Bilim Haberleri

Elon Musk'tan Mars müjdesi: 6 yıl içinde olacak

ABD'li girişimci ve SpaceX’in sahibi Elon Musk, Mars'a insan göndereceği merak edilen tarihi açıklayarak, “Muhtemelen 6 yıl içinde olacak” dedi.

Çin'in örnek toplamak üzere fırlattığı 'Chang'e 5' uzay aracı Ay'a indi

Çin'in yüzeyden örnek toplamak üzere gönderdiği uzay aracı Chang'e 5 Ay'a indi. Temel görevi, Ay'ın yüzeyinde kazı yaparak 2 kilogram ağırlığında örneği Dünya'ya getirmek olan Chang'e 5'in bu görevi başarıyla yerine getirmesi durumunda Çin'in uzay programında önemli bir gelişme kaydedileceği belirtiliyor.

Japonya yüksek hız kapasiteli iletişim uyduları fırlattı

Japonya, yüksek hızda iletişim sağlayacak iki ayrı iletişim uydusu taşıyan H2A roketini uzaya gönderdi. Yeni uydular, önceki modelden 9 kat fazla çalışma süresi kapasitesiyle, yüksek hızda bilgi ve fotoğraflar servis edecek. Başbakan Suga Yoşihide, "Uyduları, ulusal güvenliğimiz ve kriz idaremizi güçlendirmek için tam kapsamıyla kullanacağız." dedi.

Hedefimiz ilk binde olmak

Doğu Anadolu bölgesinde nitelikli Ar-Ge çalışmaları ile dikkat çeken Erzurum Teknik Üniversitesi, yerli ve milli atımlarla öne çıkıyor. Türkiye’de ilk kez üç boyutlu metal yazıcı projesi yürüten üniversitede, akıllı beşik üretimi de yapıldı. Rektör Prof. Dr. Bülent Çakmak, “On yıl içerisinde hedefimiz uluslararası boyutta ilk bin okul içerisinde yer almak” dedi.

Çin'in keşif aracı Çang'ı-5, Ay'ın yörüngesine girdi

Çin'in uzaya gönderdiği Çang'ı-5 keşif aracı, Ay'ın yörüngesine girdi. Keşif aracı, Ay'da yüzeyin yaklaşık 2 metre altından mekanik bir kol yardımıyla 2 kilogram ağırlığında taş ve toprak örnekleri alacak.

Koronavirüse karşı ekstra koruma sağlayan kask üretildi

Kanadalı mucit Yezin Al-Qaysi, koronavirüsten korunmak amacıyla dahili hava filtresine sahip gelişmiş bir kask üretti. Yüzü tamamen kaplayan 2.5 kilogram ağırlığındaki kaskın 'buğulanmayı önleyen' özel bir sistemi de var.

Yeni geliştirilen kontakt lens, gözyaşından sağlık takibi yapabiliyor

Uluslararası çapta birçok bilim insanının bir araya gelerek geliştirdiği yeni kontakt lens, gözyaşı damlacıklarından tıbbi takip yapmayı sağlıyor.

NASA duyurdu: Gökdelen büyüklüğünde asteroit Dünya’ya doğru geliyor

Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA) 822 metre büyüklüğünde potansiyel tehlike oluşturabilecek bir asteroidin, 29 Kasım’da Dünya’ya yakın geçeceğini açıkladı. Asteroitte bulunan minerallerin değerinin 17,4 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.

ASELSAN'dan Türk Silahlı Kuvvetlerine yeni haberleşme altyapısı

ASELSAN’ın Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirdiği Geniş Bant Dalga Şekli’ne ilişkin çalışmalar tamamlandı. Geniş Bant Dalga Şekli, aynı anda ses ve veri çevrimlerinin birleştirilmesini mümkün kılarak taktik sahada ihtiyaç duyulan telsiz sayısı ile frekans bandı ihtiyacını ciddi oranda azaltıyor.

Ambargoları yenecek bir motor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kale Ar-Ge’nin geliştirdiği Milli Turbojet Motoru’nu test ederek seri üretime hazırlık aşaması hakkında bilgi aldı. Motorun savunma sanayii için stratejik önemde olduğuna dikkat çeken Varank, “Ülkemizde çok büyük bir açığı kapatmış olacağız. Ambargoları yenecek bir ürünü bugün burada test etmiş olduk” dedi.

Su altı teknolojisi eğitimi alan genç kız azmiyle dikkat çekiyor

Sinop Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Sualtı Teknolojisi Programı'nda dalgıçlık eğitimi alan sınıfın tek kız öğrencisi Elif Ezgi Gülefeoğlu, zorlu ve tehlikeli bir iş olmasına rağmen azmiyle örnek oluyor.

Fosil galaksi keşfedildi: Samanyolu'nun derinliklerinde aramalar devam ediyor

Gökbilimcilerin gelişen teknoloji ile uzayda gözlem yapma imkanı da artıyor. Yapılan gözlemlerde tespit edilen yeni bulgu ise fosil galaksi oldu. Samanyolu'nun derinliklerinde gizlenmiş "fosil galaksi" keşfetti.

İlklerin fuarı

Albayrak Grubu şirketleri TÜMOSAN ve KADEME fuarda son teknoloji ürünü araçlarını sergiledi. Albayrak Grubu CEO’su Ömer Bolat, salgınla mücadeleye devam ederken ekonominin aynen devam etmesi gerektiğini söyledi: Çarkların dönmesi lazım. Ekonomi durursa hayat da durur. O zaman, salgınla mücadele de yara alır.

Çin'den yeni bir Ay hamlesi daha geldi

Uzay yarışında bir numaraya yükselmeye oldukça yaklaşan Çin, Ay'a bir kez daha araç göndermenin hesaplarını yapıyor.

Aralık'ta uzaya fırlatılacak: Türksat 5A daha fazla kapasiteyle yeni yörüngede faaliyete başlayacak

Türksat AŞ Genel Müdürü Cenk Şen, aralıkta uzaya gönderilmesi planlanan Türksat 5A haberleşme uydusunun son teknoloji ve daha fazla kapasiteyle yeni yörüngede yer alacağını, gelecek yılın ikinci çeyreğinde fırlatılacak Türksat 5B'nin ise 53 Gbps gibi yüksek veri iletim kapasitesiyle geniş bir coğrafyada ülkelerin veri haberleşmesi altyapısını oluşturacağını bildirdi.

Türk bilim insanlarından kaçak alkolden ölümleri bitirecek buluş: Damladaki DNA'dan iz sürülecek

Son dönemde artan kaçak alkol kullanımının etkisiyle doğru orantılı olarak yükselen ölümler Türkiye'nin gündeminde geniş yer tutuyor. Kaçak alkolden ve ev yapımı alkolden ölümlerin önüne geçmek için yeni tedbirler alınırken, Türk bilim insanları kamu-özel sektör iş birliğiyle yerli bir buluşa imza attı. Geliştirilen sistem sayesinde ölüme sebep olan alkolün izi tüketiciden üreticiye kadar adım adım takip edilebiliyor.

SpaceX'e ait Dragon uzay aracı fırlatıldı

Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Amerikan roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX’e ait Dragon uzay aracını ilk tam operasyonel mürettebatı ile uzaya gönderdi. Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığı şüphesiyle karantinada bulunan SpaceX’in CEO’su Elon Musk ise fırlatılışa katılamadı.

Bir milyon öğrencinin katıldığı Siber Zekâ Bilgi Yarışması'nda kazananlar belli oldu

Tüm Türkiye'den ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan öğrencilerin katıldığı siber zeka bilgi yarışmasının sonuçları belli oldu. Yarışmaya bir milyon öğrenci katılmıştı.

Konut sakinleri dijital dönüşümü sevdi

Dijitalleşme hayatımızın her alanına girmişken, toplu yaşam alanlarının da dijitalleşmesi kaçınılmaz. 850 binden fazla toplu yaşam alanında konut sakinlerine hizmet sunan Apsiyon’un CEO’su Kudret Türk, yeni normal dönemde teknolojiye talebin daha da arttığını söyledi.

Selçuk Bayraktar müjdeyi verdi: Akıncı'nın 3. prototipi yolda

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda müjdeli haberi verdi. Bayraktar, ''AKINCI 3. Prototip yolda...'' ifadelerini kullanırken paylaşım büyük beğeni aldı.

13 yaşındaki mucit sensör geliştirdi: Tehlikeye değil hayata kapı aç

Teknofest'lerle başlayan genç mucitlerin hikayesi hız kesmeden devam ediyor. Henüz ilkokul öğrencisi olan Cevdet Uysal'ın geliştirdiği sensör beğeni topladı. Balıkesir'in Burhaniye 15 Temmuz Şehitler İmam Hatip Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Uysal, park eden aracın dikiz aynalarına yerleştirilen sensörler ile yanından geçenleri algılayıp, kapılarının açılmasını önleyen "Tehlikeye değil hayata kapı aç" adlı proje hazırladı.

Türk bilim insanından büyük başarı: Betül Kaçar NASA ekibini yönetecek

Türk bilim insanı Betül Kaçar, NASA tarafından kurulan ve evrendeki yaşamı arama çalışmalarına yön verecek olan 12 kişilik ekibi yönetecek. Araştırma ekibi, Güneş sistemimize yakın olan hangi gezegenlerin yaşama uygun olabileceğini araştıracak.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun Güneş ve Ay'ın önünde geçtiği anlar böyle görüntülendi

ABD'de Kaliforniyalı fotoğrafçı Andrew McCarthy, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) Güneş'in ve Ay'ın önünden geçtiği anların görüntüledi. Dünya'dan yaklaşık 250 mil uzaklıkta olan ISS'in her 90 dakikada bir saatte yaklaşık 17 bin mil hızla Dünya’nın yörüngesini tamamladığı ifade edildi.

Bilecik'te yapılan kazıda 8 bin 500 yıllık 'ergen iskeleti' bulundu

Bilecik'te bir apartmanın bahçesinde keşfedilen ve Batı Anadolu'daki ilk yerleşim yerlerinden biri olduğu ortaya çıkan Bahçelievler Kazısı'nda rastlanan 8 bin 500 yıllık insan iskeletinin, Batı Anadolu'nun en eski neolitik dönemi ergen insanına ait olduğu tespit edildi.

DNA araştırmaları insan ile köpek arasındaki dostluğunu kanıtladı

Her zaman söylenen bir laf vardır: 'Köpekler insanın en iyi dostudur' diye. Bilim insanlarının yaptığı DNA araştırmalar bu durumu bilimsel olarak da kanıtladı. Yapılan araştırmalara göre köpekler insan ile ilk temas kuran hayvan türü.

TÜBİTAK'tan genç girişimciler için büyük fırsat

Teknoloji alanında gençlere verdiği destek ile bilinen TÜBİTAK'ın yeni girişimcilik programı Bireysel Genç Girişim fikri olan gençleri ihya edecek.

Müthiş proje ile büyük başarı: Artık 5-10 saniyede tespit ediliyor

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile Gazi Üniversitesi'nin ortak çalışmasıyla hayata geçirilen 'Türk Beyin Projesi' kapsamında geliştirilen yapay zeka algoritması, beyin MR'larındaki anormal durumları 5-10 saniyede tespit ediyor. Bu sayede acil hastalara zamanında müdahale edilmesini sağlayarak büyük başarı elde ediliyor.

Titan'da garip bir molekül keşfedildi

Satürn'ün uydusu Titan'da bulunan yeni molekül bilim insanlarını şaşırttı. NASA tarafından garip olarak nitelenen molekül araştırılmak üzere Dünya'ya getirildi.

Rus fizikçilerden geleceğin buluşu

Rusya Ulusal Araştırmalar Nükleer Üniversitesinden Rus fizikçiler, nükleer reaktörlerin uzaktan izlenmesinin doğruluğunu neredeyse bin kat artıran bir dedektör geliştiriyor. Bu dedektör birçok konuda çözüm olacak.

Selçuk Bayraktar’dan iddialarla ilgili açıklama: Milli SİHA'lar aralıksız uçmaya devam edecek

Baykar Savunma Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin yerli ve milli İHA ve SİHA’larına ilişkin yayınlanan iddialarla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bayraktar, ”Şimdi kendi kendini avutmak için uydurduğunuz yalan ve algıyla tepinip sevinen sizler için, Değişen hiçbir şey olmayacak... Ve Milli SİHA'lar aralıksız uçmaya devam edecek...” ifadelerini kullandı.

Uzaya numune toplamaya gitti kapakları açık unuttu

NASA'nın uzaya numune toplaması için gönderdiği Osiris-Rex adlı uzay aracı topladığı numunelerin ardından kapaklarını kapatamayı unuttu. Bennu adlı gök taşı üzerinden toplanan numunelerin kaybolması ihtimali söz konusu.

NASA, Ay'daki heyecan veren keşfi açıkladı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ilk defa Ay'ın güneş gören yüzeyinde su bulduklarını açıkladı. Maryland merkezli Goddard Uzay Uçuş Merkezi çalışanları suya özgü bir spektral izi tespit etmek ve atmosferden daha net bir görüş elde etmek için bir uçağa monte edilen SOFIA teleskopunu kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+