İş Dünyası Haberleri

Turkish Cargo'dan ihracatçıyı 'uçuracak' indirim

Turkish Cargo olarak aynı yolcuda olduğu gibi kargoda da dünyanın en çok noktasına uçan hava kargo markası haline geldiklerini belirten THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, "Türkiye İhracatçılar Meclisi önderliğinde ihracatçılarımızla yapılan anket çalışmaları neticesinde ihracatımız için stratejik öneme sahip olduğunu belirlediğimiz toplam 28 destinasyonda mart sonuna kadar toplam 75 bin tonluk kapasiteyi yüzde 10 ile yüzde 30 arasında değişen indirim oranlarıyla ihracatçılarımızın hizmetine...

MÜSİAD Başkanı Kaan: Yapısal reform çalışmasının destekçisi olacağız

Yapısal Reformlar Toplantısı’nın ardından konuşan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, başlatılan reform hareketinin, iş dünyası adına önemli olduğunu vurguladı.

Bakan Lütfi Elvan ve Abdulhamit Gül MÜSİAD yönetimiyle bir araya geldi

Ekonomi ve hukukta reform çalışmaları kapsamında gerçekleştirdikleri iş dünyası görüşmeleri devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün iş dünyası ziyaretlerinin son adresi Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) oldu. Toplantıya, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD yönetim kurulu üyeleri, Hazine ve Maliye ile Adalet bakanlıkları bürokratları da katıldı.

TV+ bu hafta sonu herkese ücretsiz olacak

Binlerce dizi ve film içeriğiyle izleyicilerin en sevdiği uygulama olan TV+, bu hafta sonu pandemi önlemleri kapsamında gerçekleşecek sokağa çıkma yasağı süresince tüm kanallarını herkese ücretsiz açacak.

Türk şirket üretti: Koronavirüsü iki saatte yok ediyor

Gaziantep'te, bir kumaş üretim tesisinde koronavirüsü iki saat içinde yüzde 99,99 oranında yok eden ve maske yapımında kullanılan 'antiviral nonwoven kumaş' üretildi. 6 aylık çalışmanın sonunda elde edilen kumaş Brezilya ve İngiltere'deki iki kumaş test merkezinden de onay aldı. Koronavirüsü yok eden kumaştan yakın zamanda maske üretimine başlanması bekleniyor.

Eko Temiz Enerji'den güneş paneli üretim tesisine ilişkin açıklama

Eko Temiz Enerji AŞ'nin, Niğde'nin Bor ilçesinde kurulacak güneş paneli üretim tesisi için bugüne kadar kamudan herhangi bir finansal teşvik almadığı bildirildi.

Bu yıl 7 bin kişiyi işe aldık

Turkcell Grup; bu yılı toplam 7 bin kişilik ek istihdamla tamamlıyor. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Gelecek yıl da artan iş hacmimize bağlı olarak ailemizi büyütmeye ve ülkemiz için istihdam sağlamaya devam edeceğiz. Dolayısıyla biz Türkiye’nin bu anlamda önemli oyuncularından biriyiz” dedi.

Turkcell Genel Müdürü Erkan: Altyapı meselesini el ele vererek çözelim

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, altyapı paylaşımı konusunun çözüleceğine dair umutlu olduğunu ifade ederek, "Bu konu memleket meselesi. Pandemi süreci gösterdi ki; şu anda Türkiye'nin her yerinde bağlantıya erişme ihtiyacı olan ciddi sayıda öğrencimiz var. Sadece ücra köşelerde değil, İstanbul'un merkezinde de bunun sıkıntısını çeken öğrencilerimiz var, Ankara'da da var, Artvin'de de var. Bunu gelin el ele verelim, çözelim." dedi.

Borsada yatırımcısına en fazla kazandıran Beşiktaş oldu

Borsa İstanbul'da işlem gören spor şirketlerinin hisselerinde kasım ayı içerisinde yaşanan değişimlere bakıldığında yatırımcısına en fazla yüzde 12,3 ile Beşiktaş'ın kazandırdığı görüldü. Öte yandan Fenerbahçe'nin hisseleri ise yüzde 4,8 değer kaybı ile yatırımcısını üzdü.

Rus üreticiler AYSAF'ta 120’nin üzerinde görüşme yaptı

63. Uluslararası Ayakkabı Malzemeleri, Bileşenleri, Deri ve Teknolojileri Fuarı AYSAF 2020’de Rusya Federasyonu Endüstri ve Ticaret Bakanlığı’nın müşterek standında ayakkabı sektöründen ürünler sunuldu. Üreticiler fuarda 120’nin üzerinde görüşme gerçekleştirdi.

İYS’de geri sayım başladı, son gün 30 Kasım 2020!

Gerçek veya tüzel kişiler tarafından, 30 Kasım 2020 tarihinden sonra, İleti Yönetim Sistemi (İYS) platformunun dışında, ticari tanıtım mesajı (telefon, sms, e-posta vd) gönderilmesi dönemi sona eriyor. İYS’ye geçiş için geri sayım başladı.

Genç girişimci Suudi Arabistan'da yetiştirdiği hurmaları dünyaya ihraç ediyor

Genç girişimci Suudi Arabistan'da yetiştirdiği hurmaları dünyaya ihraç ediyor yıllardır Suudi Arabistan'da hurma yetiştiriciliği yapan babasından devraldığı mesleği sürdüren 28 yaşındaki Yakup Taştemir, yıllık bin 500 ton hurma yetiştiriyor.

17 yılda çehresi değişti

Albayrak Grubu bünyesinde 17 yılı geride bırakan Trabzon Limanı, bu süre zarfında bölgenin en önemli ticaret noktalarından biri haline geldi. Trabzon Liman İşletmeciliği Genel Müdürü Muzaffer Ermiş, “Kamu döneminde 5,6 milyon dolarlık gelir elde edilirken, biz bunu 20 milyon dolarlara çıkardık” dedi. Trabzon Limanı, Türkiye’deki 186 liman ve kıyı tesisi arasında borsaya açılan tek liman işletmesi olarak da dikkat çekiyor.

Yılın en düşük fiyatları, Bereketli Cuma ile Modanisa'da

Türkiye’nin ilk uluslararası e-ticaret ve online giyim platformu Modanisa, 24-29 Kasım tarihleri arasında gerçekleştireceği “Bereketli Cuma” kampanyası ile yüzbinlerce üründe yüzde 50 indirim sunuyor.

Otelcilikte dijital çağ başladı

Pandemi sebebiyle 2020 yılını çok büyük bir kayıpla geçiren turizm sektörü, başarılı aşı haberleriyle 2021 ile ilgili ümitlerini yeşertti. Turizm sektörünün paydaşlarından özellikle de büyük zincir oteller ve a la cart hizmet sunan büyük oteller, gerek kalite ve verimlilik artışı, gerekse de farklılaşmak adına hızla teknolojik yatırımlara başladı.

Yenileme oranı yüzde 100’ün üzerindeki tek banka Vakıfbank oldu

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, rakip bankalar arasında yenileme oranını yüzde 100 seviyesinin üzerinde gerçekleştiren tek banka olduklarını belirterek, “Yenileme oranı yüzde 100’ün üzerindeki tek bankayız. Böylelikle toplam sendikasyon kredi bakiyemiz 1,7 milyar dolar seviyesine ulaştı.” ifadelerini kullandı.

Bakanlık açıkladı: 26 bin kişiye iş kapısı açılacak

Koronavirüs salgınına rağmen yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ekimde 974 yatırım teşvik belgesi düzenledi. Yatırım tutarı 16 milyar lira olan projelerin hayata gerçekleştirilmesiyle 26 bin 441 kişiye iş kapısı da açılmış olacak.

Sepaş Enerji, 200’e yakın şirketin karbon ayak izinin azaltılmasına aracılık etti

Türkiye’nin önde gelen enerji tedarik şirketi Sepaş Enerji, iş ortaklarının karbon ayak izinin azaltılmasına ve yenilenebilir kaynaklardan enerji tüketimine teşvik ediyor. Sepaş Enerji aracılığıyla, toplam elektrik fatura değeri 150 milyon lirayı bulan “Karbon Azaltım Sertifikası” alan şirket sayısı 200’e yaklaştı.

Sembol Ambalaj satılıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Sembol Ambalaj'ı satışa çıkardı. Sembol Amabalaj Sanayi'nin Konya'daki fabrikasıyla ilgili tüm mal, hak ve varlıklarının satışına yönelik ihale, 19 Ocak 2021'de yapılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bakanlığımız taşra teşkilatı hizmet birimlerinde istihdam edilmek üzere, KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alıyoruz" dedi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde koronavirüs ertelemesi

Bursa'da bu yıl 9'uncusu gerçekleştirilmesi planlanan Uludağ Ekonomi Zirvesi koronavirüs salgını nedeniyle gelecek yıl kasım ayına ertelendi.

Karavan yok satıyor

Koronavirüs salgını karavanlara olan ilgiyi artırdı. Siparişleri yetiştirmeye çalışan üreticiler müşterilere 2-5 ay sonrasına gün veriyor. 40 bin liradan başlayan karavan fiyatları 500 bin liraya kadar çıkıyor. Günlük kiralamada en düşük fiyat ise 600 lira.

Yıldız Holding’in tüm dünyadan 65 bin çalışanı tek cümlede buluştu: “Mutlu Et Mutlu Ol”

Yıldız Holding her yıl Kasım ayının üçüncü perşembe günü kutladığı “Mutlu Et Mutlu Ol Günü”nü bu yıl dijital platformda gerçekleştirdi. Tüm dünyadan 65 bin çalışanı aynı anda bir araya getiren online etkinlikte, ünlü şovmen Beyazıt Öztürk’ün Holding’in üst yöneticileriyle sohbeti, çalışanlara keyifli anlar yaşattı. Kurum kültürünü güçlendirmenin yanı sıra Yıldız Holding’in yardımlaşma ve dayanışma ruhunu da pekiştiren Mutlu Et Mutlu Ol Günü’nde düzenlenen e-müzayedenin geliri ise AFAD’a aktarılı...

Kiğılı’da Gözü Kara İndirim’in Gözü Kapkara : Bir alana bir bedava

Kiğılı “Gözü Kara İndirim” kampanyasıyla Sonbahar-Kış sezonu ürünlerinde 1 alana 1 bedava indirim fırsatı sunuyor.

Teknosa üçüncü çeyrekte yüzde 61 büyüdü, 20 yılın en iyi performansına ulaştı

Sabancı Holding iştiraklerinden Teknosa’nın ‘Yeni Neslin Teknosa’sı dönüşüm programına ve müşteri deneyimine yaptığı yatırımların sonuçları, finansal performansına yansımaya devam ediyor. Teknosa, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde kuruluşundan itibaren en yüksek çeyrek performansını yakaladı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 61 büyüme göstererek, 1,7 milyar TL’lik ciroya ve 62,5 milyon TL net kâra ulaştı. Üçüncü çeyreği kapsayan dönemde e-ticarette ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde ...

'En İyi Çağrı Merkezi' ödülünü aldı

Vestel Müşteri Hizmetleri, Türkiye Çağrı Merkezleri Ödülleri’nde, “Türkiye’nin En İyi Uzaktan Çağrı Merkezi” ödülünün sahibi oldu.

“Dijital Dönüşümde Avrupa’nın En İyisi” ödülünü İstanbul Havalimanı aldı

Benzersiz mimarisi, güçlü alt yapısı, üstün teknolojisi ve sunduğu üst düzey yolculuk deneyiminin yanı sıra ‘akıllı havalimanı’ konseptiyle de öne çıkan İstanbul Havalimanı, Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından düzenlenen “16th ACI Europe Awards” kapsamında, “Dijital Dönüşümde Avrupa’nın En İyi Havalimanı” ödülüne layık görüldü.

Eti Maden'den CHP'li vekilin iddialarına yanıt: Herhangi bir alacaktan vazgeçilmedi

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nden CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz'ın iddialarına yanıt geldi. Yapılan açıklamada Kırka Bor İşletme Müdürlüğündeki 5. Boraks Pentahidrat Tesisi'nin yapım işi kapsamında oluşan kamu alacağını garanti altına almak için gereken tüm işlemlerin yürütüldüğü bildirilirken, Eti Maden'in herhangi bir alacağından vazgeçmediğine de işaret edildi.

Ekonomik ve hukuki reform açılımının iş dünyasına yansımaları

İstanbul merkezli uluslararası pazar ve kamuoyu araştırma şirketi AGS GLOBAL, iş dünyasının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni dönemde ekonomik ve hukuki reform açılımı mesajı ve ekonomi yönetiminde değişikliklere ilişkin bakışına ışık tutan kapsamlı bir araştırma düzenledi.

Turquality vizyonu genişletti

Kervan Gıda için dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan Turquality, dönüm noktası oldu. Program sayesinde yurt içi ve dışındaki yatırımlara odaklandıklarını belirten Genel Müdür Burhan Başar, halka arzda da sona gelindiğini söyledi.

Hazır giyimde ihracat hedefi 17,7 milyar dolar

Hazır giyim sektörü, pandeminin etkisinden kurtulmak için büyük mücadele veriyor. 2019’a göre yüzde 5,8 kayıpta olduklarını belirten İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, “Önümüzdeki iki ayda farkı kapatıp geçen yıl gerçekleştirdiğimiz 17,7 milyar dolarlık ihracatı yakalayacağımıza inanıyorum” dedi.

20 milyar liralık dev yatırım: 30 bin kişiye iş kapısı açılacak

Koronavirüs salgını nedeniyle belli bir süre beklemeye alınan yatırımlar bir bir hayata geçiriliyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, eylülde 1127 yatırım için teşvik belgesi düzenledi. Yaklaşık 20 milyar liraya karşılık gelen yatırımlar kapsamında 30 binden fazla kişiye de iş kapısının açılması planlanıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+