Avrupa Haberleri

Almanya Atina’nın suçlarına ortak

Yunan komutanın yönettiği Alman firkateyninin, Türk kargo gemisi Roselina-A’ya baskını tartışılırken yeni skandal ortaya çıktı. AB Sınır Güvenliği Ajansı Frontex kapsamında görev yapan Alman polisi, sığınmacıları Türkiye’ye iten Yunan sahil güvenlik güçlerine yardım etti. 10 Ağustos’ta yaşanan olayda can güvenlikleri tehlikeye giren mültecileri Türk güvenlik güçleri kurtardı.

Tahrik beşlisi

Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın başını çektiği Medusa tatbikatına Rum Kesimi ve Mısır’ın yanısıra bu yıl ilk kez Fransa ve BAE de katılıyor. Milli Savunma Bakanlığı, “Bu tatbikat gerginliği arzulayan, barış ve diyalogtan kaçan tarafları bir kez daha göstermiştir” açıklamasında bulundu.

Paris’i yakan öfke

Bazı sendikalar, STK’lar ve basın kuruluşlarının çağrısıyla Paris’teki Republique Meydanı’nda toplanan yüzbinlerce kişi “Macron istifa” sloganları attı. Gösterilere Sarı Yelekliler de katıldı. Bastille Meydanı’nda göstericiler ile polis arasında çatışma çıktı. Fransa Merkez Bankası ise yakılmak istendi. Alevler binanın içine ulaşmazken yakındaki bar, kafe ve bir gazete büfesi yandı.

Bir ömür tehdit ediliyoruz

Batı Trakya’da ölüm tehdidi alan İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Yunan ırkçılığıyla bir ömür mücadele ettiklerini söyledi. Mete, “Hukuki olarak var olan hakkımızı kullandığımız zaman bile ırkçı saldırıya uğruyoruz. Gözdağı veriyorlar, bunlar bir ömür böyle. Ana vatan sahip çıktı. Burada yalnız olmadığımız açık ve net” dedi.

Suriye'de yaşamadığı şiddeti Fransa polisi yaşattı: Genç gazeteci öldüresiye dövüldü

Fransa’da güvenlik güçlerinin görüntülenmesini yasaklayan yasaya karşı düzenlenen eylemlere polisin sert müdahalesi sürüyor. Son olarak gösteriyi takip eden 24 yaşındaki foto muhabir Ameer al Halbi, Fransız polisi tarafından copla yüzüne vurularak dövüldü. Genç gazeteci, 2016 yılında Suriye'deki savaştan kaçarak Fransa’ya sığınmıştı.

Fransız medyası üç maymunu oynuyor: Ülke yanarken gündeme Etiyopya'yı aldılar

Fransa'da polisleri görüntülemenin ceza kapsamına girdiği yeni yasa tasarısı ve polislerin siyahilere yönelik şiddeti protesto ediliyor. Ülkenin birçok yerinde protestolar gerçekleşirken Fransız medyası ana haberlere Etiyopya haberlerini vermeyi tercih etti. Çoğu medya kuruluşu yayınlarında protestolara yer vermedi.

Yunan ırkçıların İskeçe Müftüsü Mete'ye ölüm tehdidini Diyanet kınadı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Yunanistan'da İskeçe Müftüsü Ahmet Mete'ye yönelik ırkçı tehdit mesajı yazılmasına tepki gösterdi.

İskeçe Müftüsü’ne ölüm tehdidi

Batı Trakya’da yine ırkçı saldırı yaşandı. İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin ailesiyle yaşadığı apartmanın asansörüne Yunanca, “İyi Türk, ölü Türk’tür”, “Hoca, yüzüne ...” gibi mesajlar yazıldı. Mete, “Azınlığa saldıran siyasetçiler, basın, hala üç maymunu mu oynayacaktır?” diyerek ırkçıları teşvik edenleri eleştirdi.

İtalya'da sel felaketi: 3 kişi öldü

İtalya'nın batısındaki Sardinya adasında sağanak sonrası oluşan sel felaketinde 3 kişi hayatını kaybetti. Bu arada, Sivil Savunma, bölge halkını evden çıkmamaları yönünde uyardı.

Fransa'da ırkçı zorbalık

Fransız polisi yine şiddetle gündemde. Paris’te üç polisin siyahi bir Fransız’a maske takmadığı için 15 dakika boyunca ırkçı hakaretlerle uyguladığı şiddet yoğun tepkiye sebep oldu. Şiddet görüntülerinin sosyal medyada paylaşılması üzerine polisler açığa alındı. Fransız medyası ülkedeki otoriterleşmeye dikkat çekerek, “Cumhuriyet parçalanıyor” yorumları yaptı.

Kaynak var mücadele yok

Irkçılığın zirve yaptığı Almanya’da hükümet, aşırı sağ, ırkçılık ve Yahudi düşmanlığıyla mücadele için gelecek dört yılda 1 milyar avro kaynak ayırmaya karar verdi. Ancak, işlenen ırkçı cinayetlerin adi suç olarak değerlendirildiği, camilere yönelik saldırılara karşı tedbirlerin alınmadığı ülkede, kaynağın nasıl kullanılacağı Müslüman toplumda merak konusu oldu.

Almanya'da cami duvarına 'intikam' yazıldı

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde bulunan Kornwestheim beldesinde caminin duvarına kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce "intikam" yazıldı.

İsveç’te inanılmaz görüntü: Gökyüzü bir anda mora döndü

İsveç’in Trelleborg kasabasında gökyüzü, yakındaki Gislov kasabasındaki domates bahçelerinde kullanılan ‘verimli enerji aydınlatma sistemi' nedeniyle mor renge dönüştü.

Der Spiegel: Yunanistan mültecilerin Türk sularına itildiğini gizledi

Alman Der Spiegel dergisi, Ege Denizi üzerinden Avrupa’ya gitmeye çalışan mültecilerin Yunanlılar’ın geri itmesini, Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Ajansı Frontex’in Direktörü Fabrice Leggeri’nin bildiğini, ancak bunu gizlediğini öne sürdü. Leggeri’nin bu belgenin baskısı altında olduğu vurgulanan haberde, daha önce bu geri itmelerin kendisine sorulduğunda haberi olmadığını, medyadan durumu öğrendiğini söylediği hatırlatıldı.

Çin bu kez de suçu Avrupa'ya attı: Virüs ilk onlarda çıktı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün çıkış noktası Çin'den ilginç bir çıkış geldi. Çin'de iktidarda bulunan Komünist Partisi'nin yayın organlarından People's Daily gazetesinde çıkan bir haberde, "Kovid-19 salgını Çin'in merkezindeki Vuhan şehrinde başlamadı." denildi. Haberde virüsün çıktığı ülkenin İtalya veya İspanya olabileceği ifade edildi.

Yunan istihbaratçı Kalenderidis: Ermeniler gibi Türk SİHA'larının kurbanı olacağız

Yunan Milli İstihbarat Teşkilatının eski üyesi Savas Kalenderidis, ülkesinde katıldığı bir televizyon programında Türk SİHA'larının Yunan adaları üzerinde cirit attığını belirterek, "Karabağ'da Ermenilerin başına gelenler bizim de başımıza gelebilir. Böyle giderse biz de Ermeniler gibi Türk SİHA'larının kurbanı olacağız" dedi.

Milyonlarca vizonun öldürüldüğü Danimarka'da başbakan ağlayarak özür diledi: Hata yapıldı

Koronavirüsün yayılmaması amacıyla milyonlarca vizonun itlaf edildiği Danimarka'da Başbakan Mette Frederiksen ağlayarak özür diledi. Oldukça üzgün olduğu ve konuşmakta güçlük çektiği görülen Frederiksen, 'Hata yapıldı' dedi.

Otomobilleri ateşe veren kundakçı kendini yaktı

İngiltere’de park halindeki 2 otomobili üzerine benzin dökerek ateşe veren kundakçının, pantolonu da alev aldı. Kundakçı, üzerindeki alevlerle birlikte kaçarak bölgeden uzaklaşırken, o anlar güvenlik kamerasına yansıdı.

Fransa’daki polis şiddeti gazete manşetlerinde: Cumhuriyet parçalanıyor

Fransa'da polislerin görüntülerini kayda alanlara ceza verilmesini öngören yasaya karşı düzenlenen gösterilerde, güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddet Fransız medyası tarafından da sert sözlerle eleştiriliyor. Polis şiddetini yansıtan fotoğrafları kapağına taşıyan Fransız Liberation gazetesi, “Cumhuriyet Parçalanıyor” ve “Mide Bulandırıcı” ifadeleriyle Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a tepki gösterdi.

Almanya'dan plastik poşet kararı: Ülke genelinde yasaklanacak

Almanya’da tek kullanımlık plastik poşet kullanımı 2022’den itibaren yasaklanacak. Almanya’da Federal Meclis’in aldığı kararla, Ocak 2022’den itibaren marketlerde plastik poşet kullanımı yasak olacak.

Rumları NATO’ya sokma planı

Güney Kıbrıs’ı, uluslararası anlaşmalara aykırı biçimde üyeliğe alan AB, şimdi de NATO için benzer hesaplar peşinde. Almanya ve Fransa, Güney Kıbrıs ve Avusturya gibi NATO üyesi olmayan ülkelerin zirvelere davet edilmesini öneren bir rapor hazırladı. Hedef Türkiye’nin vetosunu aşıp Rumları arka kapıdan NATO’ya dahil etmek.

Almanya'da 'Kovid-19 Cami Giriş Kayıt Sistemi' uygulaması başlatıldı

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Hückelhoven beldesindeki bir camide, yen tip koronavirüs tedbirleri çerçevesinde 'Kovid-19 Cami Giriş Kayıt Sistemi' uygulaması başlatıldı.

Almanya Başbakanı Merkel: Kış zor geçecek ama bitecek

Almanya Başbakanı Angela Merkel, mecliste gerçekleştirdiği konuşmasında korona virüsle mücadelede alınan önlemlere değinerek, " Kış zor olacak ama sabır ve disiplinle bitecek" dedi. Merkel, yürürlükte olan kısıtlamalar sayesinde temas sayısının yaklaşık yüzde 40 azaldığını ifade ederek enfeksiyon sayısındaki yüksek artışın durdurulduğunu belirtti.

Fransa'da Danıştay Pantin camisinin 6 aylık kapatılma kararını onadı

Fransa’da Danıştay, imamının sosyal medyada yapılan yorum ve ortaya konulan fikirlerin provokasyona sebep olduğu iddiası üzerine Pantin camisini mahkeme kararıyla 6 aylığına kapatılmasını onadı. Açıklamada camide görev yapan imamların medyadaki paylaşım ve fikirleri ile hareketlerinin cami yönetimini bağladığı, yönetimin durumun düzeltilmesi yönünde adımlar atması durumunda caminin ibadete açılabileceği kaydedildi.

Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye kararı: İlk kez yeni ilişki isteyecekler

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye'nin AB üyelik sürecinin resmen askıya alınıp, iki taraf arasında "daha gerçekçi ilişki modelleri" arayışına başlanması çağrısında bulunmaya hazırlanıyor. Kaleme alınan rapor ilk kez Ankara ile "üyelik" yerine "yeni ilişki" modeli arayışı tartışmaya açılıyor.

İngiliz kini 34 yıl sonra bile geçmedi: Maradona'nın ölümünü böyle duyurdular

Efsane isim Maradona'nın ölümü sevenleri ve futbol dünyasını yasa boğarken İngiliz gazetelerinin attığı kin dolu manşetler tüm dünyanın tepkisini çekti. Maradona 60 yaşında geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşama veda etti. İngiliz gazeteleri 1986 yılındaki mağlubiyetlerini hatırlayarak futbol yıldızının ölümünü kin dolu manşetlerle duyurdu.

İrini sadece Türkiye’ye karşı

Libya’ya silah ambargosunu denetlemek için AB’nin hayata geçirdiği İrini Harekatı, uluslararası meşruiyete sahip olmaması bir yana çifte standart da uyguluyor. İrini’nin bugüne kadar durdurduğu 5 geminin 3’ü Türkiye’den hareket edenler oldu. AB bu dönemde, özellikle Mısır-Libya kara sınırından Hafter’e silah sevkiyatlarına göz yumdu.

İngiltere’nin Brexit kabusu

Geçtiğimiz ay Boris Johnson, İngiltere vatandaşlarından Avustralya modeline geçmeye hazırlanmalarını istedi. Tabii bu modelle akıllara hemen Sidney sahilinde bir kızarmış hindi partisi rahatlığı gelmesin. Ki şu pandemi sürecinde vaka sayılarının her geçen gün arttığı İngiltere’de bu pek mümkün olmayabilir. İngiltere için “Avustralya tipi” gelecek, AB ve İngiltere ile müzakerelerin yıl sonunda herhangi bir yeni ticaret anlaşması olmaksızın ortak pazardan çıkılması başarısızlığına işaret ediyor.

Büyük planlarımız var

Tarihi günde ulusa seslenen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Kelbecer’i yeniden kuracağız. Düşmandan tüm savaş suçları, tüm yıkımları nedeniyle hesap soracağız. Kurtarılan tüm şehirleri ve bölgeleri canlandıracağız. Bu bölgelerin yeniden kurulması için büyük planlarımız var” dedi. 20 Kasım’da Ağdam’dan çekilen Ermenistan 1 Aralık’ta da Laçın’ı terk edecek.

Aşırı sağ cinayetleri %700 arttı

Londra merkezli Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün (IEP), 2019 yılı verilerine dayanarak hazırladığı rapora göre ABD, Batı Avrupa ve Okyanusya’da aşırı sağ terör 89 can aldı. Aşırı sağ terör kaynaklı ölümler 2014 yılına göre yüzde 709 arttı. Raporda Batı toplumlarında siyasi şiddetin kabul görme oranının arttığına dikkat çekiliyor.

Almanya’da ülkücüleri sindirme operasyonu

Almanya’da hükümeti oluşturan partiler, ülkücü hareket ile bağlantılı derneklerin faaliyetlerini mercek altına alan bir kararı kabul etti. Derneklerin kapatılmasına kadar gidebilecek karara tepki gösteren ATİB Başkanı Durmuş Yıldırım, “Bu tamamen siyasi bir olay. ‘Ülkücüler, Erdoğan taraftarı ve Erdoğan’ı destekliyor’ diyerek, bunun faturasını bize kesmeye kalkıyorlar” dedi.

Fransız vekil Macron'a seslendi: Otoriter rejim kuruyorsun

Fransız milletvekili Jean Luc Melenchon, güvenlik güçlerinin görüntülenmesinin yasaklanmasına ve polisin sığınmacılarla gazetecilere yönelik şiddetine tepki göstererek, "Herkesi her zaman, her yerde kontrol etmek istiyorsunuz. Otoriter bir rejim kurma sürecindesiniz" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+