İsparta Haberleri

Eğirdir Gölü’nde kaçak avcılık denetimi: 570 adet sahipsiz kerevit pinterine el konuldu

İç sularda 1 Kasım itibariyle kerevit av yasağı başlaması sebebiyle, kaçak avcılıkla mücadele kapsamında yapılan denetimler devam ediyor. Isparta’da bulunan Eğirdir Gölü Barla-Boyalı açıklarında tespit edilen toplam 570 adet sahipsiz kerevit pinterine el konuldu.

Bu köye muhtar dayanmıyor: 1,5 yılda beş muhtar değişti

Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Çetince köyünde yerel seçimlerin ardından görev yapan beşinci muhtar Mehmet Ali Almacı da istifa etti.

Isparta’da bu köye muhtar dayanmıyor: 5’inci muhtar 'inşaattan düştüm' diyerek istifa etti

Isparta’nın Yalvaç ilçesine bağlı Çetince köyünde yerel seçimlerden sonra göreve getirilen 5. muhtar Mehmet Ali Almacı, görevinden istifa etti.

Ölüm makinası gibi: 3 kez müebbet hapse çarptırılan sanığın 3 kişiyi öldürmeye teşebbüsten verilen cezası kaldırıldı

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde 18 yıl dini nikahla yaşadığı Asiye Aydoğmuş ve babası Orhan Aydoğmuş ile Muhtar Ayşe Adıgüzel'i tüfekle vurarak öldürdüğü iddiasıyla 3 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Ramazan Duyan'a, aynı olayda Adıgüzel'in eşi Ömer Adıgüzel'in de aralarında bulunduğu 3 kişiyi öldürmeye teşebbüs ettiği gerekçesiyle verilen 27 yıl hapis cezası, Antalya İstinaf Mahkemesi tarafından kaldırıldı. Ölü taklidi yaparak hayatta kalmayı başaran Ömer Adıgüzel, karara tepki göstererek,...

İki cinayet sanığının yakınları: Zehra ve Korhan yaşıyor

Isparta'da 3 yıldır kayıp olan Zehra Çaycı ve Korhan Taştekin'i öldürdüğü iddiasıyla 2 kez ömür boyu hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan Ali Aydıner hakkında 5 Kasım günü görülecek duruşmada karar verilmesi bekleniyor. Anne Alime Aydıner ile abla İlkay Kırmızıgül, kayıp ikilinin yaşadığını öne sürdü.

Kan donduran olay: Boşandığı kocasını öldürdü, ikiye böldüğü cesedini yaktı

Isparta'da yaşayan E.G. adlı kadın, bir süre önce eşi Ramazan Yılmaz'dan boşandı. E.G., bilinmeyen nedenle çıkan tartışmada tüfekle öldürdüğü eski eşi Yılmaz'ın cesedini de parçalayıp tandırda yaktığı iddiasıyla gözaltına alındı.

Filyasyon ekiplerine karantinadakilerden ilginç sorular: 'Cenazeye veya düğüne katılabilir miyim?'

Isparta'da Kovid-19 ile etkin mücadele yürüten Filyasyon Koordinasyon Merkezi'nin sorumlusu Uzm. Dr. Özaydın Boylubay, filyasyon çalışmalarının yanı sıra vatandaşların çeşitli sorularına da cevap verdiklerini anlattı. Boylubay, karantina ve filyasyondaki vatandaşlardan 'Karantinadayım, yakınımın cenazesine çift maske takarak ve uzakta durarak katılabilir miyim', 'Düğüne katılabilir miyim' gibi sorular geldiğini söyledi.

Eğirdir Gölü kırmızı alarm veriyor: 16 metreden 4 metreye kadar düştü

Türkiye'nin önemli tatlı su kaynaklarından biri olan Eğirdir Gölü'nde su çekilmeleri her geçen yıl daha da artıyor. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, son yıllarda göldeki ortalama su seviyesinin 16 metreden 4 metreye kadar düştüğünü belirterek, "Eğirdir Gölü kırmızı alarm vermektedir" dedi.

Türkiye'de bir ilk: Bebeğin anne karnındaki görüntüsünü plastik model haline getiriyor

Türkiye'de ilki Isparta'daki Radyoloji Uzmanı Dr. Bahattin Baykal gerçekleştirdi. Dr. Baykal, ultrasondan elde edilen bebeğin anne karnındaki görüntüsünü 3D yazıcı yardımıyla model haline getirdi. Dr. Baykal, "Çocuğun anne karnındaki pozisyonu ve aileler yüz görüntüsü almak istiyor. Talep olmaya başladı ve artacağını düşünüyoruz. Gördüklerinde çok değişik bir şey olduğunu söylüyor ve heyecanlanıyorlar" dedi.

Isparta'da vaka ve temaslı sayısı artan köy karantinaya alındı

Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Yukarıkaşıkara köyünde koronavirüs (Kovid-19) vakaları ve vakalarla temaslıların sayısında yaşanan artış nedeniyle İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulu köyün karantinaya alınmasına karar verdi. Karar bugün itibariyle uygulanmaya başladı.

Dünya Isparta gülü kokuyor

Dünyanın en büyük gül yağı üreticisi Türkiye, Isparta’daki gül çiçeğinden elde edilen ürünlerin tamamına yakınını ihraç ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı gül veriminin ve yağ randımanının daha da artırılmasına yönelik ıslah çalışmalarını sürdürüyor. Gül çiçeğinin işlenmesiyle elde edilen gül yağı Avrupa ülkelerinin yanısıra ABD, Körfez ülkeleri ve Japonya’ya gönderiliyor.

Yüzme bilmeden göle giren 5 kişiden 2 kardeş boğularak hayatını kaybetti

Isparta'da Eğirdir Gölü’ne giren ve akıntıya kapılan 5 arkadaştan Osman Yıldırım ve kardeşi Orhan Yıldırım boğuldu. Çevredekiler tarafından kurtarılan 3 genç hastanede tedaviye alındı. Osman ve Orhan Yıldırım kardeşlerin cesetleri ise otopsi yapılmak üzere aynı hastanenin morguna kaldırıldı.

Isparta'da koronavirüs tedbirleri: Bir beldede kahvehaneler kapatıldı, düğünler ertelendi

Isparta'da bulunan Çarıksayarlar beldesinde koronavirüs (Kovid-19) kapsamında önlemler alındı. Önlemler kapsamında beldede bulunan kahvehaneler kapatıldı, toplu eğlenceler yasaklandı ve gerçekleşecek olan düğünler de ertelendi.

Isparta'da sınava alınmadı: Ücretini isteyen taksiciyle tartıştı

Isparta'da, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na gireceği okula 5 dakika geç gelen Ahmet Cem Çilsal, görevlilere, "Bu hayatım için çok önemli sınav, bir şeyler yapın. Benim girmem lazım" sözlerine rağmen sınava alınmadı. Kendisini okula getiren taksiciyle de tartışan Çilsal'ı polisler sakinleştirip, okuldan uzaklaştırdı.

Para ve kömür yardımı bahanesiyle yaşlı çiftin 29 bin lirasını çaldılar

Isparta’da para ve kömür yardımı bahanesiyle yaşlı çiftin 29 bin lirasını çalan şüpheliler Afyonkarahisar’da yakalanarak gözaltına alındı.

Isparta’da 2 cadde ve 2 sokağı kapsayan bölge karantinaya alındı

Isparta merkezde bir şahısta korona virüs tespit edilmesinin ardından ikamet ettiği Vatan Mahallesi’nde 2 cadde ve 2 sokağı kapsayan bölge karantinaya alındı. Açıklamada karantina sürecinde yasaklara uymayanlar hakkında İl Hıfzıssıhha Kurulu kararına riayet etmemekten dolayı 3 bin 150 lira idari para cezası uygulanacağı bildirildi.

Güller diyarında Kovid-19 sessizliği: Salgın sonrası yine eski görsellik yakalanacak

Isparta’da hasadın başladığı dönemde ziyaretçilerin akınına uğrayan gül bahçeleri, koronavirüs nedeniyle en sessiz sezonunu yaşıyor. Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, “Geçtiğimiz yıllarda bu bahçelere yerli ve yabancı turistlerimiz geliyordu. İlimizde festivaller oluyordu. Bu yıl böyle geçecek, önümüzdeki yıllarda inşallah görsel açıdan yine eskisi gibi iyi olacak” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı Isparta'da 55 dar gelirlinin borcunu kapattı

Türkiye Diyanet Vakfı Isparta Şubesi ekipleri, 55 dar gelirli vatandaşın bakkallara olan borcunu ödedi. Isparta Müftüsü Bayram Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zor şartlarda yaşayan vatandaşlar olduğunu, ramazan ayı münasebetiyle de yardım yapmak isteyenler bulunduğunu söyledi.

Boşanmak isteyen eşine kezzapla saldırdı: 3 çocuk annesinin yüzünün bir bölümü yandı

Isparta’da şiddet gördüğü eşinden boşanmak isteyen 3 çocuk annesi kadın, eşinin kezzaplı saldırısına uğradı. Saldırı sonucunda yüzünün bir kısmı yanan kadın hastanede tedavi altına alındı.

Ada sakini Yörükler kayıklarla göçüyor: 1 mayıs tarihinde göç başladı

Beyşehir Gölü’ndeki 180 kişinin yaşadığı 30 haneli Mada Adası sakini Yörüklerin, baharın gelmesiyle hayvanlarını duba üzerinde karşı kıyıdaki yaylaya geçirmesi ilginç görüntüler oluşturdu. Gölden sürüsünü geçiren Murat Karasu, “Antalya’daki atalarımız yıllarca buraya develerle göçmüş. Biz de şimdi kayıklarla bu göçü sürdürüyoruz” dedi.

Bir ilden daha sevindiren haber: Test sonucu negatif çıkan 293 umreci tahliye edildi

Isparta’da 14 günlük karantina sürecini tamamlayan ve son test sonuçları da negatif çıkan 293 umreci tahliye edilmeye başlandı. Umrecilerin kaldıkları yurdun önüne gelen otobüslerle memleketlerine gönderileceği belirtildi.

Kasada 39,5 lira bıraktı

Isparta’nın 2 bin nüfuslu Yenişarbademli Belediyesi mahalli seçimlerin ardından 10 yıllık CHP yönetiminden AK Parti’ye geçti. CHP’li Mustafa Erdem geride 4 milyon 687 bin lira borç, kasada da 39 lira 50 kuruş bıraktı.

13 yıldır gizemini koruyan uçak kazası: Isparta uçağı yüzde 99 düşürüldü

Prof. Dr. Saleh Sultansoy, Isparta'da 30 Kasım 2007'de Prof. Dr. Engin Arık ve beraberindeki akademisyenlerle birlikte toplamda 57 kişinin hayatını kaybettiği uçağın, yüzde 99 oranla düşürüldüğünü iddia etti. Toryum projesi üzerinde çalışan Prof. Engin Arık ve ekibinin en yakın çalışma arkadaşlarından olan Prof. Dr. Sultansoy, "O uçak düşürülmeseydi, Türkiye bugün CERN'de asil üye olurdu. Türkiye toryum yarışında dünyada liderler arasında olurdu. Türk Hızlandırıcı Kompleksi ve Türk Bilim Kenti k...

Üç kardeşi ihmal mi öldürdü?

7 Şubat’ta Yalvaç’ta 3 kardeşin ölümüyle sonuçlanan yangında itfaiyenin ihmali olduğu iddiaları üzerine adli soruşturma başlatıldı.

3 kardeşin yangında ölümünde korkunç ihmal iddiası: Soruşturma başlatıldı

Isparta Yalvaç'ta geçtiğimiz günlerde çıkan yangında 3 kardeş olan Hanım, Tuğçe ve Faruk Altınbaş hayatlarını kaybetmişlerdi. Ailenin itfaiyenin ihmali olduğuna yönelik iddialar üzerine adli soruşturmabaşlatıldı. 3 çocuğunu kaybeden anne Cemile Altınbaş,"Eşimle evde değildim. 'Evyanıyor' dediler hemen koştum. Yavrum 'biz yanıyoruz' diye itfaiyeyi aramış ama gelen itfaiyelerin merdiveni yok, oksijen tüpü boş olunca kurtaramadılar. Çok çırpındık amakurtaramadık. Yavrularımın hiçbir yerinde yanık y...

3 kardeş uyurken evde çıkan yangında öldü

Isparta'da hayvanlara bakmak için evden çıkan anne babanın ardından evde uyuyan 3 kardeş çıkan yangında kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Roma ve Bizans dönemine ait 51 sikke ele geçirildi

Isparta'da, Roma ve Bizans dönemine ait 51 sikkeyi satmaya çalışan Ü.Y. (30), jandarma operasyonuyla yakalandı. Tarihi sikkeler ise muhafaza altına alındı.

Ağaçtaki kedi çocuğun üzerine atladı

Isparta'da ağaçta mahsur kalan kedi, kurtarılmaya çalışılırken o anda yolda yürüyen çocuğun üzerine atladı. O anlar cep telefonu kamerasına yansıdı.

'Drift' yapan 5 sürücüye 30 bin TL ceza kesildi

Isparta'da 'drift' yaptığı belirlenen sürücüler MOBESE'ye takıldı.Bölgeye sevk edilen ekipler tarafından durdurulan 5 araç sürücüsüne 30 bin 705 lira para cezası kesildi.

Eğirdir Gölü kapalı sistemle kurtulacak

Isparta’da yapılması planlanan kapalı sulama sistemiyle Eğirdir Gölü’nde tarım için su çekilmesinin önüne geçilerek kuraklığın önüne geçilmesinin yanısıra çiftçinin ekonomik gelirinin artırılması hedefleniyor. Atabey Belediye Başkanı Tevfik Atasoy, “Proje tamamlandığında üreticimiz, istediği zaman kartıyla sulamasını gerçekleştirebilecek” dedi.

Üniversiteli Güleda cinayeti sanığına ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

Isparta'da üniversite öğrencisi Güleda Cankel'i bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan sanık hakkında "tasarlayarak" ve "canavarca hisle veya eziyet çektirerek" öldürme suçundan hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. İddianamede, sanığın polis merkezine teslim olduktan sonra görevlilere verdiği, "Mutlu olmayı ertelemeyin, canınızın istediği zaman ölmeyeceksiniz" ifadelerinin bulunduğu mektubun, eylemindeki tasarlama kastını gösterdiği belirtildi.

17 saatlik mücadelesi yetmedi

Isparta’da 19 yaşındaki Güleda Cankel, erkek arkadaşı Zafer P. tarafından önce boğazı sıkılıp, kabloyla boğulduktan sonra kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Güleda’nın hayatta kalabilmek için 17 saat mücadele ettiği, 3 kez kaçmaya çalıştığı ortaya çıktı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+