İnternet Haberleri

Bu yıl 102 bin siber saldırı gerçekleşti

Koronavirüs döneminde elektronik haberleşme sektörüne yönelik saldırılarda artış yaşanıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bu yıl gerçekleşen ve engellenen siber saldırı sayısı 102 bini aştı” dedi. Karaismailoğlu, kritik kamu kurumları ile bilişim, sanayi, enerji ve eğitim sektörlerinin de saldırıya uğradığını söyledi.

WhatsApp güncellemesi yeni gizlilik kurallarını onaylamayı zorunlu kılıyor

WhatsApp, gelecek sene yayınlayacağı hizmet sözleşmesiyle kullanıcıların yeni kuralları onaylamasını zorunlu hale getiriyor. Yani WhatsApp'ı kullanmaya devam etmek için yeni şartları kabul etmek şart.

Netflix'ten İstanbul'da ofis açma kararı

Dünya genelinde 195 milyon kullanıcısı bulunan film ve dizi izleme platformu Netflix, İstanbul'da ofis açma kararı aldı. Netflix'in kurucusu CEO'su Reed Hastings, "Türkiye, zengin kültürü ve köklü hikaye anlatma geleneği ile bizim için çok değerli bir ülke. Bu nedenle muhteşem bir şehir olan İstanbul'da ofis açacak olmak bizi gururlandırıyor" dedi.

Pandemi nedeniyle artan internet toplantıları yerli platforma taşınıyor

Pandemi etkisiyle hem iş toplantıları hem de dersler internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Turkcell ise kısa süre önce duyurduğu Bip Meet ile bu alandaki hizmetine devam ediyor.

Spotify Wrapped: 2020 yılı özetine nasıl bakılır?

Spotify, bu yıl sonu da özet niteliğindeki Spotify Wrapped sistemini başlattı. Böylece en fazla dinlenen şarkılar, sanatçılar ya da çalma listeleri görülebiliyor. Ayrıca uygulama üzerinden oluşturulan kartlar sosyal medya hesaplarında paylaşılabiliyor.

Pandemi sürecinde elektronik imza kullanımı 3 kat arttı

Koronavirüs (Covid-19) pandemi sürecinde birçok sektörde hayata geçirilen evde çalışma modeli ile e-imza kullanımı 3 kat arttı.

"Koronavirüs herkesi dijital sektöre yönlendirdi"

Yazılım ve mobil uygulama tarafında projeler geliştiren Adem Atbaş, koronavirüs sonrası değişen dünyada dijital sektör ve yazılımcıların önemli hale geldiğini söyleyerek, "koronavirüs, dünyayı dijital sektöre yönlendirdi." açıklamasını yaptı.

Shazam, 5 aya kadar ücretsiz Apple Music aboneliği veriyor

Apple, 2 sene önce satın aldığı Shazam üzerinden yeni bir kampanya yapıyor. Böylece kullanıcılar Shazam ile şarkı taratıp Apple Music'ten 5 aya kadar ücretsiz abonelik kazanabiliyor.

Facebook'un kripto parası Libra, gelecek yıl başında piyasaya çıkıyor

Facebook, geçen sene duyurduğu Libra isimli kripto para biriminin Ocak 2021'de piyasaya çıkacağını açıkladı.

Google'ın 'Task Mate' ile internetten nasıl para kazanılır?

Google, yeni geliştirdiği Task Mate uygulaması üzerinden verilen görevleri başarıyla tamamlayan kullanıcılara para kazandırıyor. Bu görevler arasında kelime dönüştürme, mağazaların vitrinlerinin fotoğraflarını çekme gibi maddeler var. Peki ama Google Task Mate ile nasıl para kazanılır?

Microsoft, Android uygulamalarını bilgisayarda çalıştırmaya hazırlanıyor

Microsoft, Telefonunuz uygulamasıyla birlikte uzun süredir Android telefonlar ve bilgisayarlar arasında bağlantı sağlıyor. Ama şimdi bu sistem bir adım daha öteye gidiyor ve Android uygulama desteği doğrudan Windows 10'a entegre ediliyor.

Google'dan Öğretmenler Günü’ne özel doodle

Özel günlerde doodle olarak kullanıcıların karşısına gelen Google, 2020 Öğretmenler Günü'nü de unutmadı. Milyonlarca kullanıcı Google'ın ana sayfasında yer alan tasarıma tıklayarak Öğretmenler Günü ile ilgili içeriklere kolaylıkla ulaşabiliyor.

Apple'ın küresel güvenlik başkanı rüşvetle suçlandı

Dünya teknoloji devi Apple’ın Küresel Güvenlik Başkanı Thomas Moyer, gizli ateşli silah ruhsatları almak için 70 bin dolar değerinde iPad’i rüşvet vermekle suçlandı.

Youtube’da çocuk şarkıları modası

Salgın sürecinde eve kapanmak zorunda olan ebeveynler, küçük çocuklarını oyalamak için Youtube gibi sosyal mecralara sarıldı. EBA uygulaması dışında, anne-babaların ilk tercihi ise çocuk şarkıları oluyor.

Yeni gerçek siber istihbarat

Dünya artık iyice dijitalleşirken geleneksel yöntemler de yerini dijital yöntemlere bırakıyor. IntelProbe Genel Müdür Yardımcısı Çeçen, "Dünya üzerinde siber dünyadaki ekipmanları, donanımları, altyapıları hedef alan atak grupları var. Bu ataklara karşı 'siber istihbarat' çalışmaları yürütülmesi tehditlerin önlenmesinde önem taşıyor." dedi.

Teknoloji şirketleri Google'ı AB'ye şikayet etti: Kendine iltimas sağlıyor

Teknoloji alanında faaliyet gösteren çok sayıda şirket ve dernek, Google'ı internet aramalarında pazar hakimiyetini suistimal ettiği ve kendi hizmetlerine iltimas sağladığı gerekçesiyle Avrupa Birliği'ne (AB) şikayet etti. Toplam 130 teknoloji şirketi ve 28 dernek, rekabet dosyalarına bakan AB Komisyonu'nun Kıdemli Başkan Yardımcısı Margrethe Vetsager'e, ABD merkezli Google'ı şikayet eden bir mektup gönderdi. Mektupta, AB Komisyonu'nun 2017'deki kararına rağmen Google'ın piyasa hakimiyetini kötü...

Artık Whatsapp'tan alışveriş yapabileceğiz

Birçok Whatsapp kullanacısının uzun zamandır beklediği alışveriş yapma seçeneği sonunda uygulamaya geliyor. Kullanıcılar başka hiçbir platforma ihtiyaç duymadan sadece Whatsapp kanalıyla alışveriş yapabilecek.

Online satışı kısıtladılar

Fransızlar, ülkede ilan edilen sokağa çıkma yasağı konusunda ikiye bölündü. Yasak nedeniyle kapatılan mağazalar, online satış yapan internet devi firmaları haksız rekabet yapmakla suçlayınca hükümet, online satışları temel ihtiyaçlarla sınırlandırdı.

Spotify'a zam geliyor

Dünyanın en çok kullanılan müzik dinleme platformuna yeni gelen özellikler ile fiyatının da artacağı gündeme geldi. Şirketin CEO'su Daniel Ek, fiyatlandırmaya ek tarifeler uygulanabileceğini belirtti.

Türk internet abone sayısında rekor artış yaşandı

İnternetin her haneye girmesi amacıyla gerçekleşen uzun vadeli planlar meyvelerini verirken 2020 yılıyla birlikte yeni bir hedef ortaya atıldı: Geniş bant abone sayısının 80 milyona ulaşması planlanıyor.

Türkiye'de ilk kez uygulanacak: Gözleriyle bilgisayar kullanıyorlar

Türkiye’de ilk kez Yalova'da uygulanan proje kapsamında spastik engelli bireyler ellerinden bağımsız olarak gözleriyle bilgisayar kullanabilecek.

Yerli 5G projesinde büyük başarı: İlk kez Bakan Varank test etti

Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi kapsamında geliştirilen, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla demosu yapılan radyolink ile 12 kilometre mesafeden 4K çözünürlüklü görüntü başarılı şekilde aktarıldı. Bakan Varank, "Projede kamu-özel iş birliğiyle gelecek dönemde çok önemli hale gelecek 5G şebekesinin kritik bileşenlerinin yerli ve milli olarak geliştirilmesi hedefleniyor. 5G şebekesiyle ilgili yerli ve milli üretimi teşvik edecek şekilde tedbirlerimizi a...

Türkiye’nin ilk ve tek YouTube akademisinde ikinci dönem başladı

Başakşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Youtube Akademi’de ikinci dönem başladı. Medyanın deneyimli isimlerinden 8 hafta boyunca eğitim alacak 15 genç, youtuber olma yolunda ilk adımlarını attı.

YouTube komplo videolarına savaş açtı

Facebook'un aşı karşıtı reklamları engelleme kararının ardından benzer bir hamle de Google'ın sahibi olduğu YouTube'dan geldi. Online video platformu koronavirüs hakkında yanıltıcı bilgiler veren videoları siteden kaldırma kararı aldı.

Vatan Bilgisayar'ın kullanıcı bilgilerini kaptırdığı ortaya çıktı

Kişisel Verileri Koruma Kurumu'nun bugün yaptığı duyuruyla Vatan Bilgisayar'ın web sitesinde yer alan kullanıcıların bilgilerini hackerlara kaptırdığı ortaya çıktı. Açıklamada belirtilen kullanıcı sayısının ise 27 binin üzerinde olması dikkat çekti.

HES kodu nasıl alınır?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında artık pek çok kuruma HES kodu ile giriliyor. Seyahatlerde de HES kodu zorunluluğu şehir içi ulaşıma kadar getiriliyor. Kovid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan HES kodu nasıl alınır? Birçok farklı yöntemle alınabilen HES koduna dair detaylar haberimizde.

iPhone telefonlara güncelleme ile yeni emojiler geldi

Çok sık emoji kullanan insanların uzun süredir beklediği birçok emoji görüceye çıktı. Eğer ki sizde yazıdan daha sık emoji kullanmayı seviyorsanız yeni gelen emojileri bir an önce kullanmaya başlamalısınız.

Siber suçlara karşı emniyetten Siberay önlemi

Hackerların teknolojiyi kötü niyetli kullanmalarına karşı emniyetten vatandaşları koruyacak hamleler gelmeye devam ediyor. Zararlı yazılımlara karşı geliştirilen Siberay ile halkın siber saldırılara karşı bilinçlendirilmesi öngörülüyor.

Hastane siber saldırıya uğradı: Bir hasta hayatını kaybetti

Siber korsanların, Düsseldorf Üniversitesi Kliniği'nin sunucularına gerçekleştirdiği siber saldırı sonucu sağlık hizmetlerinin aksaması, bir kadın hastanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Olayın, sağlık hizmetlerinde yaşanan ilk siber saldırıya bağlı ölüm olarak kayıtlara geçtiğini ifade eden uzmanlar, sağlık hizmeti veren kurumların özellikle fidye yazılımı saldırılarına karşı gerekli önlemleri alması gerektiğini söylüyor.

Müşterilerin yüzde 41'i şirketlerin veri güvenliğine önem vermediğini düşünüyor

Yapılan bir araştırmaya göre müşterilerin yüzde 41’i şirketlerin veri güvenliğine önem göstermediğini düşünüyor. Kişisel verilere önem veren ve güvenliği için çalışan şirketlere karşı müşterilerin yüzde 84’ünün de sadakat gösteriyor olmasına dikkat çeken uzmanlar, şirketlerin müşteri kaybı yaşamaması için kişisel verilerin güvenliğine önem vermesi gerektiğini belirtiyor.

ABD 20 Eylül'den itibaren Tiktok ile WeChat'in indirilmesini yasaklayacak

ABD'de Çin merkezli Tiktok ve WeChat uygulamalarının indirilmesi 20 Eylül'den itibaren yasaklanacağı duyuruldu. Trump, daha önce yaptığı bir açıklamada "Ya Tiktok'u güvenlik sebepleriyle bu ülkede kapatacağız, ya da bu uygulama başka ABD'li bir şirkete satılacak" sözleri ile gündeme oturmuştu.

Instagram çöktü mü?

Sosyal paylaşım platformu Instagram'a birçok kullanıcı erişim sağlayamıyor. Milyonlarca kullanıcı Instagram çöktü mü diye aratmaya başladı bile. Peki Instagram çöktü mü? İşte detaylar...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+