Aktüel Haberleri

Cuma hutbesi: Zor zamanlarda maneviyatımızdan destek almak

Her hafta büyük bir katılım eda edilen Cuma namazı için bu hafta Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen hutbe konusu "Zor zamanlarda maneviyatımızdan destek almak" başlığı oldu. 26 Şubat 2021 tarihli cuma hutbesinin tamamını haberimizde okuyabilirsiniz.

Ayasofya’da anılacak

Merhum Başbakan Necmettin Erbakan, vefatının 10. yılında, bu akşam Ayasofya Camii’nde düzenlenecek programla anılacak. Erbakan, fethin sembolü olan Ayasofya’nın açılması için büyük mücadele vermişti.

28 Şubat’la FETÖ’nün yolu açıldı

Refahyol hükümetini yıkan 28 Şubat darbesi, etkisi hâlâ süren izler bıraktı. Dönemin Refah Partisi İstanbul milletvekili Ekrem Erdem: Dini kurumlar olmayınca bütün yollar FETÖ’ye kanalize edilir hale getirildi. 28 Şubat’tan güçlenerek çıkan FETÖ’ydü. Dönemin Kültür Bakanı İsmail Kahraman: Türkiye gelişiyordu. Uyumlu bir hükümet vardı. Dış borçlar azaltılmıştı. Bu güzel gelişmeyi durdurmak için yapılan propagandaları kontrol edemedik.

Aksaray Bilim Merkezi kapılarını açıyor: Gençlerimiz Bilim ve teknoloji ile geleceğe yön verecek

Aksaray Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan, önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak Aksaray Bilim Merkezi kapılarını bilim ve teknolojiye meraklı gençlere açıyor. Aksaray Bilim Merkezi, bilimin ve teknolojinin imkânlarından faydalanmak isteyen gençlere büyük avantaj sağlıyor.

Sadakataşı Yemen’e acil yardım ulaştırıyor

Sadakataşı Derneği, Yemen’de acil yardım çalışmalarına devam ediyor. Dernek Taiz ve Marib bölgelerinde yaşayan mülteci ailelere gıda kumanyası, hijyen ürünleri ve temiz su dağıtımı gerçekleştirdi.

Ötmekten bayılan Denizli horozu dünya basınında: Uzak Doğu bu horozu konuşuyor

Horozlarıyla ünlü Denizli'de bir vatandaşın horozunu çektiği görüntüler dünya basınında yer aldı. Horozun 15 saniye kadar ötmesi sonucu düşüp bayılmasını Tokyo ve Japonya'daki haberlerde 'Bu horoz öttüğünde durmak bilmiyor' ifadeleriyle paylaştı. Görüntüleri izleyenler kahkahaya boğuldu.

Mahallesinde yol krizi çözülen küçük Emine: Artık okula gidebileceğiz

Adana’nın Sarıçam ilçesi Aydınyurdu Mahallesi’nde merkeze giden yolun arazisinden geçmesi nedeniyle tapu sahibinin kapatmasından dolayı mağdur olan mahalleli, ilçe belediyesinin araya girmesi ve tapu sahibinin ikna edilmesinin ardından yeni yoluna kavuşuyor. Okul servisi balçık yolda ilerleyemediği için mağdur olan ilkokul öğrencisi Emine Saçıkara (11), “Yolun yapılmasından çok mutluyum. Artık okula gidebileceğiz” dedi.

İstanbul barajlarının doluluk oranlarında son durum: Yüzde 54,07

Geçtiğimiz haftalarda kar ve yağmur yağışının etkili olması sonrası İstanbul barajlarındaki yükseliş sürüyor. Barajlardaki bu doluluk, kar sularının erimesini sürdürmesiyle her geçen gün daha da artıyor. Kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan İstanbullular da barajlardaki su oranının ne kadar olduğunu araştırıyor. İşte 25 Şubat 2021 tarihinde İstanbul baraj doluluk oranındaki son durum...

Online alışveriş yüzde 72 arttı: En fazla Hollanda alışveriş yaptı

2020 yılında online alışveriş oranında artış yaşanırken, yüzde 72 seviyesine yükseldiği kaydedildi. Bu oran 2015 yılında yüzde 62 olarak görülürken, araştırmanın tüm Avrupa Birliği ülkelerini kapsadığı gözlendi.

ABD’de bir adam komşusunu öldürüp kalbini akrabalarına yedirdi

ABD’nin Oklahoma eyaletinde 3 kişiyi öldürmekle suçlanan 42 yaşındaki Lawrence Anderson, komşusunu öldürüp kalbini akrabalarına yedirdiğini itiraf etti.

Vaka sayısı artan Tokat'ta yeni tedbirler: Nikahlar ertelendi hayvan pazarları kapatıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın duyurduğu tabloya göre, 15-21 Şubat'ta oransal olarak en çok vakanın görüldüğü iller arasında ilk 6'da bulunan Tokat'ta, İl Umumi ve Hıfzıssıhha Kurulu'nca yeni kararlar alındı. Vali Ozan Balcı, 10 gün süresince düğün ve nikahların ertelendiğini, spor salonları ve hayvan pazarlarının ise kapatıldığını söyledi.

Mehmetçik'ten anlamlı davranış: Hayvanlar için yemlik yaptılar

Diyarbakır'da, Sivrice Jandarma Karakol Komutanlığı personelleri hayvanlar için yemlik yaptı. Mamayla doldurulan yemlikler sokak hayvanlarının yoğun olarak bulunduğu bölgelere bırakıldı.

Bu köyde 724 kişinin soyadı 'Yeşilyurt': Karışıklığı engellemek için ilginç yöntemler kullanıyorlar

Siirt'in Kurtalan ilçesine bağlı herkesin aynı soyadına sahip olduğu Aksöğüt köyünde isimlerin karıştırılmaması için farklı yöntemler tercih ediliyor. Muhtar Emrullah Yeşilyurt, "Hepimiz akrabayız ve soy isimlerimiz Yeşilyurt. Aynı isimden 4-5 kişi oluyor. Karışıklık olmasın diye Nurullah oğlu Emrullah, Yasin oğlu Bahattin diye çağırıyoruz. Okulda da öğretmenlerimiz aynı isme sahip öğrencileri karıştırıyor. Öğretmen de öğrencilere Ahmet 1, Ahmet 2, Mehmet 1, Mehmet 2 diye belirlemişler" ifadeler...

Kanseri yendi dondurulmuş embriyo ile bebeğini kucağına aldı

İzmir'de 4 yıl önce lenfoma tanısı koyulması üzerine nişanlısı Onur Işık ile hemen nikah masasına oturup kemoterapi tedavisi öncesi embriyolarını donduran Deniz Işık (38) hastalığı atlattıktan sonra, embriyonun transfer edilmesiyle hamile kalıp, erkek bebek dünyaya getirdi. 20 gün önce 'Atlas Leon' adını verdiği bebeğini kucağına alan Işık, "Bu hayatta en çok istediğim şey anne olmaktı. Bana bu şansı verdikleri için doktorlarıma çok teşekkür ediyorum" dedi.

Pandemi döneminde en büyük ihtiyacımız: Umut

Milli Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’u, İstiklal Marşımızın kabulünün 100. Yılında, Hürmet, Rahmet ve Minnetle Yâd Etmek için, O’nun Düşüncesini-Değerlerini Yeni Nesille Buluşturma Gayretinde Olan, Yazar / Eğitmen Dr. Şaban Kızıldağ ile konuştuk.

Eyüpsultan Lavanta Cenneti oluyor

Eyüpsultan Belediyesi, ilçeye bağlı Ağaçlı Köyü’nde geniş bir alana lavanta dikimi gerçekleştirdi.

Mobbing uygulayanlar 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanabilir

Uzmanlara göre dünyanın her yerinde görülen ve psikolojik taciz olarak adlandırılan mobbinge maruz kalan kişiler, gerekli delileri toplayarak buna yönelik yetkili makamları bilgilendirmeli. Mobbinge uğrayanların suçu ispat etmek amacıyla ses ve görüntü kaydı alabileceğini söyleyen Hukukçu Doç. Dr. Hasan Sınar, faillerin hakaret ve kasten yaralama suçlarından 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanabileceğini dile getirdi. Psikolog Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar ise çalışanın kesinlikle susmaması ger...

Türkiye Diyanet Vakfı Nijer'de 15 su kuyusu ve vakıf çeşmesi açtı

Türkiye Diyanet Vakfı, Nijer'de 15 su kuyusu ve vakıf çeşmesi açtı. Afrika başta olmak üzere temiz içme suyuna ulaşmakta güçlük yaşayan tüm coğrafyalara su kuyusu açan Vakıf, 6 milyondan fazla insana ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrası işletmeciler dört gözle 1 Mart'ı bekliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Mart itibariyle aşamalı normalleşme süreciyle birlikte esnafı rahatlatacak adımların atılacağını duyurmasının ardından hazırlıklarına başlayan restoran ve kafe işletmecileri, açıklanan tarihi dört gözle beklediklerini söylediler.

Beş yıl boyunca ev işi yapan eşine boşanırken 55 bin lira tazminat ödeyecek

Çin'in başkenti Pekin'de bir boşanma davasında mahkeme, bir adamın beş yıl boyunca ev işleri yapan eşine 55 bin TL tazminat ödemesine karar verdi.

Bir nostaljinin yeniden doğuşu: Çalışanın yeni gözdesi dijital sefer tası

Teknoloji, eski alışkanlıklarımızı yeni haliyle hatta daha da işlevsel şekilde hayatımıza dahil ediyor. Elektronik sefertasının bazı modelleri, çantada taşınacak kadar küçük iken, bazıları birkaç çeşit gıdayı rahatça muhafaza edecek kadar geniş. Bu ürün; okulda öğrencilerin, deniz kenarındaki tatilcinin ve kamp kuranların da işine yarayacak. Pandemide ofisinde beslenmesine dikkat edenlerin yeni gözdesi elektronik sefertası oldu. Fiyatı 150 ile 700 lira arasında değişen bu ürünün yemek ısıtma, yu...

Kanal 7’ye hayırlı olsun ziyareti

Bir süre önce Topkapı’da yeni binaya taşınan Kanal 7-Ülke TV’ye Albayrak Grubu’ndan hayırlı olsun ziyareti. Ziyarette Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak’ın yanı sıra yönetim kurulu üyeleri Mesut Muhammed Albayrak, İbrahim Karaca ve Albayrak Holding CEO’su Prof. Dr. Ömer Bolat yer aldı. Misafirleri Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ile yönetim kurulu üyeleri Mustafa Çelik ve Zahid Akman karşıladı.

Cumhur İttifakı yüzde 53,3

Areda Survey’in “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 41,7’si AK Parti cevabını verdi. Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’nin oyu yüzde 11,6. CHP’ye oy vereceğini beyan edenler yüzde 21,8’de kaldı. CHP öncülüğündeki Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin toplam oyu ise yüzde 42,2.

Şarkıcı Çılgın Sedat’ın evinde yangın çıktı

'Çılgın Sedat' ismiyle tanınan Sedat Kaputu'nun ailesi ile birlikte yaşadığı Beylikdüzü'ndeki villasında yangın çıktı. Yangın haberini duyar duymaz olay yerine giden ünlü şarkıcı gözyaşlarına boğuldu.

Emine Erdoğan'dan 'Ayda bebek' paylaşımı: Sağlıklı görmekten mutluluk duydum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, İzmir depreminde enkazdan 91 saat sonra kurtarılan 3 yaşındaki Ayda Gezgin ile dün bir araya geldiği fotoğrafı Twitter'da paylaşarak, "Ayda kızımızı sağlıklı görmekten mutluluk duydum" dedi.

İstanbul'da baraj doluluk oranlarında son durum: Yüzde 52,29

Geçtiğimiz aylarda kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan İstanbul'da, kar ve yağmur yağışının etkili olması sonrası baraj doluluk oranlarında yükseliş yaşandı. Kar sularının erimesini sürdürmesiyle bu yükseliş her geçen gün artıyor. İstanbullular da barajlardaki su oranının ne kadar olduğunu araştırıyor. İşte 23 Şubat 2021 tarihinde İstanbul baraj doluluk oranındaki son durum...

Doğan Cüceoğlu’na büyük ayıp: Sahtekarlar fotoğraflarını kullanıp para topluyormuş

Geçtiğimiz günlerde Beşiktaş’ta ailesi ile yaşadığı evinde ölü bulunan ünlü psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu’nun ailesi, sahte sosyal medya hesaplarından Cüceloğlu’nun fotoğrafının izinsiz kullanılarak para toplanmaya çalışıldığını duyurarak vatandaşları bu hesaplara itibar etmemeleri konusunda uyardı.

Adalet Bakanlığı 11 bin personel alacak: Resmi Gazete'de yayımlandı

Adalet Bakanlığının yeni personel alımı ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı. Adalet Bakanlığı, infaz koruma memuru, mübaşir, zabıt katibi, psikolog gibi çeşitli kadrolara 11 bin 484 yeni personel alacak.

'Diyarbakır'ın astronomu' hayatını kaybetti: Çalışmalarıyla NASA'dan teşekkür mektubu almıştı

DİYARBAKIR'da yaşayan ve astronomiye olan merakıyla 27 yıl boyunca teleskobu ile yaptığı gözlemleri TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi ve NASA ile paylaşıp, teşekkür mektubu alan 67 yaşındaki Abdulkadir Topkaç, kanser tedavisi gördüğü hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Oyuncu İsmail Hakkı: PKK’ya ses çıkarmayan sözüm ona sanatçıların eğitildikleri hücre evlerini biliyorum

Oyuncu İsmail Hakkı, Esra Elönü’nün sunduğu Arafta Sorular programında, PKK terörüne karşı sessiz kalan sanatçılara tepki gösterdi. Sanatçıların sessizliğinin bilinçli bir tercih olduğunu ve şehit ailelerinin acısını kendilerine malzeme yaptıklarını belirten Hakkı, "Yüzlerce, binlerce şehit verdik. Hiçbir tanesinde kalkıp bir şey söylemediler. Konuşmazlar, söylemezler, duymazlar. Onları eğiten hücre evleri. Bunların hocalarını biliyorum, nasıl politize edildiklerini biliyorum" dedi.

İstanbul'da baraj doluluk oranlarında son durum: Yüzde 51,33

Geçtiğimiz aylarda kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan İstanbul'da baraj doluluk oranı, vatandaşlar tarafından merak edilir oldu. İstanbul baraj doluluk oranları İSKİ tarafından günlük olarak duyuruluyor. Üst üste yaşanan kar yağışı ve yağmurlar sonrası barajlar dolmaya başladı. Peki, İstanbul baraj doluluk oranları yüzde kaç? İşte 22 Şubat 2021 tarihinde İstanbul baraj doluluk oranı son durum...

Meteoroloji'den 'çığ buzlanma ve don' uyarısı

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, bölge illeri için çığ, buzlanma ve don uyarısında bulundu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+