Eğitim Haberleri

Öğretmenlere siber saldırı uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı canlı derslerde siber saldırılara karşı öğretmenleri uyardı. Öğretmenlerin dersleri oluştururken ‘bekleme odası’ özelliğini kullanarak derse katılacak öğrencileri kontrol etmeleri istendi.

TUS 2. Dönem yerleştirme sonuçları açıklandı

19-26 Kasım 2020 tarihleri arasında tercihlerin alındığı 2020-TUS 2. Dönem yerleştirme sonuçları açıklandı. Sonuçlar ÖSYM'nin internet sitesinden öğrenilebilecek.

MEB’den öğretmenlere siber saldırılara karşı uyarı

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB), EBA harici canlı derslere ilişkin "Öğretmenlerimiz, dersleri oluştururken bekleme odası özelliğini aktive ederek derse katılacak olan öğrencileri kontrol edip böylece sahte kimlikle derse girmeye çalışan şahısların ders ortamına katılmalarını engelleyebileceklerdir." hatırlatması yapıldı.

2021 LGS ne zaman yapılacak?

Koronavirüs nedeniyle bu yıl uygulanacak bazı sınavlar ertelenirken gözler LGS'ye çevrildi. Öğrenciler ''LGS ertelendi mi?'' sorusunun cevabını merak ederken konuyla ilgili MEB'den açıklama geldi. İşte LGS ile ilgili tüm detaylar...

MEB duyurdu: LGS ve YKS sınavlarında öğrenciler tüm müfredattan sorumlu

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, "LGS ve YKS gibi merkezi sınavların kapsamında bir değişiklik söz konusu olmayıp öğrencilerimiz tüm müfredattan sorumlu olacaktır." denildi. Ayrıca, öğrencilere sınava hazırlık sürecinde destek kaynakların sunulacağı ve bu alandaki bütün ihtiyaçların karşılanmaya devam edileceği belirtildi.

ÖSYM açıkladı: Sınavlar ertelendi

ÖSYM, Kovid-19 tedbirleri kapsamında ALES/2, YÖKDİL/2, DUS-STS Diş Hekimliği, e-YDS/13, DİB-MBSTS, YDUS ve DHBT sınavlarını erteledi.

Yeni koronavirüs tedbirleri sonrası ALES ertelendi mi?

Dün yapılan Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından koronavirüse karşı alınan yeni önlemler açıklandı. Bu önlemler arasında hafta sonu tam gün sokağa çıkma yasağının uygulanacağı da yer aldı. 6 Aralık 2020 tarihinin pazar gününe denk gelmesi ve o gün ALES sınavının olması adayların kafasını karıştırdı. Peki ALES ertelendi mi? Konu ile ilgili detaylar haberimizde...

Koronavirüs yasakları: Kreşler kapandı mı?

Dün gerçekleştirilen Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni koronavirüs kısıtlamalarını açıkladı. MEB'e bağlı ana sınıfları, anaokulları ve kreşlerin 20 Kasım tarihinde alınan kararla 5 gün yüz yüze eğitim yapılması planlanmıştı. Kabine toplantısı sonrası okul öncesi eğitim kurumları için yeni kararlar alındı. Peki, kreşler kapandı mı? Koronavirüs tedbirleri kapsamında anaokulları ve özel kreşler açık olacak mı? İşte tüm detaylar...

MEB resmen duyurdu: 5-6 Aralık'ta yapılacak olan AÖL sınavları ertelendi mi?

Milli Eğitim Bakanlığı, 5-6 Aralık'ta yapılacak açık öğretim ortaokulu ve lisesi sınavları ile MEB merkez taşra teşkilatı unvan değişikliği sınavlarının koronavirüs önlemleri kapsamında ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu.

Açıköğretim Fakültesi vize sınavları ne zaman? İşte AÖF ara sınav takvimi

AÖF vize sınavları için geri sayım başladı. Geçen sene koronavirüs nedeniyle online yapılan sınavlar bu sene de aynı şekilde yapılacak. 2020-2021 eğitim yılı AÖF sınavlar ne zaman yapılacak. Sınavlara hazırlanan öğrenciler için detaylar haberimizde...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Her gün 2,5 milyon canlı ders yapıyoruz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından canlı ders verilerini paylaştı. Bakan Selçuk, "Her gün 2 buçuk milyon canlı ders yapıyoruz. Bu, ayda 50 milyonu aşan ders demek" dedi.

Ankara'da anaokulları için yeni karar: Uzaktan eğitime geçildi

İstanbul ve Bursa'dan sonra Ankara'da da anaokulları için yeni bir karar alındı. 30 Kasım 2020 - 4 Ocak 2021 arasında resmi anaokulu, anasınıfları ile uygulama sınıflarında eğitim-öğretimin uzaktan yapılmasına karar verildi.

İstanbul'da okul servis ücretlerinde düzenleme

İstanbul'da UKOME kararıyla okul servis ücretlerinde pandemi nedeniyle düzenlemeye gidildi.

İDDEF’le Geleceğe Eser Bırak

İDDEF, dünyanın dört bir yanında ibadet imkanına ve eğitime muhtaç kimselerin yaygın, kalıcı ve sürdürülebilir eğitime kavuşmaları için hayırseverlerin desteğiyle medrese, mescit ve cami inşa ediyor.

ÖSYM Başkanı Aygün duyurdu: 2020-KPSS Ön Lisans sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, KPSS Ön Lisans sonuçlarının açıklandığını bildirdi. Sonuçlara ÖSYM'nin internet sitesinden ulaşılabilecek.

KPSS ön lisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur olma hayali kuran on binlerce adayın girdiği KPSS ön lisans sınavı, 25 Ekim tarihinde gerçekleşmişti. On binlerce binlerce adayın merakla beklediği 2020 KPSS ön lisans sonuçları açıklandı. ÖSYM Başkanı Halis Aygün, KPSS Ön Lisans sonuçlarının açıklandığını bildirdi. Sonuçlara ÖSYM'nin internet sitesinden ulaşılabilecek. İşte tüm detaylar....

Öğretmenler Kılıçdaroğlu’na dava açtı

Kılıçdaroğlu’nun, “İktidarın peşinden giden öğretmen varsa, ben ona öğretmen demem” diyerek ayrıştırıcı sözleri eğitim camiasında infiale neden oldu. “Siyasetin ahlaki zeminde yapılması gerekir” diyen Eğitim-Bir-Sen Başkan Vekili Latif Selvi, CHP liderinden özür dilemesini istedi. Eğitim-Bir-Sen, Kılıçdaroğlu hakkında savcılığa da suç duyurusunda bulundu.

KTÜ'den 20 akademisyen, dünyadaki en başarılı bilim insanları listesinde yer aldı

Karadeniz Teknik Üniversitesinde (KTÜ) görevli 20 öğretim üyesi, dünyadaki en başarılı bilim insanları listesinde yer aldı. Listede, mühendislik fakültesinden 15, fen fakültesinden 5 öğretim üyesi yer aldı.

Uzaktan eğitimde de özverililer

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, ‘Ülkemizin imkanları arttıkça öncelikle öğretmenlerimizi desteklemeyi sürdüreceğiz” dedi. Kovid-19 nedeniyle tüm dünyayla birlikte Türkiye’nin de eğitim faaliyetlerini çevrimiçi olarak devam ettirdiğini belirten Erdoğan, öğretmenlerin görevlerini uzaktan eğitimde de özen ve özveriyle yürüttüklerini söyledi.

2020 KPSS Ortaöğretim Sınavı Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları yayımlandı

2020 KPSS Ortaöğretim Sınavı'na giren adayların merakla beklediği haber geldi. ÖSYM, 2020 KPSS Ortaöğretim Sınavı Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları yayımlandığını duyurdu. Sınava başvuran adaylar, Temel Soru Kitapçığı diziliminde verilen sınav sorularının tamamına 23 Kasım 2020 tarihinde saat 15.30'dan itibaren ÖSYM’nin sitesinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile 10 gün süreyle erişebilecek.

24 Kasım Öğretmenler günü mesajları

Yarın 24 Kasım Öğretmenler günü. Öğretmenler günü mesajlarını haberimizde bulabilirsiniz. Öğrenciler, Öğretmenler Günü'nü kutlamak için en güzel 24 Kasım Öğretmenler günü mesajlarını arıyorlar. Öğretmenler Günü sözleri, resimli mesajları haberimizde.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın: Öğretmenlik Meslek Kanunu ivedilikle yürürlüğe konulmalı

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, öğretmenliğin, kamu sistemi içerisinde tanımlanmış eğitim-öğretim hizmetleri sınıfından müstakil bir meslek kanununa kavuşturulması konusunun daha fazla ötelenmemesi gerektiğini belirterek, “Mesleğin hak ettiği şekilde tanımlanması, sosyal zeminde öğretmenlerin itibarının, haklarının korunması ve artırılması, yönetmeliklerle, genelgelerle oluşan görev, yetki, ehliyet, liyakat noktasındaki dağınıklığın giderilmesi için meslek kanununun ivedili...

Okullarda ara tatilin ardından uzaktan eğitim başladı: MEB ara tatil sonrası ilk haftanın programını paylaştı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 2020-2021 eğitim öğretim döneminin ilk ara tatilinin ardından 23 Kasım Pazartesi günü (bugün) TRT EBA, EBA ve canlı sınıf uygulamaları, basılı ve dijital yardımcı kaynaklarla 4 Ocak 2021'e kadar sürecek uzaktan eğitim başlatılacak. Bakanlık, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşım ile ara tatil sonrası yeniden başlayan uzaktan eğitimin ilk hafta programını yayımladı. Peki EBA canlı ders girişi nasıl yapılır?

Ders zili uzaktan çalacak

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, ara tatilin ardından yeniden uzaktan eğitime geçiyor. 4 Ocak 2021 Pazartesi gününe kadar devam edecek eğitim süreci, TRT EBA, EBA ve canlı sınıf uygulamaları, basılı ve dijital yardımcı kaynaklarla yürütülecek. MEB, aralık ayının son haftasındaki tabloya göre okullarda yüz yüze eğitime aşamalı geçiş planlamasını ve takvimini kamuoyu ile paylaşacak.

Sınava 1 dakika geç kaldı: İçeri alınmayınca kapıyı yumrukladı

Diyarbakır’da Kamu Personel Seçme Sınavı’nı (KPSS) bir dakika ile kaçıran genç aday, içeri girebilmek için okul kapısını yumrukladı. Sınava giren bazı adayların yakınlarının da destek vermek için yumrukladığı kapı açılmayınca genç aday çaresiz bir şekilde okuldan ayrıldı.

KPSS Ortaöğretim bugün saat kaçta yapılacak?

KPSS Ortaöğretim sınavı için geri sayım başladı. Başvuruları 15-30 Eylül arasında gerçekleşen sınavın 81 ilde gerçekleşen sokağa çıkma yasağı nedeniyle yapılıp yapılmayacağı merak ediliyordu. Peki KPSS Ortaöğretim sınavı yapılacak mı? Sınav kaçta başlayacak? Detaylar haberimizde...

Türkiye'nin özgün eğitim modeli olan İHL, yurt dışında da büyük kabul görüyor

ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, "Mahmut Celaleddin Ökten'in ilk tohumlarını attığı, bugün ise Türkiye Cumhuriyeti'nin özgün bir eğitim modeli olan imam hatip liseleri belki de onun hayal bile edemediği bir şekilde Türkiye sınırlarını aşarak yurt dışında da büyük kabul gördü" dedi.

Medyanın 2020'de imam hatiplere bakışı raporlandı: Olumlu haberler ön plana çıktı

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü yapılan Gazetelerde İmam Hatiplere Bakış Araştırması’nın sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. 29 ulusal günlük gazete üzerinden yapılan araştırmada olumlu haberlerin çoğunlukta yer aldığı görülürken, haberlerin sunulma biçiminde öznel değerlendirmelerin ön plana çıktığı ve bunun bir algı yönetme yöntemi olarak kullanıldığı belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan anaokulu açıklaması: 5 gün yüz yüze eğitim yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı'nca 81 ile gönderilen genelgeyle okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında, haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacağı bildirildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Bugün olumlu bir açıklama olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk TRT Haber'de soruları yanıtladı. Bakan Selçuk, kreşlerin durumuyla ilgili "Çalışan annelerin okul öncesi eğitim kurumlarına çocuklarını verebilmesi yönünde bugün içinde olumlu bir haber yansıyacaktır diye düşünüyorum. Şu sırada onunla ilgili çalışmalar devam ediyor" ifadelerini kullandı.

KPSS ortaöğretim sınavı ertelendi mi? KPSS ortaöğretim ne zaman yapılacak?

20 Kasım Cuma gününden itibaren 20 yaş altı vatandaşlar, 13.00 ila 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. Öğrenciler 22 Kasım Pazar günü yapılacağı açıklanan KPSS ortaöğretim sınavı ertelendi mi? sorusunun yanıtını arıyor. Haberimizde KPSS ortaöğretim sınavı ertelendi mi? KPSS ortaöğretim ne zaman yapılacak? sorularının yanıtını bulabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığından 'yüz yüze eğitim' genelgesi: 4 Ocak'a kadar sınav yok

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un imzasıyla 81 ile 'Yüz Yüze Eğitime Ara Verilmesi' konusunda genelge gönderildi. Yapılan açıklamada, "4 Ocak 2021 tarihine kadar yüz yüze veya uzaktan olmak üzere hiçbir şekilde sınav yapılmayacaktır. Bu tarihten sonra sınavların; ölçme ve değerlendirmeye ilişkin usul ve esaslar kapsamında okul ortamında yüz yüze yapılması planlanmaktadır." denildi. Süreç içerisinde hastalık, izin ve benzeri nedenlerle canlı ders uygulaması yapamayan öğretmenlerin yerine öğretme...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+