Kars Haberleri

Akaryakıt istasyonunda buldukları 25 bin lirayı sahibine teslim etti

Kars'ın Selim ilçesinde akaryakıt istasyonu sahibi Talip Tanrıkulu, iş yerinde çalışanların bulduğu içinde 25 bin lira olan çantayı, sahibine teslim etti. Tanrıkulu, çantayı bulup kendisine teslim eden çalışanı İsmail Dağ'ı da örnek davranışından dolayı bir maaş ikramiye ile ödüllendirdi.

Kars'taki Sultan Alparslan Külliyesi’nde çalışmalar tam hız devam ediyor: Açıldığında 10 bin kişi namaz kılabilecek

Kars’ta 2018 yılında temeli atılarak yapımın başlanan Sultan Alparslan Külliyesi’nde havaların güneşli ve sıcak gitmesiyle birlikte çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 17 bin metre kare alan üzerine kurulan külliyede, aynı anda 10 bin kişi ibadet edebilecek.

Ustası anlattı: Hakiki Kars kaşarı sahtesinden nasıl ayırt edilir?

Coğraf işaret belgesi alan Kars kaşarının ustası İlhan Koçulu, gerçeğiyle sahtesinin nasıl ayırt edileceğini anlattı. Kars kaşarının saman sarısından yumurta sarısına doğru, koyu sarıya doğru bir renk gösterdiğini ifade eden Koçulu, coğrafi işaret amblemi bulunan ürünlerin tüketilmesini tavsiye etti.

Kars buz kesti: Sıcaklıklar düştü, araçların camları buz tuttu

Yurt genelinde ekim ayına gelinmesine rağmen hava sıcaklığı mevsim normalleri üzerinde seyrederken, Doğu Anadolu Bölgesi'nde kış havası yaşanıyor. Termometrelerin eksi 3'ü gördüğü Kars’ta araç camları kırağı tuttu. Kent sakinleri havaların soğumasıyla doğal gazı yakmaya başladıklarını söyledi.

Azerbaycan’a bir destekte Kars'tan geldi: Kars Kalesi Azerbaycan bayrağı renkleriyle ışıl ışıl

Kars’ın önemli tarihi yerlerinden birisi olan Kars Kalesi Azerbaycan bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı. Kenttin her yerinden görülen Kars Kalesi’ndeki Azerbaycan Bayrağı renkleri vatandaşlar arasında da memnuniyetle karşıland.

Kobani eylemleri soruşturması kapsamında tutuklanan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen görevinden uzaklaştırıldı

Kobani eylemleri soruşturması kapsamında tutuklanan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, İçişleri Bakanlığının onayı ile görevinden uzaklaştırıldı. Kars Valisi Türker Öksüz, Kars Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

Gözaltına alınan HDP’li 7 meclis üyesi görevden uzaklaştırıldı

Kars'ta düzenlenen terör operasyonu kapsamında gözaltına alınan HDP'li 7 belediye meclis üyesi, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı.

Kars merkezli PKK operasyonu: Aralarında HDP'li yöneticilerinde olduğu 19 kişi gözaltında

Geçtiğimiz günlerde HDP'li Kars belediye başkanın da gözaltına alındığı operasyonun ardından il genelinde bölücü terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik yeni bir operasyon daha gerçekleştirildi. Kars merkezli operasyonda 19 kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınanlar arasında HDP Kars Belediye Başkan yardımcıları da bulunuyor.

Kars'ta biri turuncu, 2'si gri kategoride olmak üzere 5 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri bakanı Süleyman Soylu, Kars'ın Kağızman ilçesinde biri turuncu, ikisi gri kategoride olmak üzere toplam 5 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Akyaka Kanyonu turizme kazandırılıyor

Kars’ın Akyaka ilçesinde bulunan yaklaşık 10 kilometrelik Akyaka Kanyonu’nun turizme kazandırılması için hazırlanan proje hayata geçiriliyor. Kaymakam Çakas, “Kanyonda, dere ıslahı çalışmaları yapılacak. Doğa sporları yapılabilmesi için altyapı ve düzenleme çalışmaları devam ediyor” dedi.

Kars'ta dev yayın balığı yakaladılar: Boyu 2 metrenin üzerinde kilosu ise yaklaşık 45 kilo

Kars'ta ikamet eden kardeşler Soner ve Yener Uruş, yakaladıkları balık ile görenleri şaşkına uğrattı. Uruş kardeşler, 2 metre uzunluğunda, 45 kilogram ağırlığında dev yayın balığı yakaladı. Yener Uruş, "Aras nehrine balık tutmaya gittik ve nasibimize yayın balığı geldi. Boyu 2 metrenin üzerinde kilosu ise yaklaşık 45 kilo. Yayın balığı bölgede yaygın bulunan bir balık türüdür" dedi.

Kars'ta feci olay: Elektrik akımına kapılan küçük Ebubekir'in ayakları patladı

Kars'ta korkunç bir olay meydana geldi. Kağızman ilçesi Akyayla köyünde, buzağıları otlatan 13 yaşındaki Ebubekir Aktaş, kopan yüksek gerilim hattında akıma kapıldı. Ayak tabanları patlayan Aktaş, kaldırıldığı hastanede tedaviye alındı. Doktorlar, Ebubekir'in uzun bir süre yürüyemeyeceğini söyledi.

Boz ayıların göç ettiği dünyada ilk kez Sarıkamış'ta ortaya çıktı

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, KuzeyDoğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu liderliğinde yürütülen 'Doğu Anadolu'nun Yaban Hayatını Araştırma ve Koruma Projesi' kapsamında yapılan araştırma ile dünyada ilk kez boz ayıların göç ettiği ortaya çıktı.

Kars'ta serinlemek için Aras Nehri'ne giren Azat Şafak'ın cansız bedeni bulundu

Kars İl Afet ve Acil Durum Müdürü Oktay Ayğan, "Dalgıç ekipleri suya girdikten yaklaşık yarım saat sonra, 5-6 metre derinlikteki yerden gencimizin cansın bedenine ulaşarak oradan aldılar. Suyun her yerde can aldığını biliyoruz, vatandaşlarımızın bilmedikleri yerlere girmemelerini, ailelerin daha dikkatli olmasını istiyoruz" dedi.

Anadolu’nun ilk camiine restorasyon: Önümüzdeki sene restorasyon sonrası namaz kılınacak

1071’deki Malazgirt Meydan Savaşı’nın ardından Kars’ta Ani Harabeleri diye bilinen yerde inşa edilen Anadolu’nun ilk Türk camii tamir ediliyor. Çalışmalar, Malazgirt Zaferi’nin 950’nci yıl dönümü olan 26 Ağustos 2021’de tamamlanacak ve ibadete açılacak. Anadolu’daki en eski eserlerden biri olan cami, zengin Selçuklu motifleri ile süslü.

Kars’ın bilikleri merayla buluştu

Kentteki kaz üreticileri, özenle baktıkları ‘bilik’ olarak adlandırılan kaz yavrularını anaç kazlarla do- ğaya salmaya başladı. Tarım ve Orman İl Müdürü Hüseyin Düzgün, “Kars genelinde yaklaşık 210 bin damızlık dişi kaz bulunuyor ve kaz üretimi bakımından Türkiye genelinde birinci sıradayız” dedi.

Kars'ta bir köy karantinaya alındı

Kars'ın Selim ilçesine bağlı bir köy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Kars'ta 110 metrelik asma köprü, şiddetli rüzgar nedeniyle yıkıldı

Kars'ın Akyaka ilçesindeki 110 metrelik asma köprü, şiddetli rüzgar nedeniyle yıkıldı. Yöre halkı tarafından yoğun olarak kullanılan ve üzeriden araç geçen köprü, zaman zaman düğünlere de ev sahipliği yapıyordu.

3 PKK’lı terörist silah ve teçhizatlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirildi

Kars’ta etkisiz hale getirilen 3 PKK’lı teröristin, üzerinden birisi M-16 olan 3 piyade tüfeği, 50 kilogramlık el yapımı patlayıcı karışımı, 2 tuzaklanmış el yapımı patlayıcı düzeneği, 1 el bombası ile yüklü miktarda mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

İçişleri Bakanlığı: Çemçe grubu tamamen yok edildi

İçişleri Bakanlığı, Kars-Kağızman ilçesi Çemçe bölgesinde 29-30 Nisan 2020 tarihlerinde Jandarma Komandolar tarafından hava destekli operasyonda 7 teröristin etkisiz hale getirildiğini, etkisiz hale getirilen teröristlerle birlikte Çemçe grubu tamamen yok edildiğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığı: Kars'ta 3 terörist ölü ele geçirildi

İçişleri Bakanlığı, Kars'ta jandarma komando birlikleri tarafından yürütülen operasyonda, 3 teröristin silahlarıyla birlikte ölü ele geçirildiğini açıkladı.

Ot toplamaya giden eczacı kalfasına ayı saldırdı: Ayıyı uçuruma iterek kurtuldum

Kars'ın Kağızman ilçesinde 'çaşır' isimli otu toplamak için araziye giden eczacı kalfası Ozan Ulu (28), ayının saldırısına uğradı. Ozan Ulu hastanede tedaviye alınırken, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Türkiye'de daha önce hiç görülmedi: Koronavirüsü insana geçiren tür olabilir

Kuzeydoğa Derneği ekibinin Sarıkamış Allahuekber Dağları'nda fotokapanla görüntülediği, Kovid-19'un yaban hayatından insana geçişindeki ara tür olabileceği değerlendirilen rakun köpeğinin Türkiye'deki ilk kaydı, bilimsel literatüre girdi. KuzeyDoğa Derneği ekibi, "Bu Türkiye için çok önemli bir kayıt ama sevindirici bir gelişme değil. Rakun köpeği ile ilgili acilen bir eylem planına ve detaylı araştırmaya ihtiyaç var" açıklamasında bulundu. Prof. Dr. Çağan Hakkı Şekercioğlu, "En son bu pazar gün...

Kars'ta etkisiz hale getirilen terörist sayısı 7'ye yükseldi: PKK'nın Çemçe Grubu imha edildi

Kars'ın Kağızman ilçesinde devam eden operasyonlarda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 7'ye yükseldi. Terör örgütü PKK'nın sözde Çemçe Grubu imha edildi.

Yardımcı bulamayınca gübreleme için ilginç bir yöntem geliştirdi

Kars'ın Arpaçay ilçesine bağlı Doğruyol köyünde yaşayan Oğuzhan Aytekin (43), arazisini gübrelemek için kendisine yardım edecek kimse bulamayınca ilginç ve tehlikeli bir çözüm yolu üretti. Aytekin, birinci vitese taktığı traktörün römorkunun üzerine çıkıp gübreyi serpti.

Taksi şoföründen koronavirüse karşı naylonlu önlem

Kars'ın Selim ilçesinde taksi şoförü Paşa Paşaoğlu, koronavirüse karşı aracının ön koltukla arka koltuğu arasına naylon çekti. Hem kendi, hem de yolcu sağlığı için böyle bir uygulama yaptığını söyleyen Paşaoğlu, "Taksici olarak halkımızla iç içeyiz. Bizden onlara, onlardan bize virüs bulaşmaması için böyle bir uygulama yaptım" diye konuştu.

Kars'a nisan karı: Her yer beyaza büründü

Kars'ta dün etkili olan sağanak, gece saatlerinde yerini kara bıraktı. Sabah saatlerinde de yoğunluğunu artıran yağış nedeniyle kent beyaz örtüyle kaplandı.

Kars’ta panik: Ortaya çıkan Çinli hareketli anlar yaşattı

Kars’ın en işlek caddelerinden Fiakbey Caddesi’nde görülen Çinli, kentte hareketli anlar yaşanmasına neden oldu. Polis ve sağlık ekiplerini seferber eden Çinli gözetim altına alındı.

Kars’ta trafik ekiplerinden koronavirüs tedbiri

Kars’ta trafik uygulaması yapan ekipler, vatandaşları koronavirüs tedbirleri kapsamında uyarıda bulundu. İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, Faikbey Caddesinde trafik denetimi gerçekleştirdi.

Kars'ta 4,0 büyüklüğünde deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamada Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 4,0 büyüklüğünde deprem meydana geldiği açıklandı. Saat 02.47'de meydana gelen depremin yerin 7 kilometre altında gerçekleştiği belirtildi.

Isıtmak istediği minibüsü küle çevirdi

Hava sıcaklığının eksi 30 derece olduğu Kars'ta bir minibüs şoförü, donan aracını ısıtmak için altında ateş yaktı. Ancak ateşin büyümesi üzerine bir anda alev alan minibüs itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Araç neredeyse kullanılamaz hale geldi.

Kars'ta toprak dondu mezar iş makinesi ile kazıldı

Kars'ta soğuk hava nedeniyle toprak dondu. Merkeze bağlı Boğazköy'de hayatını kaybeden 4 çocuk babası Yavuz Çamak'ın defin işlemi için donan toprağı kazamayan köylülere İl Özel İdaresi, iş makinesi ile yardım etti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+