ilaçların gelişigüzel kullanılması doğru değil." diye konuştu.

İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?

İslam’ın 5 şartından birisi namaz kılmaktır. İslamiyette cuma namazı da ayrı bir öneme sahiptir. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip bu mübarek günlerde vatandaşlar camileri dolduracak. Cuma namazına gidecek olanlar İstanbul'da cuma saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor. Haberimizde İstanbul'da cuma namazı vakti ve ezan saatlerini bulabilirsiniz.

En güzel ve anlamlı cuma mesajları

Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Vatandaşların birbirlerine attıkları en güzel, resimli cuma mesajları haberimizde bulabilirsiniz. Güncel, anlamlı, resimli güzel Cuma mesajları ve dualarını sizler için derledik. SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz en güzel Cuma mesajları burada.

İngiliz Sam Müslüman oldu: İslamiyet’teki hoşgörü ve anlayış beni çok etkiledi.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yaşayan İngiliz vatandaşı Sam Alexsander Mcintosh, İslamiyet’i seçerek Müslüman oldu. 15 yıldır Fethiye’de yaşayan 32 yaşındaki Mcintosh, "Sami" ismini aldı.

Evinde 480 kedi ve 12 köpekle yaşıyor: İnsanlardan daha iyi iletişim kuruyorum

Umman’ın beşkenti Masket’ta yaşayan Maryam al-Balushi adlı kadın evini yarıma muhtaç olan kedi ve köpeklere açtı. A-Balushi, şu anda evinde 480 kedi ve 12 köpek ile birlikte yaşadığını ve onlarla insanlardan daha yakın bağ kurabildiğini söyledi.

Dünyada yaklaşık 2 milyon kişi yaşamını yitirdi: Saatte 20 can alıyor

Akciğer kanserinin, dünya genelinde her yıl yaklaşık 2,1 milyon insanı etkilediği ve bu hastalıktan yaklaşık 1,7 milyon kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Dünya genelinde en sık ölüm nedeni olarak gösterilen akciğer kanserine bağlı saatte 20 hastanın yaşamını yitirdiği belirtildi.

Asitli içecekler kemik erimesine neden oluyor

Türkiye'de özellikle son dönemlerde asitli içeceklerin tüketiminin arttığını dile getiren uzmanlar, asit yoğunluğu yüksek olan gazlı içeceklerin kemik erimesine maruz kalacağı gibi uzun vadede kişiyi ölüme kadar sürükleyebileceğini de söyledi. Yüksek şeker içeriğinden dolayı bir bardak gazlı içecekte yaklaşık 12-15 küp şeker olduğunu kaydeden diyetisyen Güzelcan, bu içeceklerin diyabet riskini yüzde 80 artırdığına vurgu yaptı.

3 bin yıllık mağarayı sokak duvarına çevirdiler

Bursa’nın İnegöl ilçesinde her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği 3 bin yıllık Oylat Mağarası’nın duvarlarına yazılar yazılıp, resimler çizilmesi tepki çekti. Bölge sakinleri ve ziyaretçiler yazı yazan kişilerin bulunup cezalandırılmasını istedi.

96 yaşında koronavirüsü yendi: Sütü balı pekmezi eksik etmem

Rize’nin Ardeşen ilçesinde, kronik rahatsızlığı bulunan Hamdi Okutan (96), ilerleyen yaşına rağmen yakalandığı koronavirüsü yenmeyi başardı. Okutan, "Süt ürünlerini eksik etmem, balı, pekmezi her gün tüketirim, bunlar bana şifa oldu" dedi.

Ünlü komedyen koronavirüse yakalandı

Dünya genelinde milyonlarca insana bulaşan koronavirüs, ünlü isimleri de etkiledi. Son olarak İbrahim Büyükak koronavirüse yakalandı.

Kadına şiddet küresel pandemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca çevrim içi olarak düzenlenen “Şiddetle Mücadelede Televizyon Dizilerinin Rolü” konulu programa video mesajla katıldı. Programa katılan herkesin “kadına yönelik şiddet” denilen insanlık suçu ile mücadelede tek yürek olduğunu belirten Emine Erdoğan, “Kadına yönelik şiddet, sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde karşımıza çıkan...

Allah'ın hediyesi Zeytinyağı

Zeytin yaprağı gibi zeytinyağı da Kovid-19’un bulaşmasını önleyip hastalığın tedavisini kolaylaştırıyor. Geleneksel tıbbın vazgeçilmezi zeytin, binlerce yıldır şifa ve tedavi için kullanılıyor. Zeytinyağı, geleneksel tıp kitaplarında Hediye-i Rahman diye adlandırılır. Gastrit, bağırsak tembelliği, kabızlık, hemoroit, mide rahatsızlıkları ve şeker hastalığına karşı etkili olduğu kadar soğuk algınlığını gideriyor ve yüksek ateşi hızla düşürüyor.

Haftalar sonra ortaya çıktı: İşte Mehmet Ali Erbil'in son hali

Mehmet Ali Erbil'in (63) son hali ortaya çıktı. Kızı Kaçış sendromu hastalığıyla mücadele eden ve kemik iliğindeki değişim nedeniyle kök hücre tedavisi görmeye başlayan babasının fotoğrafını paylaştı.

Kenan Işık'ın eşi o iddiaları yalanladı: Durumunda değişiklik olmadı

2014 yılında geçirdiği rahatsızlık sonrası yıllarca yoğun bakımda, bilinci kapalı şekilde tedavi gören Kenan Işık'ın sağlık durumunun iyiye gittiği, söylenenleri duyduğunu, gözleriyle konuştuğunu ve artık tamamen dik durabildiğini iddia edilmişti. Ünlü oyuncu ve sunucunun eşi Beril Işık o iddiaları yalanlayarak, "Kenan'ın durumunda o zamandan bu yana önemli bir değişiklik olmadı" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+