Asya Haberleri

Ermenistan'ın 50 milyar doları nasıl ödeyeceğini açıkladı: O bölgeyi Azerbaycan'a verecek

Azerbaycan ile 27 Eylül'de girdiği çatışmalarda ağır bir yenilgiye uğrayarak 44 gün sonra işgal altında tutulan Dağlık Karabağ bölgesinden geri çekilmek zorunda kalan Ermenistan'da bu sefer de Azerbaycan'a ödenmesi muhtemel tazminat konuşuluyor. Ermenistan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde verdiği zarara ilişkin hesaplama çalışmaları devam ederken yapılan tahminlere göre 50 milyar dolarlık tazminat talebi gündeme gelebilecek. Paşinyan'ın yalan bilgilerle halkı aldattığını belirten Ermeni siyasetçi Sh...

Minsk Grubunun 28 yıl boyunca çözemediği kriz 44 günde çözüldü

AGİT tarafından 1992'de kurulan ve 6 Aralık 1994'ten bu yana eş başkanlıklarını ABD, Fransa ve Rusya'nın yürüttüğü Minsk Grubu, Dağlık Karabağ krizinde ateşkes çağrısı ve müzakere yapmaktan öteye gidemedi. Üç ülke yıllarca Dağlık Karabağ krizinin çözümünü AGİT Minsk Grubundan beklese de Ermenistan Azerbaycan toprakları üzerindeki işgaline devam etti. Grubunun bu etkisizliği ve sessizliği karşısında Ermenistan 27 Eylül'de Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'a karşı yeni provokasyonlara girişti. Azerbayc...

Azerbaycan'da, işgalden kurtarılan Şuşa'ya yeni yol yapılıyor

Azerbaycan'da, Ermenistan'ın işgalinden kurtarılan Şuşa'ya yeni yol yapımı çalışmaları sürüyor. Aliyev'in 16 Kasım'da temelini attığı, Fuzuli ilinin Ahmetbeyli köyünden başlayan yeni yol, Fuzuli şehrinden ve 20 yerleşim biriminden geçecek, oradan da Şuşa'ya uzanacak.

Kişisel mahremiyeti yok sayan Facebook'a Güney Kore'den 6 milyon dolar ceza

Güney Kore, Facebook'a kullanıcıların bilgilerini izinsiz paylaştığı için 6 milyon dolar para cezası verdi. Kişisel Bilgileri Koruma Komisyonu'nun ceza kararında, 2012-2018 yılları arasında Güney Koreli kullanıcıların bilgilerini diğer firmalara sağlayarak Facebook'un ülkedeki kişisel bilgyasasını ihlal ettiği ifade edildi. Şirketlerle paylaşılan bilgiler arasında kullanıcıların, adları, adresleri, doğum tarihleri, iş tecrübeleri, memleketleri ve ilişki durumları yer alıyor.

Pakistan Hindistan'ı "terörü finanse etmekle" suçladığı dosyayı BM Genel Sekreteri'ne teslim etti

Hindistan'ı "terörü finanse etmekle" suçlayan Pakistan yönetimi, BM Genel Sekreteri Guterres'e konu ile ilgili hazırladıkları dosyayı ilettiklerini duyurdu. Pakistan'ın "Hindistan'ın bitmek bilmeyen saldırganlıklarına" karşı kendini savunma hakkını saklı tuttuğu konusunda uyarıda bulunan Pakistan'ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Akram, ülkesinin ilgili dosyayı aralarında BM Güvenlik Konseyinin de bulunduğu çeşitli BM kurumlarına da ileteceğini ifade etti.

Afganistanlılar tüm yabancı güçlerin Avustralyalı askerler ile aynı olduğunu düşünüyor

Avustralyalı askerlerin Afganistan'da savaş suçları işlediğinin ortaya çıkması, Afgan halkındaki yabancı askerlere yönelik yerleşik öfkeyi artırdı. Mayın patlamasında yaralanan Abdül Baki, Yabancı askerlerin hepsi aynı, buraya ne için geldiler zannediyorsun? Bizi düşündükleri için mi?" şeklinde yaşananlara tepki gösterdi. İnsan hakları aktivisti Muhammed İbrahim ise "İnsan onurunun kaybolduğu bu acımasız savaşta tüm taraflar suçlu" dedi.

Cephede görev yapan Ermeni doktordan çarpıcı itiraf: Hiçbir askerde yoktu!

27 Eylül'de başlayan ve cephe hattında 44 gün süren çatışmaların ardından yenilgiyi kabul ederek işgal atında tuttuğu Dağlık Karabağ bölgesinden çekilme kararı alan Ermenistan ordusuna ilişkin şok detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Asker ve komutanların ardından bir itiraf da cephede görev yağan Ermeni doktordan geldi. Doktor Marina Khachatryan, Ermenistan'a insani yardım adı altında 50 bin uyku tulumu gönderildiğini ancak askerlerin hiçbirinde uyku tulumu olmadığını belirtirken, cephede göre...

Azerbaycan ordusu Kelbecer'e girdi

Azerbaycan ordusunun 27 yıldır Ermenistan'ın işgali altında bulunan Kelbecer iline girdiği bildirildi. Ateşkes gereği 20 Kasım'da Ağdam'dan çekilen Ermenistan, Laçın'ı da 1 Aralık'a kadar Azerbaycan'a geri verecek.

Afganistan’da iki ayrı saldırı: 17 ölü, 50 yaralı

Afganistan’ın Bamyan bölgesinde market alanında meydana gelen iki ayrı patlamada 17 kişinin hayatını kaybettiği, 50 kişinin de yaralandığı belirtildi. Kanlı saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Koronavirüs testi pozitif çıkana 645 dolar

Hong Kong'da, karantinaya girmek istemedikleri için koronavirüs testi yaptırmayanları teşvik etmek için Kovid-19 testi pozitif çıkan kişilere 645 dolar verileceği açıklandı.

Hindistan Alibaba dahil Çin menşeli 43 mobil uygulamayı yasakladı

Hindistan, ülkenin güvenliği ve egemenliğine sakıncalı olduğu gerekçesiyle çoğu Çin menşeli 43 mobil uygulamayı yasakladı.

Karabağ'ı tahliye eden Ermeniler Nikol Paşinyan'a nefret kustu: Umarım bir köpek gibi ölür!

Azerbaycan'ın zaferi sonrasında işgal altındaki bölgeleri terk eden Ermenilerin Paşinyan'a olan öfkesi dinmiyor. Kelbecer'den ayrılan Arega Grigoryan isimli şahıs, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'a öfkesini "Umarım bir köpek gibi ölür!" sözleriyle dile getirdi.

El Bab’da terör saldırısı: 5 ölü 18 yaralı

Suriye'nin kuzeyindeki Bab ilçesinde araca yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu 5 sivil yaşamını yitirdi, 18 sivil yaralandı.

Rusya'da bir ilk: Yüksek gelirli vatandaşlardan daha fazla vergi alınacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüs salgınının ekonomik etkileriyle mücadele kapsamında yüksek gelirli Rusya vatandaşlarından alınan verginin artırılmasını öngören yasayı imzaladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Batılı liderlere seslendi: Camileri kapatanlar mı bizi eleştirecek?

Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerdeki Hristiyan mabetleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Camileri kapatanlar mı bizi eleştirecek? Camilere domuz kafası atanlar mı bize ders verecek ve endişelerini bildirecek? Bize herhangi bir endişe belirtmeye gerek yok. Tüm tarihi eserlerimiz devlet tarafından korunmaktadır" dedi.

Ermenistan'da 'savaş henüz bitmedi' iddiası: Azerbaycan o bölgeyi de alacak!

Ermenistan'ın Azerbaycan ile girdiği çatışmalarda aldığı tarihi yenilgi ülkede hükümete yönelik eleştirilerin sayısını her geçen gün artırırken, ülkenin önde gelen isimlerini de korkuttu. Ulusal Güvenlik Servisi eski Başkanı David Shahnazaryan cephe hattında yapılan hatalara ve siyasi baskılara işaret ederek, savaşın henüz bitmediğini Azerbaycan'ın Zangazur'u da alacağını öne sürdü.

Azerbaycan'ın Ermenistan'a karşı kullandığı taktik ABD'yi korkuttu: Çin ve Rusya'da kullanabilir

Azerbaycan ordusunun Ermenistan ordusuna yönelik 44 gün içinde elde ettiği tarihi zafer ABD ordusu tarafından mercek altına alındı. Pentagon'da görevli üst düzey bir general Karabağ'daki askeri harekatın gelecekteki savaşlarda olayların nasıl gelişeceğini tahmin etmemize izin verdiğini söylerken, bu taktileri Çin ve Rusya'nın da kullanabileceğini ifade ederek ABD ordusunun bu tür bölgesel çatışmaların deneyimlerinden ders alması gerektiğini belirtti.

Çin insansız uzay aracını Ay'a fırlattı

Çin, insansız hava aracı Chang’e 5’i Ay'a fırlattı. Uzay aracının Ay’dan yaklaşık 2 kilogramlık kaya ve toprak örnekleri toplaması hedefleniyor.

Dehşete düşüren rapor: Afganistan'da 26 binden fazla çocuk öldü ya da engelli kaldı

Çocukları Kurtarın Vakfı (Save The Children) Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan ve Finlandiya tarafından düzenlenen 2020 Uluslararası Afganistan Konferansı'nda bağışçı ülkelere Afgan çocukların geleceğini koruma çağrısı da yapılan bir rapor yayımladı. Söz konusu raporda, Afganistan'da savaş dolayısıyla 2005 ve 2019 yılları arasında her gün ortalama 5, toplamda ise 26 bin 25 çocuğun öldüğü veya engelli kaldığı aktarıldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev işgalden kurtarılan Ağdam'ı ziyaret etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, işgalden kurtarılan Ağdam şehrini ziyaret etti. Aliyev, yıkık ve harabe durumda olan köyleri göstererek, tüm dünyanın bunu görmesi gerektiğini belirtti.

Çin'den mikrodalga silah itirafı: Hintli askerler diri diri pişti!

Çinli Profesör Jin Canrong şoke edici açıklamalarda bulundu. Canrong Ağustos ayında Çin ile Hindistan arasındaki sınır gerginliğinde Çin’in, Hintli askerlere karşı mikrodalga silahı kullandığını itiraf etti. Canrong, Çin ile Hindistan’ın Ağustos ayında karşı karşıya geldiği sınır gerginliğinde, Çin tarafının mikrodalga silahı kullandığını söyledi. Profesör Jin olayı tarif ederken, Hintli askerlere vücudu ısıtarak tahrişe ve ağrıya neden olan yüksek frekanslı elektromanyetik darbelerle saldırdıkl...

Vandallar: Terk ettikleri köyleri yakıp yıkan Ermeniler hayvanları da telef etti

Dağlık Karabağ anlaşmasının ardından işgal ettikleri toprakları terk eden Ermeniler arkalarında harabe bırakıyor. Ev ve bahçelerini ateşe veren Ermeniler yanlarında taşıyamayacakları hayvanları de telef etti. Politico'nun haberine göre tavukların başı, atların midesi kesilerek telef edilirken, bazı hayvanlar ise kilometrelerce yürütüldü.

Paşinyan istifasını isteyenlere seslendi: Kolaysa gelin Türklerle siz savaşın

Azerbaycan ordusu karşısında yenilgiye uğrayan ve ateşkes anlaşması imzalamak zorunda kalan Ermenistan'ın Başbakanı Nikol Paşinyan, istifasını isteyenlere "Kolaysa gelin Türklerle siz savaşın" cevabını verdi.

Putin'den Ermenistan'a mesaj: Dağlık Karabağ Azerbaycan’ın ayrılmaz parçasıdır

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ermenistan'a verdiği Karabağ mesajında “ Dağlık Karabağ ve çevresindeki bölgeler Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ayrılmaz bir parçasıdır” dedi.

Suudi Arabistan'daki G20 Liderler Zirvesi sona erdi

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in dönem başkanlığında gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi sona erdi. Kral Selman, 16'ncı dönem başkanlığını İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'ye devretti.

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki roketli saldırıda ölenlerin sayısı 10'a çıktı

Afganistan'da yabancı misyonların ve elçiliklerin bulunduğu Vezir Ekber Han semti yakınlarında 23 roketle düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı 10'a yükseldi. Taliban, saldırının kendileri tarafından yapıldığı iddialarını reddetti.

Japonya Başbakanı Suga: Koronavirüs aşısına tüm ülkeler adil şekilde ulaşmalı

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılan G20 Liderler Zirvesinin açılışına video konferans ile katıldı. Konuşmasında birçokkonuya değinen Suga, koronavirüs aşısı hazır olduğunda aşıya ve tıbbi tedavilere, dünya etrafında tüm ülkelerin erişebileceği bir ortam oluşturmanın zaruri olduğunu vurguladı.

Ermenistan'da Türk SİHA'larına yönelik çarpıcı itiraf: Ancak dört gün savaşabildik!

Azerbaycan ile girdiği 44 günlük savaşta ağır yenilgiye uğrayarak Dağlık Karabağ bölgesinden çekilme kararı alan Ermenistan ordusunda itirafların ardı arkası kesilmiyor. Çatışmalar sürerken kamuoyuna duyurulan bilgilerin yüzde 100'ünün yalan olduğunu belirten Ermeni General Movses Hakobyan yeni bir itirafta daha bulunarak Türk yapımı SİHA'lara ait füzelerle ancak 4 gün savaşabildiklerini sonraki günlerde ise güçsüz durumda olduklarını belirtirken, savaşın ilk gününden beri yenileceklerinin belli...

Hem katil hem işkenceci

Suudi Arabistan’da 2017’de hapishaneye çevrilen Ritz Carlton’da tutulup dayaktan geçirilen işadamı ve prenslerden bazıları yaşadıklarını anlattı. Buna göre Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın iktidarını pekiştirmek için sahneye konulan bu olayda yer alan gardiyanlar bir yıl sonra Kaşıkçı cinayetinde de görev aldı.

Ermenistan Ağdam’ı yakıp yıkmış: Vandallık!

27 yıllık işgalin ardında Ağdam’dan çıkarılan Ermenistan geride harabe bir şehir bıraktı. Azerbaycanlılara ait çok sayıda tarihi ve kültürel eser yıkılırken, kent merkezi yerle bir edildi. 1870 yılında ibadete açılan Ağdam Ulu Cami, Ağdam Ekmek Müzesi ile Ağdam Etnografya Müzesi yıkılan eserlerden bir kaçı. Ateşkes gereği şehri dün terk etmeleri gereken Ermeniler ev ve ağaçları ateşe vermeye devam etti.

İran Basra Körfezi'nde kaçak akaryakıt taşıyan yabancı bir gemiye el koydu

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Basra Körfezi'nde 300 bin litre kaçak akaryakıt taşıyan Panama bandıralı bir gemiye el koyarak, gemideki 10 kişiyi gözaltına aldı.

Gürcistan’da el bombalı saldırgan 9 kişiyi rehin aldı

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te bir finans kuruluşunun ofisine giren silahlı ve el bombalı saldırgan 9 çalışanı rehin aldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+