Günümüzün bilgi çağında, teknoloji ve iletişim yoğun olarak biz bireylerin, kurumların ve devletlerin yönetiminde yer etmeye devam ederken internet, hayatın her alanında konumunu güçlendirmektedir. İnternetin temeli olan teknolojik gelişmeleri hukuk, sürekli geriden takip etmekte ve uyuşmazlıklara çözüm getirmeye çalışmaktadır. Bu noktada Dünya üzerinde sınırları kaldıran internet teknolojileri sürekli bir gelişim halinde olduğundan klasik hukuk kurallarının, bu gelişmelere uyum sağlaması zorunlu hale gelmiştir.

Gözlemlediğimiz tüm bu gelişmelerin hukuk sistemleri üzerindeki etkilerinin tartışabilmesi, bilgi alışverişinin sağlanması ve farkındalık yaratılması ihtiyaç haline gelmiştir.  Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla, hukuk alanında  öncü olan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi  ve İÜHF Bilişim Hukuku Kulübü olarak bu alanda sürekli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında her sene düzenlenmesi planlanan ”Bilişim Hukuku Sempozyumu” nun, bu sene birincisi gerçekleştirilecektir.

Sempozyum kapsamında; çok sayıda akademisyen, hukukçu ve bilişim uzmanlarının desteği ile gerçekleştirilecek olan bu faaliyette çeşitli oturumlar sunulacaktır. Bu oturumlarda teorik ve pratik olarak değinilmesi gereken güncel hukuki sorunlara ilişkin, farklı bakış açılarını bir araya getirmek amacındayız.

Sempozyumda; bilişim ve teknoloji hukukukunun dünyada ve ülkemizde gelişimi, ceza hukuku alanında bilişim suçlarıyla mücadele ve dijital delillerin elde edilmesi-analizi, siber savaş hukuku, özel hukuk alanında ise telif sorunları, kişisel verilerin korunması, elektronik ticaret gibi daha bir çok güncel başlıkta bilişim hukuku konuları ayrıntılarıyla ele alınacaktır.

İstanbul Üniversitesi
Hukuk Fakültesi
Bilişim Hukuku Kulübü Üyeleri

ORGANİZASYON KOMİTESİ

Arif CANDEMİR

İsmail ÖZTÜRK

Atacan ÖZATA

Can Musa VAROL

Arda ALTINOK

 

Bilişim Hukuku Sempozyumu’na vermiş oldukları değerli desteklerinden dolayı, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Adem Sözüer’e, ayrıca;Prof.Dr.Bahadır Erdem, Doç.Dr.Burak Gemalmaz, Doç.Dr.Emrehan İnal, Yard.Doç.Dr.Mete Tevetoğlu, Av.Emre Berk’e teşekkürlerimizi sunarız.

 

Bilişim Hukuku Sempozyumu herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir. Katılımcıların online kayıt formundaki bilgileri eksiksiz şekilde doldurmaları rica olunur. Katılım sertifikası düzenlenecektir.

Sempozyum programına erişmek için tıklayınız.

Online kayıt formu için tıklayınız.

Untitled-2