Afrika Haberleri

Etiyopya ordusu, Tigray eyaletinin başkenti Mekele'yi ele geçirdi

Etiyopya'da teslim olmayı reddeden isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) güçlerinin elinde bulunan Mekele şehrinin ordu birlikleri tarafından ele geçirildiği bildirildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İslamofobi ve ırkçılık çok ciddi bir seviyeye ulaştı

Nijer'in başkenti Niamey'de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "İslamofobiye karşı kararlılıkla ve birlik içinde mücadele etmeliyiz. Bu ciddi bir mesele. İslamofobi ve ırkçılık çok ciddi bir seviyeye ulaştı" ifadelerini kullandı.

Sudan’daki Etiyopyalı mülteciler yardım bekliyor

İHH İnsani Yardım Vakfı, Etiyopya Ordusu ile Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) güçlerinin arasındaki çatışmalardan kaçarak Sudan’a göç eden Etiyopyalı mültecilere acil yardım çalışması başlattı.

Hafter milisleri ülkenin batısına kayıyor

Libya Siyasi Diyalog Forumu, geçiş sürecini yönetecek isimler üzerindeki ihtilafların gölgesinde devam ederken, yeni silahlarla milislerini ülkenin doğusundan batısına doğru kaydırmaya başlayan Halife Hafter'in ateşkesi bozabileceği belirtiliyor. Rus medyası, BAE'nin Hafter'e "Morava MLRS" tipi Sırp modern roketatarları temin ettiğini yazdı. Siyasi Diyalog Forumu'ndaki Hafter yanlıları, darbeci generalin ordunun başına geçmesini sağlamak için Başkanlık Konseyi Başkanlığına Akile Salih'i kabul et...

Yemen'de yılın ilk 10 ayında 204 bin şüpheli kolera vakası görüldü

Yemen'de 4 yılı aşkın süredir yaşanan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı. Dünya Sağlık Örgütü, Yemen'de 2020'nin ilk 10 ayında 204 bin 291 şüpheli kolera vakası görüldüğünü, buna bağlı 53 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Etiyopya ordusu isyancıların işgal ettiği Mekele'yi kuşattı

Etiyopya'da teslim olmayı reddeden isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi tarafından işgal edilen Mekele kenti Etiyopya ordusu tarafından kuşatıldı. Başbakan Abiy Ahmed'in teslim olmaları için Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'ne verdiği sürenin dolmasına 24 saatten az kaldı. Tigray eyaletinin eski sözcüsü Getachew Reda olaya ilişkin yaptığı açıklamada; "Abiy Ahmed’in askerleri Mekele'yi ele geçirebilir ama insanları yönetemez." ifadelerini kullandı.

Darbeci Hafter güçlerinin tatbikatında Türk bayrağı yere atılıp çiğnendi

Libya'da gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter’e bağlı birlikler tarafından düzenlenen tatbikatta düşman bayrağı olarak Türk bayrağı kullanıldı. Tatbikat kapsamında gerçekleştirilen görevin ardından da Türk bayrağı yere atılıp çiğnendi.

Nijerya'da 60 bin çocuk yetim kaldı

Nijerya'nın kuzeydoğusunda terör örgütü Boko Haram'ın saldırıları nedeniyle 60 binden fazla çocuğun yetim kaldığı bildirildi. Nijerya'da 2000'li yılların başından bu yana varlık gösteren terör örgütü Boko Haram'ın 2009'dan beri düzenlediği kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi öldü.

Fas ile Polisario Cephesi arasındaki "Batı Sahra Sorunu" 45 yıldır çözülemiyor

Fas ile Moritanya arasındaki Kerkerat Sınır Kapısı'nı geçişlere kapatılması 1975 yılından bu yana konu olan "Batı Sahra Sorunu"nu yeniden gündeme getirdi. İspanyol işgaline karşı 1973'te kurulan Polisario Cephesi, sömürgecileri bölgeden çıkarmak için isyan başlatarak silahlı bir güç haline geldi. Batı Sahra halkını temsil ettiğini öne süren Polisario Cephesi, bölgenin bağımsızlığı için ilk fırsatı Uluslararası Adalet Divanı'nda elde etti. 1975 yılında toplanan Uluslararası Adalet Divanı, Batı Sa...

GRAFİKLİ- Fas ile Polisario Cephesi arasındaki "Batı Sahra Sorunu" 45 yıldır çözülemiyor

GRAFİKLİ- Fas ile Polisario Cephesi arasındaki "Batı Sahra Sorunu" 45 yıldır çözülemiyor

Nijerya'da camiye düzenlenen baskında 5 kişi öldü 40 kişi kaçırıldı

Nijerya’nın Zamfara eyaletinde bir camiye düzenlenen silahlı saldırıda 5 kişi hayatını kaybetti. Saldırganlar 40 kişiyi de kaçırdı. Zamfara Eyaleti Valisi Bello Muhammed Matawalle, eyalet hükümeti ve silahlı kişiler arasında yapılan anlaşma kapsamında Gusau bölgesinde rehin alınan 11 kişinin serbest bırakıldığını açıkladı.

BM'den kritik uyarı: Etiyopya'daki çatışmalardan dolayı Sudan'a 200 bin kişi sığınabilir

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Etiyopya'nın Tigray bölgesindeki çatışmalar nedeniyle Sudan'a gelecek 6 ayda 200 bin kişinin sığınmasının beklendiğini bildirdi. BMMYK'nın Cenevre'deki merkezindeki sözcülerinden Babar Baloch ise aynı toplantıda yaptığı açıklamada, Tigray bölgesinde acilen geçici bir ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Nijerya'da şiddet ülke geneline yayıldı: Gösterilerde 94 sivil ve polis öldü

Nijerya'da polis bünyesinde oluşturulan Özel Hırsızlıkla Mücadele Ekibine (SARS) karşı yapılan protesto gösterilerinde 94 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Ülkede protestolar nedeniyle farklı bölgelere askerler konuşlandırılmış, Lagos, Edo ve Rivers'ın da arasında bulunduğu 17 eyalette sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Etiyopya'da çatışmaların arasında kalan Türk vatandaşlar Addis Ababa'ya getirildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Etiyopya'nın Tigray bölgesinde çatışmaların arasında kalan Türk vatandaşlarının yoğun girişimler sonucu Addis Ababa'ya getirildiğini duyurdu.

Nairobi'de karaborsadan bebek satın alıyorlar

Kenya'nın başkenti Nairobi'de yüzlerce çocuğun çalınarak satıldığı bir ticaret ağı bulunuyor. Africa Eye'ın araştırmasına göre, çocuk ticareti ülkenin en büyük devlet hastanelerinde ve gecekondu mahallelerinin etrafında bulunan yasa dışı sokak kliniklerinde yaşanıyor. Karaborsa olan çocuk ticaretinde devlet memurlarının ve hastane görevlilerinin de parmağı var. Bu durum Kenya'da çok büyük bir sorun ama yeterince rapor edilmiyor. Ülkede çocuk ticareti konusunda güvenilir istatistikler ve devlet ...

Mali'de eski Cumhurbaşkanı Toure'nin vefatı nedeniyle 3 günlük yas ilan edildi

Eski Mali Cumhurbaşkanı Amadou Toumani Toure'nin hayatını kaybetmesi nedeniyle yarından itibaren 3 günlük ulusal yas ilan edildi. Tedavi için geldiği İstanbul'da 10 Kasım'da hayatını kaybeden Toure için ilk tören, 13 Kasım'da Fatih Camisi'nde düzenlenmişti.

Etiyopya'da yolcu otobüsüne silahlı saldırı: 34 kişi hayatını kaybetti

Etiyopya'da yolcu otobüsüne silahlı saldırı düzenlendi. İlk belirlemelere göre saldırıda en az 34 yolcu hayatını kaybetti.

Libya'da seçim tarihi belli oldu: BM destek sağlayacak

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde düzenlenen Libya Siyasi Diyalog Forumu'nda, ülkedeki seçimlerin Libya'nın bağımsızlık günü 24 Aralık 2021'de yapılması üzerinde anlaşma sağlandı.

Libya açıklarında mülteci gemisi battı: En az 74 kişi hayatını kaybetti

Libya açıklarında Avrupa’ya gitmekte olan mültecileri taşıyan bir gemide meydana gelen arıza sonucu en az 74 mültecinin boğularak hayatını kaybettiği duyuruldu.

1892'te UNESCO korumasındaki Goree Adası'nda inşa edilen tek cami Türkiye'den yardım bekliyor

Senegal'in başkenti Dakar açıklarındaki tarihi köle adası tek bir camii bulunuyor. Batı Afrika'da köle ticaretinin en önemli merkezlerinden kabul edilen ve UNESCO koruması altındaki Goree Adası Belediye Başkanı Augustin Senghor, "Tüm İslam alemine ama özellikle de Türkiye'ye bu tarihi camiyi korumak için çağrıda bulunuyorum. Özellikle cuma günleri ve bayramlarda kapasitesi çok yetersiz kalıyor. Acilen bakıma ihtiyacı var" ifadeleriyle Türkiye2den yardım elini uzatmasını istedi. 1825'te Silmane N...

Libya'da 18 ay içinde seçimlerin gerçekleştirilmesi konusunda anlaşmaya varıldı

BM Libya Misyonu Temsilcisi William, Tunus'taki Libya Diyalog Konferansı'nda 18 ay içinde seçimlerin gerçekleştirilmesi konusunda anlaşıldığını açıkladı. Williams, tarafların uzlaştığı ön anlaşmanın Libya'daki siyasi süreci öngören Suheyrat Anlaşması'nın bir versiyonu olduğunu aktararak, "yol haritasının, özellikle yerinden edilmiş insanların sorunlarını ele almak için kurumları birleştirmek ve uzlaşmayı başlatmak için gereken adımları özetlediğini" dile getirdi.

Nijerya'da 17,5 milyon çocuk eğitim ve tıbbi bakımdan mahrum

Batı Afrika ülkesi Nijerya'da, iç çatışmalar ve maddi imkansızlıklar nedeniyle 17,5 milyon çocuğun eğitim ve tıbbi bakımdan mahrum olduğu bildirildi.

Mehmetçik Libyalı askerlere yoğun eğitim veriyor

Libya'nın meşru hükümetinin davetiyle ülkede görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, Libya nizami ordusunun teşkili ve birliklerinin uluslararası standartlara ulaştırılması amacıyla 5 eğitim merkezindeki eğitimlerine devam ediyor. Eğitimlerden bugüne kadar 2 binin üzerinde Libyalı asker faydalandı.

Nijerya'nın Enugu eyaletinde 'gizemli hastalık' nedeniyle 57 kişi öldü

Yerel basında çıkan haberlere göre, Enugu Eyaleti Hastalık Gözetim ve Bildirim Sorumlusu Vincent Oshomi, yaptığı açıklamada, eyaletin Ette ve Umuopu bölgelerinde henüz teşhisi konulmayan hastalık nedeniyle eylülden bu yana 57 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Mısır ‘Fransa’yı boykot edin’ diyen alimi tutukladı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, Müslümanları hedef göstermesine tepki olarak ‘Fransız mallarını almayın’ çağrısı yapan Mısırlı Alim Mustafa el-Adavi tutuklandı.

Etiyopya'da terör saldırısı: Onlarca kişi öldü, 11 kişi kayıp

Etiyopya'nın Oromiya eyaletinde dün yaşanan terör saldırısında ölenlerin sayısının 34'e çıktığı, 11 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi. Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, saldırı sonrası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Etiyopya'nın düşmanları ülkeyi yönetmek ve yıkmak için ant içmiş ve bunun için ellerinden geleni yapıyorlar" ifadesini kullandı.

Nijerya'da 15 kişiyi öldüren gizemli hastalık!

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın Delta eyaletinde "gizemli hastalık" nedeniyle 15 kişi hayatını kaybetti. Eyalette böyle bir durumun yaşanmasının endişe verici olduğu belirtilirken, vatandaşlara da koronavirüs tedbirlerine uyulması yönünde çağrıda bulunuluyor.

Katar ve Libya arasında güvenlik iş birliği mutabakat muhtırası imzalandı

Katar ve Libya arasında, terör ve organize suçla mücadelede koordinasyonu öngören güvenlik iş birliği mutabakat muhtırası imzalandı. İki ülke arasında imzalanan mutabakat muhtırasının ardından iki taraftan da ikişer temsilcinin içinde yer alacağı iki ülkeyi ilgilendiren güvenlik meselelerini ortak biçimde takip edecek bir komitenin kurulması kararlaştırıldı.

Fas skandal karikatürlerin yayınlanmasını şiddetle kınadı

Fas, Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli karikatürlerin yayınlanmasına tepki gösterdi.

Gine’nin seçimi Conde

Gine’de 18 Ekim’de yapılan cumhurbaşkanı seçimlerinde mevcut Cumhurbaşkanı Alpha Conde, geçici sonuçlara göre % 59,49 oy alarak ilk turda seçildi. Conde’nin en yakın rakibi Cellou Dalein Diallo % 33,5’te kaldı. Conde Batı sömürgeciliğine karşı ülkesinin bağımsızlığı ve kalkınması için mücadele eden lider olarak öne plana çıktı.

Gine'de Alpha Conde ilk turda seçildi

Batı Afrika ülkesi Gine’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde, mevcut cumhurbaşkanı Alpha Conde yüzde 59,49 ile ilk turda kazandı. Conde’nin en yakın rakibi Cellou Dalein Diallo’nun ise yüzde 33,5 oy aldığı açıklandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+