Genel Sağlık Haberleri

Bakan Koca: SMA hastaları ülkemizde başarı ile uygulanan tedaviden faydalanıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "SMA Bilim Kurulu, hastalığın tedavisi olmadığı, 2 yaşına kadar gen tedavisi almazsa öleceği hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu belirtti. Başvuru süreci tamamlanan SMA hastaları etkinliği ve yan etkileri bilinen, ülkemizde başarı ile uygulanan tedaviden halen faydalanmaktadır" dedi.

Adenovirüs uyarısı: Kovid-19 kadar hızlı yayılabiliyor

Son günlerde değişen mevsimle beraber çok sayıda adenovirüslere bağlı kerato-konjonktivit vakaları arttı. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Cafer Tanrıverdi, adenovirüslerin Kovid-19 kadar hızlı yayılabildiğini belirterek, "Enfekte bireyden tüm aile fertlerine bulaşabiliyor. Bu hastalıktan korunmak için alınması gereken önlemler diğer tüm bulaşıcı hastalıklar ile benzerdir. Farklı olarak adenovirüslerin daha çok temasla bulaştığını düşünüyoruz. Bu nede...

Vitamin ilaçlarında talep patlaması: Fiyatlar iki katına çıktı

Türkiye'de koronavirüs vaka sayısının artışına paralel olarak eczanelerde satılan vitamin hapları ve gıda takviyelerine olan talep ciddi oranda arttı. Eczacılar yoğun talep nedeniyle piyasada vitamin ilacı kalmadığını ve fiyatların iki katına çıktığını belirtiyor. Kontrolsüz vitamin ilacı kullanımı konusunda da uyarıda bulunan uzmanlar, "Kan değerlerine baktırmadan bu tür ilaçların gelişigüzel kullanılması doğru değil." diye konuştu.

Asitli içecekler kemik erimesine neden oluyor

Türkiye'de özellikle son dönemlerde asitli içeceklerin tüketiminin arttığını dile getiren uzmanlar, asit yoğunluğu yüksek olan gazlı içeceklerin kemik erimesine maruz kalacağı gibi uzun vadede kişiyi ölüme kadar sürükleyebileceğini de söyledi. Yüksek şeker içeriğinden dolayı bir bardak gazlı içecekte yaklaşık 12-15 küp şeker olduğunu kaydeden diyetisyen Güzelcan, bu içeceklerin diyabet riskini yüzde 80 artırdığına vurgu yaptı.

Allah'ın hediyesi Zeytinyağı

Zeytin yaprağı gibi zeytinyağı da Kovid-19’un bulaşmasını önleyip hastalığın tedavisini kolaylaştırıyor. Geleneksel tıbbın vazgeçilmezi zeytin, binlerce yıldır şifa ve tedavi için kullanılıyor. Zeytinyağı, geleneksel tıp kitaplarında Hediye-i Rahman diye adlandırılır. Gastrit, bağırsak tembelliği, kabızlık, hemoroit, mide rahatsızlıkları ve şeker hastalığına karşı etkili olduğu kadar soğuk algınlığını gideriyor ve yüksek ateşi hızla düşürüyor.

İkinci kez kansere yakalanan Ayyüce hayatını kaybetti

Adana’da ikinci kez kansere yakalanan İrem Ayyüce Çınar, hayatını kaybetti. Çınar geçen sene, “Hastalık türlerimiz Neslican Tay ile benziyor. Ben de saçlarımı kaybettim ama kanser değil, biz güçlüyüz” mesajını vermişti.

HerAda Grup yöneticileri paylaştı: Güven ve kalite kolajen kullanımında önceliktir

HerAda Grup Sağlık Teknolojileri Yönetici Ortağı Burak Aşkın ve Marka Müdürü Filiz Zorka Kolajen kullanımı hakkında bilgilerini paylaştı. Kolajen’in içeriği ve doğru kullanımı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Aşkın ve Zorka Kolajen’in olumsuz yönlerini de açıkladı.

Kopan parmağı acil müdahale ile yerine dikildi: Eski sağlığıma kavuşan hasta sağlık ekibine minnettar

Hatay'da demir kapıya sıkışarak parmağı kopan 54 yaşındaki Yaşar Aytaç, geçirdiği operasyon ile parmağına kavuştu. Doktorların hızlı müdahalesi ile parmağı yerine dikilen Aytaç, “Doktorum, acil bir şekilde gerekli müdahalenin ardından beni ameliyata aldı. Şuan parmağımı oynatabiliyorum. Beni eski sağlığıma kavuşturan doktorum ve sağlık ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bilim insanlarından çığır açacak keşif: Yaşlanmayı tersine çevirdik

İsrailli bilim insanları, bir grup yaşlı yetişkin üzerinde yaptıkları deneylerde, biyolojik yaşlanma sürecini başarıyla tersine çevirdiklerini duyurdu.

25 yıldır böbrek yetmezliği yaşayan Pınar: Organ sırası beklerken ölmek istemiyorum

Eskişehir'de yaşayan Pınar Kadanalı (39), 25 yıldır böbrek yetmezliği yaşıyor. Daha önce anne -babasından alınan böbrek nakledilen, ancak vücudu uyum sağlayamayan Kadanalı, görme yetisini de kaybetti. Organ nakli için bekleyen çok fazla kişi olduğunu söyleyen Pınar Kadanalı, "Ölümle yaşam arasında gidip geliyorum. Organ sırası beklerken ölmek istemiyorum" dedi.

Tıp dünyası ve ülkemizin acı kaybı: Prof. Dr. Asım Cenani hayatını kaybetti

Tıp dünyasında yaptığı çalışmalarla tanınan, Genetik Tıbbi Biyoloji alanının öncüsü kabul edilen Prof. Dr. Asım Cenani hayatını kaybetti. Vefat haberini Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca twitter hesabından duyurdu.

İnfluenza nedir, belirtileri nelerdir?

Özellikle sonbahar ve kış aylarında etkisini gösteren influenza virüsü grip olan kişilerin konuşma, hapşurma veya öksürmesi ile toplum içinde yayılabilen bir hastalık türüdür. Soğuk algınlığı gibi diğer solunum yolu enfeksiyonlarının çoğuyla karşılaştırıldığında, influenza genellikle daha ağır bir hastalığa neden olur. Peki influenza nedir? İnfluenzanın belirtileri nelerdir? Detaylar haberimizde...

Melisa çayı faydaları nelerdir, nasıl tüketilir, nelere iyi gelir?

Halk arasında oğul otu, limon nanesi isimleriyle de anılan melisanın çayı, birçok bitki çayının özelliğini tek başına barındırıyor. Melisa çayının insan vücudunda pek çok faydası var. En belirgin özelliği ise sakinleştirici olması. Peki, melisa çayı faydaları nelerdir, nasıl tüketilir, nelere iyi gelir?

Keçi boynuzu pekmezi faydaları nelerdir, neye iyi gelir?

Sütten üç kat daha fazla kalsiyum içeren, içerisinde çok sayıda vitamini barındıran keçi boynuzu bitkisinden elde edilen keçi boynuzu pekmezi ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Peki besin değerleri bakımından enerji deposu olan keçi boynuzu pekmezi faydaları nelerdir, neye iyi gelir?

Kekik çayının faydaları nelerdir, nelere iyi gelir?

Geçmişten bu güne tüm dünyada yemeklerde, çay şeklinde veya yağ biçiminde kullanılan keskin ve cezbedici kokusu ile büyük etkisi olan kekik çayının faydaları nelerdir, nelere iyi gelir? İşte ülkemizde de bolca tüketilen kekik çayının faydaları ve kullanım türleri hakkında bazı bilgiler.

Sirkenin faydaları nelerdir: Sirke nelere iyi gelir?

Turşuların, salataların hatta temizliklerin vazgeçilmezi olan sirke, herkesin bildiği, kullandığı bir ürün. Seveni olduğu kadar sevmeyeni de bir hayli çok. Yemekten temizliğe, detoksdan leke çıkarıcıya kadar çok yaygın olarak kullandığımız sirkenin faydaları saymakla bitmiyor. Peki, sirkenin faydaları nelerdir, nelere iyi gelir?

Siyam ikizi bebekler doğumdan 8 gün sonra ayrıldı

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 21 yıl aradan sonra ikinci kez siyam ikizi bebeklerin ayrılması operasyonu başarıyla gerçekleştirildi. Dünyaya geldikten 8 gün sonra operasyonla ayrılan Elif ve Nil bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Aşı savaşları: Kazanan kim olacak?

Son aşı denemeleri, tüm dünyayı bir senedir kasıp kavuran pandemide artık sona yaklaşıldığına dair umutları güçlendirdi. Halihazırda virüse karşı etkili olduğu kanıtlanan 12 aşı adayı var. Ancak bu aşıların yan etkilerinin ölçülmesi, lisans almaları ve çoğaltılmaları biraz daha zaman istiyor. Aşıların etkinliği kadar hangi ülkelere satılacağı ve tedarik sorunları da merak konusu. Dağıtımı kolaylaştırmak için Pfizer-BioNTech, sıcaklığı 10 güne kadar -70 derecede tutabilen "kuru buz paketi" kaplar...

Çinko hangi besinlerde bulunur, faydaları nelerdir?

Çinkonun faydaları bugünlerde en çok aratılanlar arasında. Peki çinkonun faydaları nelerdir? Çinko hangi besinlerde bulunur, faydaları nelerdir? Çinko, insan vücudunda bulunan ve sayıları 300’ü aşan farklı enzimin, uygun şekilde işlev gösterebilmesi için gerekli olan bir mineraldir. Sağlıklı bir insanın vücudunda toplamda 2 ya da 3 gram çinko bulunmaktadır. Öte yandan, vücudumuzda çinko salgılayan organlar ise tükürük bezi, pankreas ve prostat bezi şeklindedir.

Propolis nedir, faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Tarih boyunca insanlar tarafından farklı enfeksiyonların tedavisinde ilaç olarak tüketilen propolis üzerine günümüzde pek çok çalışma yapılmaya devam diliyor. Birçok kanser çeşidinin tedavisinde yardımcı olan propolis nedir, faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Safranın kilosu ne kadar: Safran nedir, faydaları nelerdir?

Türkiye'de Safranbolu'da üretilen, yetiştirilmesi oldukça zor ama insan sağlığına birçok faydası bulunan safran, sinir sistemini uyarıcı, iştah açıcı, adet söktürücü, koku ve renk verici etkileri ile biliniyor. Fiyatı ateş pahası olan safran nedir, kilosu ne kadar faydaları nelerdir? Hepsini sizler için haberimizde derledik.

Kan sulandırıcı besinler nelerdir: Hangi yiyecekler kanı sulandırır?

Günlük hayatta meydana gelen vücut ağrıları, sancılar ya da kramplar eğer önlem alınmazsa ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Kan dolaşımının normalden farklı ya da düzensiz şekilde seyretmesi, özellikle kanın çok fazla katılaşması sonucunda tüm bir dolaşım sistemi olumsuz etkilenebiliyor. Hatta pıhtılaşma meydana gelebiliyor. İşte bu nedenle bir doktor kontrolünde kan sulandırıcı takviyeler almakta fayda var. Fakat doktora başvuracak duruma gelmeden önce tükettiğimiz besinler ile kanın sul...

Fahrettin Koca doğru maske kullanma noktasında uyardı: Yarısı kesik maskeden farkı yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün ağızdan daha çok burun yoluyla nefes alıp, verirken bulaştığını belirterek, maskenin doğru kullanılması gerektiğini belirten iki tweet attı. İlk paylaşımında "Burnun altına indirilmiş maskenin, yarısı kesilmiş maskeden bir farkı yok" diyen Koca, ikinci paylaşımında ise "Maskenin koruyuculuğu, ağzı ve burnu tamamen kapatmasına bağlıdır" ifadesini kullandı.

7 yaşındaki küçük kız tip1 diyabetli oldu: 33 saat komaya girdi

Isparta’da yaşayan 7 yaşındaki Işıl Sude 24 gün önce tip1 diyabetli olduğunu öğrendi ve 33 gün komaya girdi. Hastalığı öğrendikten sonra zor bir sürece giren Işıl Sude, günde en az 10 kez parmağını delmek zorunda kalıyor.

Dikenli deniz kestanesi uyarısı: İnsan teniyle temas etmesi halinde dikenleri aracılığıyla zehirler

Uzun dikenli zehirli deniz kestanesi, Süveyş Kanalı üzerinden Akdeniz başta olmak üzere Ege kıyılarına kadar geliyor. Prof. Dr. Gökoğlu, "İnsan teniyle temas etmesi halinde dikenleri aracılığıyla zehirler. Zehrinin öldürücü etkisi yoktur. Fakat alerjisi olan kişiler için riskli olabilir" açıklamasında bulundu.

Kaygı, korku, huzursuzluk, odaklanma sorunu… Deprem travması nasıl aşılır?

İzmir’de binaları yıkan ve can kayıplarına neden olan deprem fizyolojik, duygusal, davranışsal sorunlara neden oluyor. Deprem travmasını atlatmak için en kısa sürede rutin işlere ve günlük yaşama dönmenin önemine değinen uzmanlar, olay anını zihninizde sık sık canlandırıyor, tedirginlik, yorgunluk, iştahsızlık, keyifsizlik hissediyorsanız profesyonel destek almanızı öneriyor. Peki, deprem travması nasıl aşılır?

Vücutlarından birbirlerine yapışık doğan siyam ikizleri Ankara'ya getirildi

Suriye'de, 14 gün önce vücutlarından birbirlerine yapışık halde dünyaya gelen siyam ikizleri, tedavi için Ankara'ya getirildi.

İmplant tedavisinde dijital dönem

Diş hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, dişlerin haritasını çıkararak implant tedavisi uyguluyor. Bu yöntemle hata oranının sıfıra düştüğünü belirten Kışlaoğlu, “Hastalarımız uygulamayı yaptırdıktan sonra hiçbir sorunla karşılaşmıyor. Biz bu harita sayesinde dişlerin tüm detaylarını görerek uygulama yapıyoruz. Hastalarımız da gönül rahatlığıyla acı çekmeden evlerine gidebiliyor” dedi.

Sağlık Bakanı Koca önerdi DSÖ kabul etti: 2021 tüm dünyada 'Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı' ilan edildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın önerisini kabul ederek, 2021'i tüm dünyada "Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı" ilan etti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuyla ilgili "Sağlık çalışanlarına adanmasını önerdiğimiz 2021 yılının amacına en uygun şekilde geçirilmesi için sorumluluk almaya hazırız" ifadelerini kullandı. Sağlık çalışanlarının insanlık önünde onurlandırılması gerektiğine işaret eden Koca, "İçinde olduğumuz pandemi döneminde onların daima yapageldikleri herk...

‘Beyaz Önlük Hipertansiyonu’ ölüm riskini artırıyor

“Doktor yanında ölçülen tansiyonun yüksek çıkması anlamına gelen ‘Beyaz Önlük Hipertansiyonu’, kalp damar hastalıklarından ölüm riskini artırıyor” diyen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nijad Bakhshaliyev, konuya ilişkin önemli açıklama ve uyarılarda bulundu.

Kurutulmuş gıdalarda gizli tehlike: Herkes severek tüketiyor ama...

Beslenme uzmanları kurutulmuş meyve ve sebzelerdeki gizli tehlike aflatoksin mantarına karşı vatandaşları uyararak, bu mantarın pek çok hastalığa neden olduğunu söyledi. Beslenme uzmanı Gözde Güzelcan, "Uzun vadede aflatoksin tüketimi karaciğer hasarına ve karaciğer kanserine sebebiyet veriyor" dedi.

62 günlük komadan 'o' sözü duyunca uyandı

Tayvan'da trafik kazası nedeniyle 62 gündür komada yatan Chiu isimli 18 yaşındaki genç, erkek kardeşinin söylediği tek sözle kendine geldi. 6 ameliyat geçiren, sağ böbreği ve karaciğeri parçalanan genç, 'Tavuk fileto' sözünü duyar duymaz komadan çıktı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+