Bilim Haberleri

Mars'ın uyduları Phobos ve Deimos muhtemelen bir zamanlar tek bir cisimdi

Kızıl Gezegen Mars'ın uyduları Phobos ve Deimos'un, geçmişte yekpare bir gök cismi olabileceği belirtildi. Zürih Federal Teknoloji Enstitüsünden Emir Hüseyin Bagheri liderliğinde yapılan çalışmada, geçmişte bir bütün olan Phobos ve Deimos'un, başka bir cismin çarpması sonucu parçalanarak ayrılmış olabileceği sonucuna varıldı.

Uzay yarışında biz de varız

Sabancı Holding, “yeni ekonomi”yle beş yılda iki kat büyüme hedefliyor. Enerji, sanayi, finans, perakende ve teknoloji alanlarında yatırımlarını sürdüreceklerini beliten Holdingi CEO’su Cenk Alper, yurt dışındaki yatırımlarının önemine dikkat çekti. Alper, “Bugün aklınıza gelebilecek tüm uzay araçlarında Kordsa’nın ürettiği ürünler kullanılıyor. Yani uzay yarışında ‘biz de varız’ diyoruz” dedi.

Göklerde 300 bin saat: Bayraktar TB2'den yeni rekor

Türkiye'nin ilk yerli ve milli silahlı insansız hava aracı (SİHA) Bayraktar TB2, 300 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde yeni bir rekora imza attı.

Uydu yapısalları Türkiye’de ilk kez üç boyutlu yazıcılarda üretildi

TUSAŞ tarafından milli havacılık ve uzay ekosisteminde Türkiye'de bir ilk gerçekleştirildi. Üç boyutlu yazıcılar kullanılarak uydu donanımlarına ait yapısal bileşenlerin tasarım, analiz, üretim ve yeterlilik testleri ile birlikte kalifikasyon süreçleri tamamlandı.

Mars'a inen keşif aracından ilk yakın çekim fotoğrafları geldi

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, "Perseverance" adlı keşif aracının Mars'a iniş yapmasından yaklaşık 24 saat sonra Kızıl Gezegen'den gelen yakın çekim fotoğraf karelerini yayımladı.

Türkiye'nin 'Dijital Tır'ı tura Edirne'den başladı: 51 ili daha ziyaret edecek

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türkiye'nin milli, tarihi, kültürel, bilimsel ve teknolojik zenginliklerinin dijital sunumlarla anlatılacağı "Dijital Tır" projesini hayata geçirdi. "Dijital Tır" Türkiye turuna Edirne'den başladı.

Mars'tan ilk fotoğraf

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, "Perseverance" adlı keşif aracının Mars yüzeyine başarılı şekilde indiğini duyurdu. 7 ayda 470 milyon kilometre yol katederek Mars'a ulaşan Perseverance, Kızıl Gezegen'de geçmiş hayat izlerini araştıracak. Mars kaşifi Perseverence'dan ilk fotoğraf geldi.

NASA'nın uzay aracı Perseverance Mars'a sorunsuz iniş yaptı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, "Perseverance" adlı keşif aracının Mars yüzeyine başarılı şekilde indiğini duyurdu. ABD, Perseverance ile 9 kez başarılı şekilde Mars'a uzay aracı gönderen tek ülke olma özelliğine kavuştu. NASA'nın uzun vadeli hedefi 2030'lu yıllarda Mars'a insanlı bir uzay aracı gönderebilme kapasitesine ulaşmak.

Bakan Karaismailoğlu açıkladı: Türksat 5A haziranda teslim alınacak ve çalışmaya başlayacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 8 Ocak'ta uzaya fırlatılan Türksat 5A uydusunun yörüngesine ulaştıktan sonra testlerinin yapılacağını belirterek, "Haziran ayı itibarıyla teslim alınıp, çalışmaya başlayacak" dedi.

İnsanlık yararına teknolojiler İstanbul TEKNOFEST'te yarışacak

TEKNOFEST 2021 Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenecek "İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması"nda ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde birinci olan takımlara 12 bin lira, üniversite ve üzeri seviyede birinci olan takımlara 15 bin lira ödül verilecek.

Uzay sınırı aşıldı

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Mesut Gökten, uzay sınırının 100 km kabul edildiğini, Roketsan’ın 130 km yukarı çıktığını söyledi. Yeni Şafak’a konuşan Gökten, Türkiye’nin kendi uydusunu ürettiğini hatırlatarak, “Ay’a gidecek araç da aslında bir uydu. Dünya yörüngesindekilerden farkı Ay’a gidiyor olması. Bunun üzerine yerleştirilecek bütün ekipmanları da Türkiye olarak üretebilecek durumdayız” dedi.

Nasıl astronot olunur?

Milli Uzay Programı kapsamında uzaya gidecek 3 Türk vatandaşı belirlenecek. Astronot olmak için kriterler şunlar: Adayların havacılık alanında deneyim olması tercih ediliyor. Uzak ve yakını keskince görebilmeli. Tansiyon sorunu olmamalı, alkol ve sigara kullanmamalı. Psikolojik rahatsızlık da elenme sebebi.

Ozon Tabakası iyileşiyor

Bilim insanları, Güneş’ten gelen zararlı ışınları engelleyen Ozon Tabakası’nın yeniden iyileşmeye başladığını bildirdi. İyileşmenin, tabakaya zarar veren CFC gazlarında sürekli bir düşüşün sonucu olduğu belirtildi.

Roscosmos: Türkiye'den uzay işbirliği konusunda somut teklifler bekliyoruz

Rusya Federal Uzay Ajansı’ndan (Roscosmos) yapılan açıklamada, Türkiye ile Rusya arasında uzay faaliyetlerine yönelik iş birliği için çalışmalar yürütüldüğü bildirildi.

Türkiye Uzay Ajansının logosunda dikkat çeken detay

Türkiye'nin merakla beklediği "Milli Uzay Programı" kamuoyuyla paylaşıldı. Programda, Türkiye Uzay Ajansının (TUA) logosunun tanıtımı gerçekleştirildi. TUA'nın logosunun hikayesine ilişkin önemli detaylar paylaşıldı.

Türkiye’nin uzay programı başladı: 2023’te Ay’a gidiyoruz

Türkiye’nin milli uzay programını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birincil ve en önemli hedefimiz, Cumhuriyetimizin 100. yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmektir. İnşallah Ay’a gidiyoruz” dedi. Uzay Ajansı’nın tanıtım toplantısında konuşan Erdoğan tüm Türkiye’nin merakla beklediği müjdeyi verdi: Hazırlıklarına başladığımız Ay programıyla bu hedefi 2 aşamada tamamlamayı düşünüyoruz. İlk aşamada 2023 sonunda kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz.

Türkiye Milli Uzay Programı'nın yol haritası bu akşam duyurulacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla birlikte bu akşam 19:00 itibariyle Milli Uzay Programı'nın yol haritası duyurulacak.

NASA 50 yıl sonra 'ay ağaçları'nın haritasını yayınladı

NASA, farklı koşullarda nasıl değişeceklerini gözlemlemek amacıyla 1971'de Apollo14 ile uzaya 500 tohum gönderdi. Ay'ın etrafında 34 defa dolaşan tohumlar, ABD, Avrupa ve Güney Amerika'da ekildi. NASA, "Ay ağacı" olarak adlandırdığı bitkilerin haritasını Apollo 14'ün 50. yıldönümünde yayımladı.

Elon Musk'tan Starship itirafı: Çok aptallık ettik

SpaceX'in Mars aracı Starship'in SN9 prototipi, 2 Şubat'taki uçuş testinde iniş yaparken patlamıştı. Twitter'da fırlatmaya ilişkin gelen bazı soruları yanıtlayan SpaceX ve Tesla'nın CEO'su Elon Musk, uçuş testinde aptallık ettiklerini söyledi.

Apple'ın artırılmış gerçeklik gözlüğünün patent detayları ortaya çıktı

Apple, bir süredir üzerinde çalıştığı artırılmış gerçeklik destekli gözlük için ilk patenti aldı. Standart bir gözlük boyutlarındaki ürün, jest ve mimiklerle farklı görevlerin gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Çin'in Mars keşif uydusu Dünya'ya ilk görüntüsünü yolladı

Çin'in Mars'a yolladığı Tienvın-1 uydusu, dünyaya ilk görüntüsünü gönderdi. Yolculuğu içinde dördüncü yörünge düzeltme manevrasını dün yapan keşif aracının, Kızıl Gezegen'e mayısta ulaşması hedefleniyor.

Elon Musk insanlı deneyler için tarih verdi: Madeni para büyüklüğünde olan çip insan beynini bilgisayara bağlayacak

Elon Musk, twitter üzerinden Neuralink hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Musk, insan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak Neuralink çipinin insanlı deneylere bu yılın sonlarında başlayabileceğini belirtti. Çip, ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nden 'çığır açan cihaz' unvanını almış olsa da henüz insan üzerinde deney yapmasına imkan verecek izinleri almayı başaramadı.

Teknofest heyecanı başlıyor

Albayrak Grubu’nun medya sponsoru olduğu Teknofest’e başvurular başladı. 4. kez düzenlenecek festivalin tanıtım toplantısında konuşan Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, “Salgının izin verdiği ölçüde; havacılık gösterileri, sürpriz yarışmalar ve yatırımcılarla girişimcilerin buluşacağı zengin aktiviteler düzenlemeyi hedefliyoruz. Tüm milletimizi 21-26 Eylül tarihlerinde heyecanımıza ortak olmak için Atatürk Havalimanı’na bekliyoruz.” dedi.

TEKNOFEST 2021 için ilk adım atıldı: Bu yıl 35 farklı alanda teknoloji yarışmaları var

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali ayakları yerden kesen TEKNOFEST heyecanı yeniden başladı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan TEKNOFEST 2021 yeniden İstanbul Atatürk Havalimanında gerçekleşecek. Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in tanıtım toplantısı 3 Şubat 2021 Çarşamba günü Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde yapıldı.

Selçuk Bayraktar: TEKNOFEST tam hızıyla devam ediyor olacak

Bu yıl 21-26 Eylül tarihlerinde dördüncü kez düzenlenecek olan Teknofest için Atatürk Havalimanı'nda tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı öncesinde açıklamalarda bulunan Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "Yarışmalar daha da kapsamını genişleterek, geçen yıl 23 yarışma vardı bu yıl 35 yarışma olacak şekilde Teknofest tam hızıyla devam ediyor olacak. Yarışmalarımızın biraz daha tematik olarak sağlık teknolojilerine, biyoteknoloji gibi alanlara yöneldiğini görüyoruz" dedi.

SpaceX’in uzay aracı iniş geçtiği sırada yere çarparak patladı

Teksas’taki Boca Chica tesisinden fırlatılan SpaceX’in Starship uzay aracı, fırlatıldıktan yaklaşık 6 dakika 26 saniye sonra iniş geçtiği sırada yere çarparak patladı.

Bilim insanlarının yeni keşfi: Ispanak ile elektronik posta gönderdiler

ABD’de Massachussets Institue of Technology'de görevli araştırmacılar, nanoteknoloji kullanarak ıspanak bitkisini patlayıcı maddeleri fark edebilen sensörlere çevirdi. Patlayıcı kimyasalları sezen bitkiler daha sonra kablosuz olarak bu bilgiyi araştırmacılara gönderebildi. Bilim insanları kurdukları düzenek ile ıspanak bitkilerinden elektronik posta uyarısı almaya başardı.

Google ayrımcılık nedeniyle 2.5 milyar dolar tazminat ödeyecek

ABD'li teknoloji şirketi Google, Çalışma Bakanlığının, kadın çalışanlarına ve şirkete iş başvurusunda bulunan kadın ve Asyalı adaylara ayrımcılık uyguladığı gerekçesiyle açtığı davada, toplam 2 milyar 580 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Türkiye'nin ilk cep uydusu mart ayında uzaya fırlatılacak

40 kişilik ekip tarafından tasarlanan Türkiye'nin en küçük cep uydusunun uzaya fırlatılma tarihi ertelendi. Mart ayında SpaceX Falcon roketi ile uzaya fırlatılması planlanan cep uydusunun uzayda 1 yıl görev yapması ve 525 kilometre alçak dünya yörüngesinde 4 yıl 8 ay boyunca uzayda kaldıktan sonra da atmosferde yanarak yok olması bekleniyor.

Bakan Varank: Teknoloji dünyasında evrensel değerlerin tesis edilmesi gerekiyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Teknoloji dünyasında, evrensel değerlerin, adaletin, aşırılıklarla mücadelenin, otokontrolün ve hesap verilebilirliğin tesis edilmesi gerekiyor. Birinci Sanayi Devrimi'ni kazananların kurduğu sömürge düzeninin bir benzerinin, bugün 4. Sanayi ve Teknoloji Devrimi'nde yaşanmasının önüne geçmeliyiz" açıklamasında bulundu.

Kanser dedektörü geliştirdiler: Sivrisineğin koklama duyusundan faydalandılar

Japon araştırmacılar sivrisineğin koklama duyusuyla kanser dedektörü geliştirdi. Tokyo Üniversitesinden Prof. Takeuçi Şoji’nin liderliğindeki ekip, sivrisineklerin insan terinde bulunan "oktenol" kimyasalını saptayabilen koku alıcılarını inceledi.

Veribilim Yazılım İnovaLİG Türkiye Şampiyonu oldu

Veribilim Yazılım, Türkiye’nin inovasyon liderleri arasına adını yazdırdı. 61 ilden 1.236 firmanın başvurduğu yarışmada, Veribilim Yazılım Şirketi Veribase.com markası ile, İnovaLİG 2019 İnovasyon Döngüsü kategorisinde Türkiye Şampiyonu oldu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+