Ortadoğu Haberleri

Aksa’yı gizlice gezmek zorunda kaldılar

BAE’nin İsrail’le “ihanet anlaşması”na destek veren Bahreyn’in vatandaşları Filistinlilerin tepkisinden çekindikleri için Mescid-i Aksa’ya kimliklerini gizleyerek girdi. Grubun başında bulunan kraliyet ailesi üyesi Şeyh Halid bin Halife, İsrail Ordu radyosuna, “Kimliğimizi söyleseydik bizi içeri almayabilirlerdi” dedi.

İsrail’den küstah itiraf

İsrailli bir yetkili, İran nükleer programının mimarı Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesini küstah ifadelerle üstlendi. ABD’nin New York Times gazetesine konuşan kıdemli İsrailli yetkili “Dünya bu suikast için İsrail’e teşekkür etmeli” ifadelerini kullandı. Bu arada suikastın detayları da ortaya çıkmaya başladı. Fahrizade, yol kenarına yerleştirilen bir kamyonetten açılan ateşle öldürüldü. Saldırıda kullanılan otomatik silah, uzaktan kumandayla ateşlendikten sonra kamyonet havaya uçuruldu.

İsrailliler askerden kaçıyor

İsrailli gençler, “psikolojik muafiyet” haklarını kullanıp askerden kaçıyor. Verilere göre gençlerin yaklaşık % 12’sine muafiyet verildi. Rakam son iki yıl içinde % 50 oranında artış gösterdi. İsrailli yetkililer, kaçışı azaltmak ve askerliği teşvik için çalışmalar yürütüyor.

Irak'ta füze saldırısı düzenlenen petrol rafinerisinde yangın çıktı

Irak'ın kuzeyindeki Salahaddin kentinde füze saldırısı düzenlenen petrol rafirenirisinin yakıt depolarından birinde yangın çıktığı bildirildi. Saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı

İsrailli yetkiliden pişkin açıklama: İşledikleri cinayet için dünyadan teşekkür bekliyorlar

ABD medyasına konuşan ve adı açıklanmayan İsrailli bir yetkili, İran'ın nükleer programının önemli isimlerinden Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesi konusunda "dünyanın İsrail'e teşekkür etmesi" gerektiğini söyledi. Henüz İsrail yönetimi Fahrizade'nin öldürülmesini resmen kabul etmezken, söz konusu İsrailli yetkili, Tel Aviv yönetiminin suikastı düzenlediğini kabul etmiş oldu.

İsrail, Mescid-i Aksa'ya ulaştıran tarihi merdiveni yıktı

İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesi, Eski Şehir bölgesi ve Mescid-i Aksa'ya ulaştıran tarihi bir merdiveni yıktı.

Türkiye haritayı değiştirdi: Tüm dengeler altüst oldu, İran için alarm zilleri çalıyor!

Ermenistan'ı mağlup ederek büyük bir zafer ilan eden Azerbaycan'ın kazanımları bölgedeki dengeleri değiştirecek. Dağlık Karabağ savaşında Ermenistan'ı 44 günde bozguna uğratan Azerbaycan, artık Türkiye sınırındaki Nahçıvan'la doğrudan bağlantı sağlayacak. Türkiye ile Orta Asya arasındaki ticaretin rotasının değişme ihtimali, ayrıca Azerbaycan'dan daha ucuza alınabilecek doğalgaz İran'da paniğe yol açtı. Değişecek dengeleri İranlı gazete Maşrek "İran için alarm zilleri çalıyor" ifadeleriyle verdi...

İslam İşbirliği Teşkilatının yeni Genel Sekreteri Taha oldu

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreterliğine Çad'ın adayı Hüseyin İbrahim Taha seçildi. Diplomat ve politikacı olan Taha, oy birliğiyle teşkilatın 12'nci genel sekreteri olarak seçildi.

İran'ı ayağa kaldıran suikast sonrası ABD'den dikkat çeken emir: Uçak gemisi bölgeye geri dönüyor

İran nükleer programın kritik isimlerinden Muhsin Fahrizade'nin suikastla öldürülmesinin ardından ABD'den dikkat çeken bir adım geldi. Hindistan Donanması ile Malabar Tatbikatı'na katılmak üzere Körfez'den ayrılan ABD'nin "USS Nimitz" uçak gemisine tekrar bölgeye dönmesi emri verildi.

İran’a kritik suikast

İran’ın nükleer programının mimarı Mohsen Fahrizade, başkent Tahran’ın doğusunda uğradığı suikastta hayatını kaybetti. İsrail Başbakanı Netanyahu, 2 yıl önce, İran’ın nükleer arşivleriyle ilgili yaptığı toplantıda Fahrizade’yi hedef almıştı. Fahrizade’nin Mossad’ın hedefleri arasında olduğu belirtiliyordu. İranlı yetkililer de suikasttan İsrail'i sorumlu tutarak intikam sözü verdiler.

MBS’den yeni tasfiyeler

Suudi Arabistan’da Kasım 2018’de, kendine muhalif prensleri otele hapseden Veliaht Prens Muhammed bin Selman, şimdi bürokratlara kanca attı. Yüzlerce devlet görevlisine yolsuzluk suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. MBS’nin, Trump kadar yakın ilişki kuramayacağı Biden göreve başlamadan önce çatlak sesleri susturmak istediği yorumları yapılıyor.

İranlı nükleer bilimci saldırı sonucu hayatını kaybetti: Netanyahu'nun sunumunda adı özellikle belirtilmişti

İran Savunma Bakanlığı, İran'ın nükleer programının kilit isimlerinden Muhsin Fahrizade'nin terör saldırısı sonucunda hayatını kaybettiğini açıkladı. Aynı zamanda Savunma Bakanlığı Araştırma ve İnovasyon Kurumu Başkanı da olan Fahrizade'nin saldırı sonucu ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı ifade edildi. Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Zarif, nükleer fizikçi Fahrizade'ye yönelik terör saldırısında İsrail'in rolü olduğuna dair ciddi belirtiler ...

Suudi Arabistan buzları eritmeye çalışıyor: Türkiye ile mükemmel ilişkilere sahibiz

Suudi Arabistan'dan Türkiye ile ilişkileri yumuşatma sinyalleri geldi. Kovid-19 salgını nedeniyle küresel ekonominin gerilemesi sonucu tüm dünyada meydana gelen değişiklikler Suudi Arabistan'ı ortak çıkarları bulanan devletlerle anlaşmazlıkları giderme, bölgesel gerginlikleri azaltma ve ilişkileri eski haline getirme yoluna sevk etti. Riyad yönetiminin politika değişikliğinde Biden'ın başkan olarak seçilmesinin de etkisi var. ABD desteğini kaybedecek olan Suudi Arabistan Katar ve Türkiye gibi a...

İsrail'i sel vurdu: 200 sivil tahliye edildi

İsrail’in başkenti Tel Aviv’de sağanak yağış hayatı olumsuz yönde etkilerken, meydana gelen sel nedeniyle 200 sivilin tahliye edildiği ifade edildi. Öte yandan İsrail Meteoroloji Dairesi, yağışların hafta sonuna kadar süreceği tahmininde bulundu.

İsrail'e geri adım attıran Filistinli tutuklu Ahres özgürlüğüne kavuştu

İsrail'in idari tutukluluk uygulaması sebebiyle açlık grevine başlayan Filistinli tutuklu Mahir el-Ahres, İsrail'in serbest bırakma kararına karşılık 103 gündür sürdürdüğü açlık grevine 6 Kasım'da son vermişti. Serbest bırakılan Ahres'in, hastaneye nakledilmesi için çalışmalara başlandı. Altı çocuk babası Ahres, 1989, 2004, 2009 ve 2018 yıllarında da İsrail güçlerince 4 kere gözaltına alınmış, toplam 62 ay tutuklu kalmıştı.

Terör örgütü PKK Sincar’daki gelir kaynaklarına saldırıyor

TSK'nin Irak’ın kuzeyindeki yoğun operasyonları nedeniyle zor durumda kalan terör örgütü PKK, bölgenin gelir kaynaklarına yönelik saldırılarını artırarak IKBY yönetimini zayıflatmayı ve Sincar’da varlığını sürdürmeyi hedefliyor. Ancak Irak Hükümeti ile Erbil arasında yapılan Sincar Anlaşması halkın evlerine dönmesinin ve Sincar’ın IKBY idaresine bağlanmasının yolunu açtı.

Akdeniz’e 7/24 takip

Alman savaş gemisinin Libya’ya gıda ve boya götüren Türk gemisine yönelik baskınından sonra yeni tedbirler gündeme geldi. Havelsan, KKTC ve Akdeniz’e trafik gözetleme istasyonları kuracak. Böylece Türkiye, Doğu Akdeniz’deki her gemiden anında haberdar olacak.

Ortak hedefleri Türkiye

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman arasındaki gizli görüşmenin Türkiye’yi hedef aldığı ortaya çıktı. Görüşmede, Türkiye’nin Filistin ve Doğu Kudüs üzerindeki etkisini kırmaya dönük bir strateji gündeme geldi. Toplantıda, ABD’de Biden yönetimine ve İran’a karşı ortak cephenin kurulması ile Kaşıkçı cinayetinin etkilerine karşı İsrail desteği görüşüldü.

Suriye muhalefetine PKK baskısı: Aynı masaya oturmayız

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Nasr el-Hariri, PKK için birçok ülkeden baskı gördüklerini açıkladı. Hariri, “Onları anayasa komisyonuna hatta SMDK’ye dahil etmemizi istediler. Ancak biz onları Suriye’nin parçası değil terörist olarak görüyoruz. Masaya oturmasını kesinlikle kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Lübnan'da Beyrut Limanı'ndaki patlamayla ilgili soruşturmanın gecikmesi protesto edildi

Lübnan'da ticaretin kalbi olan Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos tarihinde meydana gelen patlamayla ilgili gerekli soruşturmanın gecikmesi hayatını kaybedenlerin yakınları tarafından protesto edildi. Nezih ve şeffaf bir kararla adaleti yerine getirmesi için Lübnan yargısına imkan tanıyacaklarını belirten göstericiler, insaflı bir karar alınmaması halinde ülke sınırlarını aşacak tutum sergileyecekleri uyarısında bulundu.

Bağdat'tan Sincar Anlaşması'nın uygulanmasını denetlemek için bölgeye üst düzey askeri çıkarma

Bağdat yönetimi, merkezi hükümet ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında imzalanan Sincar Anlaşması'nın uygulanmasını denetlemek için bölgeye üst düzey askeri heyet gönderdi. Anlaşmada yer alan maddelerin önümüzdeki günlerde uygulamaya geçirilmesi bekleniyor. Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Hafaci, "Sincar'da Irak bayrağı dışında hiçbir bayrak dalgalanmayacak ve hükümete bağlı olmayan hiçbir büro açılmayacak." ifadelerini kullandı.

BAE, Türkiye dahil 13 ülkeye vize vermeyi durdurdu

Birleşik Arap Emirlikleri'nin, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 13 Müslüman ülkenin vatandaşlarına yeni vize işlemlerini durdurdu. Türkiye'deki BAE Büyükelçiliği ve konsolosluklarından konuyla ilgili henüz herhangi bir duyuru yapılmazken uygulamada istisnalar olup olmadığı bilinmiyor.

Türk ve İsviçreli aktivist kadınlar İdlib'deki kamplarda bulunan kadınlara gül dağıttı

Türk ve İsviçreli aktivist kadınlar, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" dolayısıyla İdlib'de kamplarda yaşayan kadınları ziyaret etti. Aktivist Tülay Gökçimen, "Mülteci kamplarında yaşayan kadınların gözümüzde ne kadar değerli olduklarını göstermek için geldik ve onlara yanımızda gül getirdik" dedi.

Gözü dönmüş İsrail askerleri ambulansın içine girerek yaralı Filistinliyi almaya çalıştı

İsrailli askerler, Batı Şeria'daki gösteriler esnasında yaralanarak ambulansa alınan bir göstericiyi ambulanstan çıkarmaya çalıştı. Gözü dönen İsrail askerleri yaralı Filistinliyi ambulanstan zorla dışarı çıkarmak istedi.

İsrail gazeteleri tarihi an diye duyurdu: Netanyahu gelecek hafta BAE ve Bahreyn'e gidiyor

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun BAE ve Bahrey ziyaretlerinin tarihleri açıklandı. İsrail gazetelerinin haberine göre Netanyahu ilk kez açık şekilde Abu Dabi ve Manama'yı ziyaret edecek. Netanyahu'nun ofisinin ziyaret edilecek ofislerle görüşmelerini tamamladığı belirtilirken İsrailli yetkililer son adımları "Tarih yazdık" sözleriyle anlattı.

Cezayir’de FETÖ operasyonu

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Cezayir yapılanmasında yer alan ve Cezayir’de örgütle iltisaklı bir firmanın yöneticisi olduğu tespit edilen kişi, Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ortak girişimiyle Türkiye’ye getirildi.

BAE’den Cezayir’e Türkiye tehdidi

BAE, İsrail ile “normalleşme” adımlarını eleştirip, Libya’da Türkiye’den yana politika izleyen Cezayir’i tehdit etti. “Mağrip İstihbaratı” adlı sitenin haberine göre, Abu Dabi Veliaht Prensi Zayed, bir mektup göndererek “siyasi ve ekonomik yaptırımlar uygulayabilecekleri”ni söyledi. Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun bu mektubu cevapsız bıraktı.

DEAŞ Irak'ta elektrik hatlarına sabotaj düzenledi

Terör örgütü DEAŞ, Irak'ın Kerkük ile Salahaddin kentleri arasındaki yüksek gerilim hatlarına sabotaj düzenledi. DEAŞ'ın bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasının üzerinden yaklaşık 3 yıl geçmesine rağmen örgütün özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin kırsal bölgelerinde saldırıları devam ediyor.

Netanyahu Bahreyn'e gidiyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin ilişkileri normalleştirme anlaşması imzaladığı Bahreyn'i "yakında" ziyaret edeceğini söyledi.

Akdeniz'de korsanlık

Yunan bir komutanın yönettiği Alman savaş gemisi, Libya’ya gıda ve insani yardım malzemesi taşıyan Türk gemisine baskın düzenledi. Uluslararası hukuku çiğneyerek gemiyi durduran askerler, gemide bir süre arama yaptıktan sonra ayrıldı. Türkiye denizdeki haydutluğu uluslararası kuruluşlara şikayet edecek.

Netanyahu’dan Suud’a gizli ziyaret

Tel Aviv ile Riyad arasındaki yakınlaşma yeni bir boyuta ulaştı. İsrail Başbakanı Netanyahu, Mossad Başkanı Yossi Cohen’i de yanına alarak gizlice Suudi Arabistan’a gitti. Netanyahu’nun Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile yaptığı görüşmeye ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da katıldı. Pompeo’nun kısa süre önce BAE’de bulunması, toplantılara Abu Dabi Veliahtı Zayed mi aracılık etti, kuşkusuna yol açtı.

2. Kandil'e kuşatma

PKK’lı teröristlerin Irak’ta yeni bir Kandil yapmak istediği Sincar’da tansiyon yükseliyor. Irak yönetimi ve Barzani’ye bağlı güçler bölgeyi kontrol etmek için 6 bin asker ve polis gönderdi. Anlaşma gereği Sincar’ın güvenliğinden Bağdat hükümeti sorumlu olacak. PKK’nın yanı sıra İran destekli Haşdi Şabi’nin de bölgeden çıkarılması planlanıyor. Bölgeyi boşaltmamakta direnen PKK’ya İran, İran destekli milisler ve Talabani’nin taraftarları destek veriyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+