Ankara Haberleri

Kozmik Oda kumpasına tartışmalı gerekçe: Casusluk delili yokmuş

Genelkurmay Kozmik Oda’ya giren FETÖ’cüler hakkında “siyasi ve askeri casusluk”tan beraat kararı verdiği için eleştirilen Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı. Mahkemenin gerekçesi de çok tartışılacak: Mahkumiyete yeterli her türlü şüpheden uzak, kesin, inandırıcı ve maddi delil elde edilemedi.

Ankara'da vicdansızlığa yetkililer el koydu: Bodrumda bulunan 68 köpek koruma altında

Ankara'daki bir binanın bodrumunda kafeslerin içinde elverişsiz koşullarda tutulan farklı cinslerde 23'ü yavru 68 köpek, belediyenin hayvan barınağında gözlem altına alındı. Köpeklerin ses tellerinin kesildiği iddiasıyla ilgili inceleme başlatılırken, sonuca göre de şüpheli hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

TBMM'de üst düzey "salgın" önlemleri

Meclis, salgına rağmen, ihtiyaç duyulan düzenlemelerin hayata geçirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü günden haftalar önce tedbirler alınan Meclis'te, duyarlılıkla hareket ediliyor. 2021 yılı bütçesinin Genel Kurul'daki görüşme takvimi kapsamında ilave tedbirler alınacak

İş dünyasından TSK’ya destek

CHP’li Ali Mahir Başarır’ın “Devletin ordusu Katar’a satılmış” şeklindeki sözlerine tepkiler devam ediyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki bir heyet Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesine destek ziyaretinde bulundu. Heyette TESK, TİSK, Hak-İş, Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen ve Türk Harb-İş Sendikası’ndan temsilciler yer aldı. Akar, Başarır’ın sözlerini, “Akla ziyan” olarak yorumladı. Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler de heyete teşekkür etti ve hukukun ger...

Monşer inadı

Sultan Abdülaziz döneminde Güney Afrika’ya giden Osmanlı alimi Erzurumlu Müderris Seyyid Ebubekir Efendi’nin Türkiye’ye dönmek isteyen torunlarına büyük vefasızlık. Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen, vatandaşlık için başvuruda bulunanlara büyük zorluk çıkarırken şimdiye kadar başvuran 112 kişiden sadece 36’sına Türk vatandaşlığı verildi. Vatandaşlık verilenlere de büyük zorluk çıkarılıyor. Aile reisi Hişam Nimetullah’a bile 3 yılın sonunda cevap verildi. Ülgen, ülkede büyük etkisi olan FET...

479 teröriste sınır dışı

Türkiye, yabancı terörist savaşçıları ülkelerine gönderme konusunda kararlılığını sürdürüyor. Yaklaşık 1 yılda 479 yabancı terörist deport edildi. Bunun 152’si AB ülkeleri ile ABD ve Avustralya’ya gerçekleştirildi.

CSO'da muhteşem açılış

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) yeni binası bugün kapılarını açıyor. Temeli 23 yıl önce atılan ancak inşası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı sonrasında hızlanan bina, koronavirüs salgını nedeniyle 300 kişilik katılımla gerçekleştirilecek.

Ankara'da binanın bodrumunda 68 köpek bulundu

Ankara'da, bir binanın bodrumunda farklı cinslerde 23'ü yavru 68 köpek bulundu. Köpekleri bodrumda tutan şüpheli hakkında 12 bin 308 lira ceza kesilerek, adli işlem başlatıldı.

Bakan Soylu duyurdu: İmamoğlu'na suikast girişimi söz konusu değil

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na suikast girişimi iddialarını yalanladı. Bakan Soylu, "Böyle bir suikast girişimi söz konusu değildir." ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'den heykel yapımına 1,5 milyon lira

Göreve geldikten sonra heykellerin düzenli olarak yıkatılması için talimat veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın, yeni heykellere 1,5 milyon liralık pay ayırdığı ortaya çıktı.

Ankara'nın kültür vadisi olacak: Bakan Ersoy yeni CSO binasını tanıttı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ankara'da yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılacak yeni Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) binasını, medyanın Ankara temsilcilerine tanıttı. Bakan Ersoy, CSO binasının yanında CerModern, Devlet Opera ve Balesi ile Resim Heykel Müzesi'nin bulunduğu bölgeyi kültür vadisi haline getirmek istediklerini söyledi.

Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Yer istasyonları kurulum çalışmalarında sona geldik

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı açıklamada, "Türksat 5A ve 5B'ye hizmet sunulacak yeni frekans bantları için yer istasyonları kurulum çalışmalarında son aşamaya geldik." ifadelerini kullandı. Ayrıca Karaismailoğlu, Türksat 6A uydusunun 2022 yılında uzaya gönderileceğinin de müjdeisni verdi.

Başkentte terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyon: 18 gözaltı

Ankara'da polisin düzenlediği operasyonda, terör örgütü DEAŞ ve çatışma bölgeleriyle irtibatları bulunduğu belirlenen Irak uyruklu 18 şüpheli gözaltına alındı.

Ankara Bakü’ye bağlanacak

Dağlık Karabağ anlaşmasında kararlaştırılan Nahçıvan-Azerbaycan koridoru, Anadolu ile Türk dünyasını bağlayacak. Yolun bir ayağını oluşturan demiryolu çalışması hız kazandı. 2018’de başlayan Kars-Iğdır-Nahçıvan Demiryolu Hattı Projesi’nin bir an önce hayata geçirilmesi için çalışmalar hızlandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı. Bakan Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "NATO'nun gündemindeki konulara ilaveten, Yukarı Karabağ, Doğu Akdeniz, Libya ve gemimize yönelik gayrimeşru müdahale hakkındaki görüşlerimizi vurguladık." ifadelerini kullandı.

TCDD'den 'Marmaray'da aktarma kalktı' iddialarına yalanlama

TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü, bazı gazete ve internet haber sitelerinde, Marmaray Hattı’nda ne kadar durak gittiği fark etmeksizin 7 TL ödeneceğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

ÖSYM duyurdu: 12 bin sözleşmeli personel alımında süreç başladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Sağlık Bakanlığına merkezi yerleştirme ile 12 bin sözleşmeli personel alımı için adaylardan tercihlerini almaya başladı. Tercihler, 7 Aralık saat 23.59'da sona erecek.

Bakan Soylu duyurdu: Kimlik, ehliyet ve pasaportlarda yeni dönem

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da Dijital Arşiv Projesi Tanıtımı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Şu ana kadar Türkiye nüfusunun yüzde 74’ünün kimlik kartını yeni nesil çipli kimlik kartı ile değiştirdiklerini belirten Bakan Soylu, "Sürücü belgelerindeki bilgileri kimlik kartlarına yüklüyoruz. Bu projede şu ana kadar yükleme yapılan kimlik kartı sayısı 600 bini geçmiştir" ifadelerini kullandı. Ayrıca Bakan Soylu, ocak ayında noterlerde uygulanmaya başlanacak yeni projenin de detayların...

MSB: Türk-Rus Ortak Merkezi'nin en kısa sürede faaliyete geçirilmesi için çalışmalar sürüyor

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ateşkesin uygulanmasını gözetmek ve denetlemek amacıyla kurulacak Türk-Rus Ortak Merkezi'nin en kısa sürede faaliyete geçirilmesi için gerekli çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.

Artık evdeyiz

Koronavirüs günlük vaka sayıları 30 bini aşınca en sıkı tedbirler geldi. İlk kez hafta içi her gün akşam saat 21.00 ile sabah saat 05.00 arasında tüm Türkiye’de sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ise Cuma günü saat 21.00’de başlayıp, Pazartesi sabahı saat 05.00’e kadar kesintisiz devam edecek.

PKK kadın cinayetlerini paravan yaptı

İçişleri Bakanlığı’nın kadın cinayetleri raporunda, PKK’nın ve sempatizanı yapıların bu konuda manipülatif açıklamalar ile kamu kurum ve kuruluşları aleyhinde propaganda yaptığı belirtildi. Ailelerin duygularının istismar edildiğine dikkat çekilen raporda, “Kadın cinayetleri örgüt propagandası için kullanılacak bir paravandan ibarettir” denildi.

Görev tamam

10 Ağustos’ta başladığı Doğu Akdeniz’deki araştırma faaliyetlerini tamamlayan Oruç Reis sismik araştırma gemisi görevini bitirip Antalya Limanı’na döndü. NATO nezdindeki müzakereler nedeniyle 12 Eylül’de ara verilen çalışmalar, 12 Ekim itibariyle yeniden başlamıştı.

Genel kurul çalışmalarının yapıldığı günler TBMM'ye ziyaretçi kabul edilmeyecek

TBMM yerleşkesi ve eklentilerine koronavirüs ile ilgili alınan tedbirler doğrultusunda 01-31 Aralık 2020 tarihleri arasında, genel kurul çalışmalarının yapıldığı günler ziyaretçi kabul edilmeyeceği açıklandı.

Kısıtlama sona erdi: İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı

İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan 12 bin 671 kişi hakkında adli ya da idari işlem yapıldığını bildirdi.

Kabinenin gündemi yeni tedbirler

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak kabinenin ana gündemi alınması muhtemel yeni koronavirüs tedbirleri ve reform olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın iki haftadır sınırlı olarak uygulanan sokağa çıkma yasağının vakaları nasıl etkilediğine ilişkin sunum yapması bekleniyor. Vakaların yüksek seyrettiği iller için şehirlerarası yolculuk yasağı gelebilir.

İşte katilin profili

İçişleri Bakanlığı, kadın cinayetlerine ilişkin rapor hazırlayarak, katillerin profilini çıkardı. 2020’nin ilk 6 ayında 115 kadın öldürüldü. Cinayetlerin yüzde 40’ını kocalar işledi. Katillerin yüzde 23’ü aileden biri, yüzde 22’si sevgili, yüzde 8’inin boşandığı eş ve yüzde 3’ü ısrarlı takipçi. Katillerin yaş aralığı 36-45 arasında. Yüzde 80’inin düzenli işi var. Uyuşturucu madde kullanımı ve psikolojik sorunların etkisi yüzde 8 ile tahminlerden daha az.

264 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı son bir ayda 8’i büyük 26’sı orta çaplı 34 operasyonda 80 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Aynı dönemde Suriye’de terörden arındırılan bölgelere sızma girişiminde bulunan 184 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi.

Yirmi yıldır faaliyet yürüten terörist teslim oldu

İçişleri Bakanlığı, 20 yıldan bu yana bölücü terör örgütünde (PKK/KCK) faaliyet yürüten teröristin ikna yoluyla teslim olduğunu bildirdi.

Fırat Kalkanı doktorları

2014’te kurulan Özgür Halep Üniversitesi Tıp Fakültesi 6 yılın sonunda ilk mezunlarını verdi. Rusların ve Esed’in defalarca bombaladığı için sırayla cami, depo ve sığınaklara taşınan sınıflar Fırat Kalkanı Harekatı ile güvenliğe kavuştu. Büyük azmin sonunda diplomalarına kavuşan genç doktorlar işgalden kurtarılan bölgelerde şifa dağıtacak.

FETÖ’den 612 bin kişiye işlem

FETÖ’yle mücadele dört koldan sürüyor. Bugüne kadar toplam 612 bin 870 kişi hakkında FETÖ’den işlem yapıldı. Bunların 292 bin 703’ü gözaltına alındı, 96 bin 945’i tutuklandı. Cezaevlerinde tutuklu 25 bin 655 kişi bulunuyor. Firari sayısı ise 25 bin 48.

Üniforma da geri alınacak

15 Temmuz’u Akıncı Üssü’nden yöneten darbecilerin 79’ar kez ağırlaştırılmış müebbet cezası aldığı davada simgesel kararlar da alındı. O gece Külliye, TBMM ve Özel Harekat Başkanlığı’nı da bombalayan cuntacı askerlerin üniformaları alınıp Milli Savunma Bakanlığı’na verilecek. Mahkeme, darbeci hainlerde bulunan tabancalar ile şarjör ve mühimmata de el koydu. Mahkeme, yargılamaya müdahil olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönemin Başbakanı Binali Yıldırım ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın avukatlık ü...

En çok siber saldırı Türkiye’ye

Türkiye dünyada en fazla siber saldırıya maruz kalan ilk 3 ülke arasında. Salgında uzaktan çalışmanın yaygınlaşması saldırıları daha da arttırdı. Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki Siber Olaylara Müdahale Ekipleri (SOME) korsanları 7/24 takip ediyor. Saldırılar Avcı, Azad ve Kasırga adlı milli yazılımlarla püskürtülüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+