Türkiye Haberleri

Ünlü komedyen koronavirüse yakalandı

Dünya genelinde milyonlarca insana bulaşan koronavirüs, ünlü isimleri de etkiledi. Son olarak İbrahim Büyükak koronavirüse yakalandı.

50 milyon doz aşı geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin menşeli koronavirüs aşısı Sinovac’tan 50 milyon doz almak üzere sözleşme imzalandığını açıkladı. Aşının ilk 10 milyon dozu önümüzdeki ay geliyor. Ocak ayında 20 milyon doz daha gelecek. Koca, Rusya ve diğer aşı üreticisi ülkelerle de irtibatlarının sürdüğünü söyledi.

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yeni koronavirüs genelgesi: Toplu ulaşım araçları tek tek durdurulacak

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Kovid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi. Denetimlerde toplu ulaşım araçları tek tek durdurulacak, HES kodu uygulaması, maske zorunluluğu ve hijyen tedbirlerine bakılacak. Başta pazar yerleri, toplu ulaşım araçları ve alışveriş merkezleri olmak üzere vatandaşların kalabalık şekilde bulunabildiği yerlere yönelik yoğunlaştırılmış denetimler yapılacak.

Koronavirüse aldırmadan kıraathanede oyun oynadılar: 23 kişiye 65 bin 700 lira ceza kesildi

Adıyaman'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kapalı olması gereken bir kıraathanede oyun oynayan 23 kişiye idari para cezası uygulandı.

25 Kasım'da koronavirus vaka sayısı kaç oldu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka ve hasta sayısı ayrımında değişikliğe gittiklerini açıkladı. Vaka sayısını daha önce hasta sayısı olarak ifade ettiklerini belirten Bakan Koca, bugünden itibaren vaka sayısı olarak vereceklerini kaydetti. Peki Türkiye genelinde 25 Kasım'daki vaka sayısı kaç oldu? Detaylar haberimizde...

Türkiye'nin 25 Kasım koronavirüs sonuçları: En yüksek vefat sayısı kaydedildi

Sağlık Bakanlığının Koronavirüs Bilgilendirme Sayfası, 25 Kasım koronavirüs tablosunu yayınladı. Güncel veriler, vefat sayısının bugüne kadar kaydedilen en yüksek seviyede olduğunu gösterirken hasta sayısındaki artış da istikrarını koruyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı basın açıklamasında vatandaşların teyakkuzda olması gerektiğini, tedbirlere uyulmazsa daha sıkı kısıtlamalar getirileceğini açıkladı. Bakan Koca konuşmasında ayrıca bugünün 'vaka' sayıs...

Sağlık Bakanı Koca'dan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası önemli açıklamalar: İstanbul üçüncü zirveyi yaşıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi. Hasta sayıları ve aşıyla ilgili son durumun değerlendirildiği toplantı sonrası Bakan Koca açıklamalarda bulundu. Koronavirüs vakalarında yoğun artış yaşanan şehirlere vurgu yapan Bakan Koca, "Son hafta içerisinde Hatay, Adana, Osmaniye, Mersin, Artvin, Edirne, Samsun, Kırklareli, Tokat, Aydın, Muğla, Zonguldak, Ordu ve Çanakkale'de yüzde 50 artış oldu. İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir üçüncü...

Avrupa Birliği yıl bitmeden koronavirüs aşısı bekliyor: Tünelin ucunda ışık göründü

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı von der Leyen, yıl bitmeden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısına başlanabileceğini açıkladı. Von der Leyen, "Tünelin ucunda ışık göründü. İlk AB vatandaşı aralık ayı bitiminden önce aşılanabilir" ifadelerini kullandı.

Denizli'de korkunç manzara: Virüslü onlarca tabut ve koruyucu kıyafetler etrafa saçıldı

Denizli’nin Buldan ilçesinde koronavirüsten hayatını kaybedenlerin taşındığı tabutlar ve görevlilerin giydiği koruyu kıyafetler yol kenarına atılmış vaziyette bulunduğu iddia edildi. Duruma isyan eden bir vatandaş, “Bu tabutlar koronavirüsten kaybettiğimiz vatandaşların taşındığı tabutlar. Bunların yakılarak imha edilmesi gerekmiyor mu? Koronavirüsün neden bitmediği apaçık meydandadır” ifadelerini kullandı.

Koronavirüsle mücadele eden kahraman doktorlar anlatıyor: Yakınlarınızın o anlarına şahit olmak zor

Aydın'da mücadele ederken yakalandığı yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) zorlu bir tedavi sürecinde yenen Dr. Ufuk Özgül, hastalığın genç-yaşlı ayrımı yapmadığını belirterek, hasta olduğu sırada ölmekten endişe ettiğini söyledi. Eşi, çocuğu ve kayınpederiyle yakalandıkları Kovid-19'u yenen Özgül, "Yakınlarınızın o anlarına şahit olmak zor bir süreç. Gözümüzün önünde kaybettiğimiz hastalarımız oluyor. Maalesef bu hastalık, genç-yaşlı ayrımı olmadan herkeste kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bundan dolay...

Bursa'nın risk haritası 3 ayda kırmızıya döndü: Yoğun bakımda doluluk oranı yüzde 80

Bursa'da vaka sayılarındaki artış, Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına da yansıdı. Uygulamadaki verilere göre, kentteki vaka sayılarının özellikle son 3 ayda artmasıyla risk haritasının rengi, kırmızıya döndü. Bursalılar, bu durumdan tedirgin olduklarını dile getirirken, tedbirlerin sıkılaştırılmasına razı olduklarını belirtti. Ayrıca yoğun bakım servislerinde doluluk oranları yüzde 80’i aştı.

Uzmanlar uyardı: AVM'de yerde yemek restoranda yemekten daha riskli

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, restoran ve lokantaların önlerinde yere çökerek yemek yenmesinin, koronavirüs bulaşı açısından restoranlarda yemekten daha riskli olduğunu söyledi.

Şaşırıp kaldılar: Koronavirüs hastalarından filyasyon ekibine ilginç davetler

Antalya'da 500 kişilik filyasyon ekibi, PCR testi pozitif çıkan koronavirüs hastalarını evlerinde tek tek ziyaret edip, sağlık durumlarını kontrol ediyor. Ev ziyaretlerinde ekipleri çay, kahve içmeye davet edenler olduğu kadar, çöpünü döküp dökemeyeceği ya da köpeğini gezdirmeye çıkarıp çıkaramayacağına kadar ilginç diyaloglar yaşanıyor.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor: Bakan Koca açıklama yapacak

Koronavirüs vaka sayılarında yaşanan artış sonrası gözlerin çevrildiği Koronavirüs Bilim Kurulu yeniden toplanıyor. Bugün saat 17:00'de yapılacak Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklama yapması beklenirken, çok sayıda vatandaş ise koronavirüse karşı yeni tedbirlerin alınıp alınmayacağını merak ediyor.

Koronaya karşı zeytin yaprağı

Dünyanın bilinen en güçlü antioksidan ve antiviral maddesi olan zeytin yaprağı, Kovid-19’un da bulaşmasını önlüyor ve tedaviyi kolaylaştırıyor. İki özel şirket ve İstanbul’daki üç hastanede düzenli içilen zeytin yaprağı çayı çok şaşırtıcı sonuçlar verdi.

Aşı olsan da maske ve mesafeye dikkat

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, Kovid-19 aşısı olacakların da belli süre maske takıp, mesafe ve hijyene dikkat etmeleri gerektiğini söyledi: Aşı yapıldıktan hemen sonra bağışıklık gelişmiyor. Kesin ve güvenilir bir bağışıklık için yaklaşık 3-4 hafta geçmesi gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı 24 Kasım koronavirüs sonuçlarını açıkladı: Ölü sayısı 161, hasta sayısı 7381

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 24 Kasım günü itibari ile son 24 saatte gerçekleşen koronavirüsle ilgili ölüm ve hasta sayısını paylaştı. Bakan Koca verileri, Sağlık Bakanlığının koronavirüs bilgilendirme sayfasına ait linki paylaşarak duyurdu.

TBMM Sağlık Komisyonundan koronavirüse karşı önlem paketi: Tedbirler üst seviyeye çıkarıldı

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Covid-19 salgını ile ilgili mücadele kapsamında Meclis'te uygulanması amacıyla önlem paketi hazırladı. Hazırlanan metinde, komisyon toplantıları başta olmak üzere, toplantılarda milletvekillerinin konuşmalarına süre sınırı getirilmesi, TBMM’nin çalışma saatlerinin öne çekilmesi, Genel Kurul ve komisyonlarda gece çalışması yapılmaması gibi bir dizi önlem yer aldı.

Karantinadan çıkıp pazara gitti: HES kodu sorgulamasında yakalandı yurda yerleştirildi

Burdur'da koronavirüs hastası ile temaslı olduğu için karantinada olması gereken M.A.E., evden çıkıp geldiği pazarda HES kodu sorgulamasında yakalandı. Polis ve zabıtanın durumu bildirmesi üzerine olay yerine gelen ekipler M.A.E., KYK yurduna götürdü. Ayrıca karantinayı ihlal ettiği için de M.A.E.'ye idari para cezası uygulandı.

Çin menşeli Kovid-19 aşısı Kayseri'de gönüllülere uygulanıyor

Kayseri Şehir Hastanesi'nde faz-3 çalışmalarına başlanan Çin menşeli yeni tip koronavirüs aşısı gönüllülere uygulanmaya başlandı. Aşı gönüllüsü Nevşehir Pazarcılar Odası Başkanı Selim Özmen, "Örnek olmak, bir sivil toplum kuruluşu başkanı olarak öncülük etmek istedim. Aşı olmama rağmen tedbirlere uymaya devam edeceğim" kullandı.

Çin aşısı gönüllülere uygulanmaya başladı: Aşıdan başka silahımız yok

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı Çin'de geliştirilen Kovid-19 aşısı, Türkiye'de sağlık çalışanlarının ardından gönüllüler üzerinde de denenmeye başlandı. Gönüllü olarak aşı olan Prof. Dr. Sedat Altın, “Gerçekten aşı dışında şu anda bizim başka bir seçeneğimiz yok” sözleri ile aşı uygulamasına dikkat çekti. Gönüllü olarak aşı uygulamasına katılan Murat Çelik ise, “Herhangi bir tedirginliğim yok. Bizim bu virüsle tanışacağımızı düşünüyorum. Bence bu şekilde kontrollü olarak tanışm...

Koronavirüsle mücadele eden doktorlar anlatıyor: Hiçbir şey yokmuş gibi davrananları görünce kendimizi kötü hissediyoruz

Bitlis'te, pandemi hastanesinde görev yapan kadın doktorlar, salgının başladığı günden bu yana yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye büyük katkı sunuyor. Kovid-19'u yenen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Akşit Yaşar, "Anne ve babamı korumak adına uzun süredir onları görmüyorum. Bu süreci daha az zararla atlatmak için lütfen halkımız da kurallara uysun" derken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Safiye Nur Özcan, "Bazen odama geçip ağladığım zamanlar oluyor. Burad...

Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü

Mersin'in Tarsus ilçesinde iş insanı Murat Karabulut, annesi Fadime Karabulut ve ablası Selda Karabulut, birkaç gün arayla koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Sigara içtiği için kimliğini isteyen polisle 'Hayrola' dedi, cevabını aldı: Sen bu dünyada yaşamıyor musun?

Zonguldak'ın en kalabalık caddesinde sigara içerken polis denetiminde fark edilen Mehmet Karakaya isimli vatandaş ile polis memuru arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Kimliğini isteyen polise "Hayrola" diyerek, cevap veren Karakaya, polisin yasaklardan ve hastalıktan haberi olup olmadığı sorusuna, "Bilmiyorum" diye, cevap verince polis memuru, "Sen bu dünyada yaşamıyor musun, başka bir dünyada mı yaşıyorsun?" dedi. Polis, Karakaya'ya kent merkezinde sigara içmekten işlem yaptı. Ayrıca Karakaya,...

Gönüllü aşıya rekor başvuru: Beklediğimizden fazla müracaat oldu

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, Çin menşeli Covid-19 aşısının Faz 3 çalışmaları için 21 bin gönüllünün başvuruda bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Ünal "Beklediğimizden fazla müracaat oldu. 21 binden fazla aşı yaptırmak isteyen var. Tedbirlerle beraber toplumun yüzde 60'ı aşılandığında salgın duracak" dedi.

Bakanlık limit koydu ancak vatandaşı sömürmeye devam ediyorlar: İstanbul'da bazı özel hastanelerde hala yüksek test ücreti alınıyor

Özel hastanelerin, Kovid-19 testlerinde birbirinden farklı ve fahiş fiyatlar istediği yönünde şikayetler artınca Sağlık Bakanlığı duruma el koymuş, fiyatın Türkiye genelinde 250 lirayı geçemeyeceğini açıklamıştı. Ancak İstanbul'da bazı hastanelerde koronavirüs testi için hala yüksek fiyatların alındığı iddia edildi. Özel bir hastaneye test olmaya gelenlerden Hasan Yılmaz, “İki kişi koronavirüs testi için 700 TL istediler biz de kabul etmedik. Devlet hastanesinde testimizi olduk. Ayda iki kez k...

İzmir’de yeni korona tedbirleri: Piknikler yasaklandı, AVM'lerde kimse oturamayacak

Koronavirüs salgının etkileri devam ederken, son haftalarda vaka sayılarında en fazla artışın yaşandığı İzmir'de yeni tedbirler alınması kararlaştırıldı. Buna göre; sahil bantları, park, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında sandalye veya oturarak piknik yapma faaliyetleri yasaklandı. Ayrıca AVM’lerin ortak alanlarında bulunan masa ve sandalyelerin de kaldırılması kararı alındı.

Çanakkale'de 7 köy koronavirüs nedeniyle karantinaya alındı

Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı 7 köyde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldı.

Vaka patladı talepler arttı

Koronavirüs salgınını yenen 36 bin 131 kişinin immün plazma için bağışçı olduğunu belirten Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, “Vakalar patladı. Şu anda günlük aşağı yukarı bin immün plazma talebi var. Ağustos- eylül ve ekim ayının ortalarına kadar 400 civarında plazma talebi vardı” dedi.

Gönüllülere ilk aşı

Türkiye’de Faz-3 çalışmaları yürütülen Çin aşısı, sağlık çalışanlarının ardından gönüllüler üzerinde test edilmeye başlandı. Ankara Şehir Hastanesi’ndeki gönüllüler arasında bulunan öğretmen Ayşegül Durmaz, “Aşıyı kızımla birlikte yaptırdık. Herkes kendi iradesiyle karar verdi” dedi. İlk günkü aşılarda yan etki görülmedi.

İtalya'da Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 50 bini geçti

İtalya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı, son 24 saatte 630 artarak, 50 bin 453'e yükseldi. Öte yandan Sağlık Bakanı Danışmanı Prof. Walter Ricciardi, katıldığı televizyon programında, son bir ayda doktor ve hemşirelerden 27 bin sağlık çalışanına Kovid-19 bulaştığını belirterek, "Şu anda İtalya'daki hastaneler üzerindeki baskı korkunç. Bu baskı devam ederse sadece hastaları iyileştirmeyi imkansız hale getirmekle kalmıyor aynı zamanda cepheden de ayrılmak...

Türkiye'nin 23 Kasım koronavirüs tablosu: Ölü sayısı ve hasta sayısı artıyor

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin 23 Kasım koronavirüs tablosunu paylaştı. Koronavirüs Bilgilendirme Sayfası'na yüklenen güncel veriler, özellikle hasta ve ölü sayısındaki kritik artışın maalesef sürdüğünü gösteriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gittikçe vahimleşen tabloyla ilgili her gün vatandaşı uyarmaya devam ediyor. Bakan Koca, bugünün verilerine ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Aşı kullanıma girene kadar, salgının yayılma hızını kontrol altında tutmaya devam edebilmek için...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+