Emlak Haberleri

Fiyat ortalaması 2 bin 350 lira

Yeni inşaatlardaki hareketlilik kira ve satış fiyatlarına da yansıdı. Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, ülkemizde konut fiyatlarında satılık metrekare fiyat ortalamasının 2 bin 350 lira, konut kira ortalamasının ise metrekare bazında 9,3 lira olduğu bilgisini verdi.

Hibrit ofislere olan talep ikiye katlandı

Yeni koronavirüs yasaklarıyla cafe ve restoranları ofis olarak kullanan beyaz yakalılar ofislerini kaybetti. Bu alanlarda işlerini yürüten, toplantılarını yapan, sosyalleşirken yeni iş fırsatları da yakalayabilen çalışanlar, bu imkânların tümünü aynı anda bulabilecekleri hibrit ofis konseptlerine yöneldi. Hibrit ofislere olan talep ikiye katlandı.

Fikirtepe’de kentsel dönüşüm yeniden başlıyor: İşte 10 maddede atılacak adımlar

İstanbul’unKadıköy ilçesindeki Fikirtepe semti 2010 yılında kentsel dönüşümalanı ilan edilmiş fakat kat malikleri arasında yaşanananlaşmazlıklar ve müteahhitlerin rant amaçlı projeleri yüzündenFikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesinde yeterli ilerlemekaydedilememişti. Yüzlerce ev sahibi müteahhitlerle yaptıklarısözleşmeleri feshetmek için başvurduğu Çevre ve ŞehircilikBakanlığı, bölgedeki kentsel dönüşüm projelerini devraldığınıduyurdu. Bakan Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıile bölgede ...

Bakan Kurum: Fikirtepe'deki projeleri Bakanlık, TOKİ ve Emlak Konut yapacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm çalışmaları uzun zamandır duran ve hak sahiplerinin mağdur edildiği Fikirtepe'yle ilgili flaş bir açıklama yaptı. Fikirtepe'deki projelerin Bakanlık, TOKİ ve Emlak Konut işbirliği ile yapılacağını duyuran Bakan Kurum, "Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Fikirtepe'nin örnek şehircilik başarısı olarak anılması için devletimiz elini taşın altına koymuştur" dedi.

Koronavirüse rağmen ruhsat izni verilen daire sayısı iki katına çıktı

Kamu bankaları öncülüğünde başlatılan düşük faizli kampanya sayesinde konut stokları büyük oranda erimesi inşaat sektörünü de hareketlendirdi. Ocak-eylülde yapı ruhsat izni verilen daire sayısı pandemiye rağmen ikiye katladı.

Koronavirüse rağmen ruhsat izni verilen daire sayısı iki katına çıktı

Kamu bankaları öncülüğünde başlatılan düşük faizli kampanya sayesinde konut stokları büyük oranda erimesi inşaat sektörünü de hareketlendirdi. Ocak-eylülde yapı ruhsat izni verilen daire sayısı pandemiye rağmen ikiye katladı.

Çanakkale Köprüsü gayrimenkul fiyatlarını uçurdu: Bir senede rekor artış

Çanakkale Boğazı'na inşa edilen Çanakkale Köprüsü projesi etraftaki bölgeleri cazibe merkezi haline getiriyor. Köprü ile birlikte bölgedeki tarla ve konut fiyatlarında büyük bir artış yaşandı. Lapseki ve Gelibolu çevresinde fiyatlarda yüzde 100'ün üzerinde artış yaşandı.

Bakan Kurum: İnşaatlar kasım ayı içerisinde başlıyor, bir yılda tamamlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’deki depremde binaları hasar alan vatandaşlarla buluştu. Bakan Kurum, ağır hasarlı binaların yerine ve oluşturulan rezerv alanda dayanıklı binalar yapılacağını çalışmaların bir yıl sonunda evlerin vatandaşlara teslim edileceğini söyledi. Hak sahibi olan vatandaşlara 2 yıl ödemesiz, 18 yıl faizsiz ödeme imkanının sunulacağını ifade eden Kurum, hak sahibi olmayan vatandaşlara da ödeme kolaylığı sağlanacağını söyledi.

İzmir’i vuran depreminin ardından moloz iddiası: Nereye döküleceğini kimse bilmiyor

İzmir'deki yıkıma neden olan 6,6'lık depremin ardından gerçekleştirilen hasar tespit çalışmalarına göre ağır hasarlı olduğu tespit edilen binalar yıkılıyor. Yıkım işlemleri sürerken ortaya çıkacak molozlar için kentteki hafriyat sahaları ve moloz döküm alanlarının ise yetersiz olduğu iddia edildi.

Binayı kimliğinden tanıyacağız: Bina Kimlik Sistemi 2021’de devreye giriyor

Yapılara ait tüm ruhsat, iskân, proje, denetim, yapı sahibi, müteahhit gibi bilgiler tek veride toplanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bütün Türkiye’de uygulanacak Bina Kimlik Sistemini 2021 yılında devreye koyacaklarını açıkladı. Kurum, dönüşüme ara vermeden hızla devam edeceklerini de aktardı.

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 73,7 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ocak-eylül dönemine ilişkin yapı izin istatistiklerine göre belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 73,7 artış gösterdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: İstanbul'da 300 bin konut acilen dönüştürülmeli

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Tüm Türkiye'de öncelikli dönüştürülmesi gereken 6,7 milyon konut var. Bunun 1,5 milyonu acilen dönüşmesi gereken konutlar ve bunun 300 bini İstanbul'da" dedi.

Kanun çıktı kaçış başladı: Yüzlerce araziyi alelacele satışa çıkardılar

Tarım arazilerinin bir takım aracılar tarafından hobi bahçeleri şeklinde bölünüp satılmasının önüne geçilmesi için ekim ayında Meclis'ten geçen Torba Yasa'da yer alan düzenleme sonrası valilikler de harekete geçti. Düzenleme kapsamında hobi bahçesi adı altında parçalanan tarım arazileri tek tek tespit edilmeye başlanırken, mülk sahiplerine ise iki aylık süre tanındı. Söz konusu zaman zarfında arazilerin eski şekline dönüştürülmemesi halinde ise devreye kamu kurumları girecek. Öte yandan ciddi ce...

Konut satışları azaldı

Türkiye'de konut satışları ekimde yıllık bazda yüzde 16,3 azalarak 119 bin 574 oldu. Ekimde satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 12,5 geriledi. Ocak-ekim döneminde ise konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artarak 1 milyon 280 bin 852'ye ulaştı.

Riskli alanların sayısı artıyor

Deprem gerçeği riskli bina kadar riskli bölgelerin de belirlenmesini hızlandırdı. Riskli bölgelerle olası depremlerde can kaybının yaşanmaması amaçlanıyor. İstanbul’da son riskli alan sayısı 66’ya çıktı. Buralarda kentsel dönüşüm hızla gerçekleşecek. İlde 35 bin hektar büyüklüğünde 39 rezerv alan da yer alıyor.

TOKİ'den konut rekoru: Bir milyon adete yaklaştı

TOKİ tarafından 17 yıl içinde üretilen konut sayısı 1 milyon adete doğru hızla koşuyor. Toplu Konut İdaresi'nden (TOKİ) alınan verilere göre 2003'den bugüne kadar 81 ilde ve 4 bin 82 şantiyede 980 bin 990 konut inşa edildi, bu binaların 819 bin 930'u sosyal konut niteliğinde yapıldı.

Kentsel dönüşüm başvurusu nasıl yapılır?

Yaşanan depremlerin ardından eski ve riskli binalarda oturanlar tarafından evlerinin kentsel dönüşüm kapsamına nasıl gireceği merak ediliyor. Peki kentsel dönüşüm başvurusu nasıl yapılır? kentsel dönüşüm için nereye başvurulur, kentsel dönüşüm için gerekli şartlar neler?

Kentsel dönüşüm ne kadar mal olur?

Yaklaşık 10 milyon konutu kapsayan dönüşüm projeleri için ilk adım atıldı. Çürük evler yıkılacak, desteğe ihtiyaç olanlar ise güçlendirilecek. Devlet, vatandaşa hem kredi desteği verecek hem de kira yardımı yapacak. Peki kentsel dönüşüm ev sahiplerine ne kadara mal olur?

Palladium Cadde Küçükyalı’da satışlar tamamlandı: İkinci faz satışlarına çok yakında başlanıyor!

Hayata geçirdiği yenilikçi projeler ile gayrimenkul sektörüne yeni bir soluk getiren Tahincioğlu Gayrimenkul, Emlak Konut GYO güvencesi ile hayata geçireceği Palladium Cadde Küçükyalı mağazalarının 1. Faz satışını çok kısa bir sürede tamamladı. Gelen yoğun talep nedeniyle 2. faz mağazalar, öne çekilerek çok yakında satışa çıkıyor!

Satılan 10 konuttan 7'si ikinci el

2020 yılının ilk 9 ayında satılan 1 milyon 161 bin adet konuttan 802 bin adedini ikinci el , 359 bin adedini ise sıfır konutlar oluşturdu. İkinci el oranının en yüksek olduğu illerin başında yüzde 82,1 ile Karaman gelirken, Karaman'ı, yüzde 78,9 ile Nevşehir ve yüzde 75,7 ile Aydın takip etti.

İzmir depremi sonrası ev sahipleri dikkat: Çürük olduğunu gizleyene hapis cezası var!

İzmir'de meydana gelen depremde yıkılan binaların müteahhitlerine yönelik başlatılan soruşturmada gözaltına alınan 9 kişiden 7'si tutuklanırken, hukukçular ise hatalı yapım ve eksik malzeme kullanımından kaynaklı yapıda meydana gelebilecek yıkımlarda sorumluluğun inşaatın yapımını üstlenen kişi ve kurumda olacağının altını çiziyor. Bu durumda kişilere verilecek cezanın da taksirle ölüme sebep olmaktan 15 yıla kadar hapis olduğuna dikkat çeken hukukçular, çürük olduğu tespit edilen binalarda yapı...

Yetki yok vicdan da mı yok?

İzmir depremi, il ve ilçesi için görev yapmak üzere seçilen belediye başkanlarının yetki tartışmasını gündeme getirdi. Belediye başkanlarının açıklamaları şaşkınlık oluşturdu. Yiten onca canın ardından "Yetkimiz yoktu" diyen belediye başkanlarına vatandaşlar, “Vicdanınız da mı yoktu” sorusunu yönelterek tepki gösterdi.

İzmir depremi sonrası dikkat çeken öneri: Binalara etiket yapıştırılsın

İzmir'de meydana gelen ve çok sayıda binanın yıkılmasına yol açarak 114 kişinin yaşamını yitirmesine yol açan 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrası Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar'dan binalara yönelik dikkat çeken bir öneri geldi. Yorgancılar, asansörlerde olduğu gibi binaların durumuna ilişkin de etiket uygulamasının yapılmasını teklif etti.

Dört ilde 150 milyar liraya yakın konut kredisi kullanıldı

2020 yılının ilk 9 ayında bankalarca kullandırılan konut kredilerine bakıldığında kredi oranı yaklaşık 80 milyar lira artarak 280 milyar liraya yaklaşırken, kredilerin yüzde 52,5'i İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'da kullanıldı. Konut kredi bakiyesinin en az olduğu il ise 104,5 milyon lira ile Bayburt oldu.

İzmir'i vuran deprem İstanbul'da da paniğe yol açtı: Bodrum katlara dahi bakıyorlar

İzmir'de çok sayıda binada yıkıma yol açan deprem İstanbul'da da paniğe yol açtı. Özellikle deprem uzmanlarının da İzmir depremi sonrası olası büyük İstanbul depremine işaret etmesiyle oturduğu yapılara güvenmeyenler emlakçıların yolunu tutarak daha sağlam bir eve taşınmanın planlarını yapmaya başladı. Yeni ev arayışında olanlar kiralayacak ya da satın alacakları yapıların özellikle depreme dayanıklı olup olmadığını ciddi bir şekilde sorgularken, evlerin bodrum katlarına dahi detaylı incelemeye ...

18 ilde 100 bin bina taşınacak: Fay Yasası'nda tarih belli oldu

İzmir'deki 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrası binaların yıkıldığı bölgenin zeminine dikkat çeken uzmanlar depremde yıkılan binalarda ise kullanılan malzemeden işçiliğe kadar çok sayıda hatanın tespit edildiğini vurguluyor. Öte yandan Ege Denizi açıklarında meydana gelen deprem İzmir'in 30 ilçesinden geçen 17 fay hattının durumunu da yeniden gözler önüne serdi. Silivri açıklarında meydana gelen deprem sonrası gündeme gelen Fay Yasası'nda tarih belli oldu. Yasanın mart ayına kadar yazılıp sunulması...

GİGDER: Uluslararası konut satışı lisanslı olmalı

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) yabancıya gayrimenkul satışının lisanslanması ve sektörün düzenlenmesi için bir dizi girişimde bulundu. Yabancıya taşınmaz ticareti yapan pazarlama şirketleri, acenteler ve geliştiricilerin lisanslanması için yetkilendirme kriterlerini belirleyen dernek, bu konudaki mevzuat önerisini de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu.

Yargıtay’dan flaş deprem sigortası kararı

Konut kredisi kullandığı bankanın, süresi bitmesine rağmen Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) sigorta poliçesinin yenilenmesi için kendisine haber vermediğini öne süren vatandaş soluğu mahkemede aldı. Depremde evinin zarar gördüğünü belirten mağdur tüketiciye müjdeli haber Yargıtay’dan geldi.

Milyonluk lüks dairelerde deprem şoku: Bedeli istenip tazminat davası açılabilir

İzmir'i vuran 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrası dikkat çeken görüntüler de kameralara yansıdı. Depremde yıkılan binaların ortalama yaşı 25 iken, yeni yapılan ve milyon liralara satılan lüks rezidanslarda da büyük hasarlar oluştu. Söz konusu görüntüler depreme karşı güvenli diye sıfır binalarda ev alanların yapılarına olan güvenini sarsarken, uzmanlar ise mahkeme kanalı ile inşaat mühendislerinden oluşan kurul eliyle yapılacak tespitlerle müteahhittin kusuru ve ayıbı olması halinde bedel talebi v...

Büyük depremin artçısı bini aştı: İzmirliler yazlıklara kaçıyor

Ege Denizi açıklarında merkez üssü Seferihisar olan 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrası yıkılan binaların enkazları altında arama kurtarma çalışmaları devam ederken, bölgede yaşanan binden fazla artçı deprem sonrası büyük panik yaşayan İzmirliler ise yazlıklarına akın etmeye başladı.

İzmir'de kira spekülatörlerine karşı yüzlerce kişi mesaj atıyor: Üç ay kira almayacağım

Merkez üssü Ege Denizi'nin Seferihisar açıkları olan 6.6 büyüklüğündeki depremin vurduğu İzmir'de enkaz altında arama kurtarma çalışmaları devam ederken oturduğu binanın hasar görmesi üzerine çok sayıda kişinin kiralık daire arayışına geçmesi üzerine bazı bölgelerde ev sahiplerinin fırsatçılık yaparak kira fiyatlarını artırdığı öne sürüldü. Konuyla ilgili konuşan İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, 20 oda başkanı ile yaptığı görüşmede fiyat artışının yaşanmadığının kendisin...

Elazığ'dan sonra İzmir'de de 'kolon kesildi' iddiası: 15 yıla kadar hapis cezası var!

İzmir'de 6.6 büyüklüğündeki depremde 83 kişi hayatını kaybederken enkaz altından ise 106 kişi kurtarılarak tedavi altına alındı. Deprem sonrası yıkılan binalara yönelik kolon kesildiğine ilişkin iddialar gündeme geldi. Geçtiğimiz Ocak ayında Elazığ'da meydana gelen 6.8'lik depremin ardından da gündeme gelen kolon kesme iddialarının ispat edilmesi halinde Türk Ceza Kanunu’nun 85.maddesi gereği 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası uygulanabilecekken, sorumlu kişiler hakkında bilinçli taksirle birde...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+