ABD Seçimleri Haberleri

Trump pes etmiyor: Seçim hileli ama kazanacağız!

ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden seçimin bittiğini açıklamasının ardından ABD Başkanı Donald Trump'tan da yeni bir açıklama geldi. 2020 seçimlerinin ‘hileli’ olduğunu iddia eden Trump, sürcenin sonunda seçimleri kazanacağını öne sürdü.

Trump, seçim sonuçlarına itiraz davasını temyize götürdü

Joe Biden'ın kazandığı Pensilvanya eyaletindeki seçimlere ilişkin federal mahkemede açtığı davayı kaybeden ABD Başkanı Donald Trump bu sefer de temyiz mahkemesine başvurdu.

Trump'ın "seçimi ben kazandım" iddiasına Twitter'dan özel etiket

ABD Başkanı Donald Trump, resmi olmayan sonuçlara göre Demokrat aday Joe Biden'ın kazandığı 3 Kasım Salı günü yapılan seçimlere ilişkin, "ben kazandım" iddiasını sürdürüyor. Öte yandan Twitter, söz konusu paylaşıma "Resmi kaynaklar bu seçimin sonucunu farklı açıkladı." etiketi ekledi.

ABD Başkanı Trump yenilgiyi kabul etti: İlk kez "Biden kazandı" dedi

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD’nin seçilmiş başkanı Biden’ın ismini kullanmadan “O, seçim hileli olduğu için kazandı” ifadesini kullandı. Oy sayımlarına denetçi ve gözlemcilerin alınmadığını savunan ABD Başkanı Trump, oyların Dominion adlı radikal sola ait kötü üne ve ekipmanlara sahip özel bir şirket tarafından tasnif edildiğini iddia etti.

Beyaz Saray Sözcüsü: Trump ocakta kendi yemin törenine katılacak

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Başkan Donald Trump'ın ocak ayında Joe Biden'ın başkanlık yemin törenine katılıp katılmayacağına ilişkin soruya karşılık, "Ben Trump'ın kendi yemin törenine katılacağını düşünüyorum." dedi.

ABD'de bir eyalette oylar yeniden sayılacak

ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinde sonuçların henüz netleşmediği 16 delegeli Georgia'da oyların yeniden sayılmasına karar verildi. El ile sayılan oyların sonucunda kaybeden taraf yeniden makine ile oy sayımı talep edebilecek.

3. kez özür dileyecek

İlk özür Ekim 2014’te Türkiye’nin Suriye’de El Kaide’ye finans desteği sağladığı iftirasından sonra geldi. ABD’nin 15 Temmuz’daki sessizliği FETÖ’ye destek anlamına geldiği için Biden 1 ay sonra Türkiye’ye geldiğinde, “Özür dilemek istiyorum. Keşke daha erken buraya gelebilseydim” dedi. Adaylık döneminde “Erdoğan’ı seçimle devirmek”ten söz eden Biden’dan şimdi yeni bir özür bekleniyor.

AB ve NATO'dan Biden'a kutlama

Avrupa Birliği (AB) yönetimi ve NATO, ABD'nin 46'ncı başkanı seçilen Joe Biden'ı tebrik etti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise yazılı açıklamasında, "Joe Biden'ın yeni ABD Başkanı seçilmesinden samimi memnuniyet duyuyorum. Sayın Biden'ın NATO'nun ve transatlantik ilişkisinin güçlü bir destekçisi olduğunu biliyorum." ifadesini kullandı.

ABD seçimlerinde son dakika: ABD'de 59. başkanlık seçimlerini Joe Biden kazandı

Demokratların adayı ve eski Başbakan Yardımcısı Joe Biden, 20 delegeye sahip Pennslyvania’da seçimi kazanarak 284 delegeye ulaştı. Biden, ABD’nin 46. Başkanı oldu.

ABD'deki kritik seçimde sona doğru: Oy sayımı sürüyor

ABD Başkanı ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden'ın karşı karşıya olduğu başkanlık seçimlerinde oy sayımı 6 eyalette devam ediyor. Kritik eyaletler Nevada, Arizona ve Georgia ve Pensilvanya'da Demokratların adayı Joe Biden yarışı önde götürüyor.

ABD ikiye bölündü

ABD’deki başkanlık yarışı bölünme ve kutuplaşmayı zirveye çıkardı. Birçok eyalette seçmenler sokağa çıktı. Biden taraftarları “Oyların tamamı sayılsın” sloganları atarken postayla gelen oylarda sahtekarlık olduğunu düşünen Trump taraftarları sayımın durdurulmasını istedi. Zafere yakın Biden’in anketlerin aksine sadece %1-2’lik farkla ipi göğüslemesi kutuplaşmış ülkede işinin zor olacağını gösteriyor.

ABD'de seçim kaosu sürüyor: Trump'ın sayım durdurma talebi reddedildi

ABD'de başkanlık seçimi için kritik eyaletlerde oy sayım işlemi sürerken, yeni bir gelişme yaşandı. Georgia eyalet mahkemesi, ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın seçim kampanya ekibinin Georgia eyaletinde oy sayımının durdurulması için açtığı davayı reddetti.

ABD'de seçim gerginliği artıyor: Trump'ın açtığı davaya ret

ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi adayı Donald Trump'ın kampanya yetkilileri Corey Lewandowski ve Pam Bondi, Pensilvanya- Philadelphia'da oy sayımının devam ettiği Kongre Merkezi'ne geldi. Öte yandan Georgia eyalet mahkemesi, Trump'ın seçim kampanya ekibinin Georgia eyaletinde oy sayımının durdurulması için açtığı davayı reddetti. Trump'ın ekibi Nevada'da da oy sayımlarının durması için dava açtı. ABD'de Demokratların başkan Adayı Joe Biden ise oy sayma işlemleri devam ederken Twitter hesabından deste...

ABD Başkanı Trump'tan 'sayımı durdurun' çağrısı

ABD Başkanı Donald Trump'tan 14 saat sonra yeni açıklama geldi. Biden'ın "Tüm oylar sayılmalı" mesajının ardından Trump "Sayımı durdurun" dedi.

Sandıktan kaos çıktı

ABD’de 59. başkanlık seçimleri, sandıklar kapatıldıktan sonra postayla gönderilen oylar nedeniyle beklendiği gibi kaotik sürece girdi. Biden önde giderken Trump, kritik eyaletler Florida ve Texas’ı aldıktan sonra zaferini ilan edip, “Demokratları seçimi çalmaya çalışmakla” suçladı. Tartışmalı seçimin mahkemede sonuçlanması bekleniyor.

Joe Biden kritik eyaleti kazandı: Trump iki eyalette tekrar sayım isteyecek

Joe Biden Wisconsin eyaletinde kazandı, eyaletin 10 delegesi Biden’ın hanesine yazıldı. ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanya ekibi ise Wisconsin eyaletinde oyların yeniden sayılmasını talep edeceklerini açıkladı. Bu gelişmelerin ardından Trump'ın seçim ekibinin Michigan'dan sona Pensilvanya'da da oy sayım işlemlerinin durdurulması için dava açacağı açıklandı. Trump’ın seçim kampanya direktörü Bill Stepien ise Pensilvanya eyaletini kazandıklarını ilan etti.

Gölge başkan Kamala Harris

ABD seçimleri sonuçlandı ve Biden zaferini ilan etti. Biden'ın seçimi kazanması Kamala Harris zihniyetinin ABDyönetimini ele geçirmesi anlamına geliyor. Biden, 78 yaşınamerdiven dayamışken sağlık sorunları da gündemde. DemokratParti’nin aday belirleme sürecinde ilk başta Harris ön planaçıkarılmıştı ama aday olamayacağı belli olunca Biden piyasayasürüldü. Bernie Sanders’a yapılan Salı darbesiyle birlikteBiden adaylığı garantilerken aslında kurgulanan Kamala Harris veagresif görüşlerini iktidara t...

Çekişmeli eyaletlerde son durum ne? Seçimin kaderini belirleyecek eyaletlerde sayım devam ediyor

ABD'de seçimin sonucuna en fazla tesir eden eyaletler olarak bilinen çekişmeli eyaletlerde Trump seçimi önde götürüyor. Trump; Florida, Ohio'yu kazandı. Bu iki eyaleti kazanan Cumhuriyetçi Parti adayları başkanlığı da alıyor. Anketlerde gözükenin aksine Trump, Teksas'ı da kazanırken Biden; Arizona, Nevada, Illionis gibi eyaletleri önde bitirdi. Seçimin sonucunu ise Georgia, Wisconsin, Penslyvannia, North Carolina gibi sonuçların henüz belli olmadığı eyaletler belirleyecek. Bu eyaletlerden gelece...

ABD başkanlık seçimlerinde ilk sonuçlar geliyor

ABD'de 2020 Başkanlık Seçimi'nde Kentucky ve Indiana eyaletlerinden ilk sonuçlar gelmeye başladı. Başkanlık yarışında Cumhuriyetçi Donald Trump Kentucky'yi, Demokrat Joe Biden Vermont'u kazandı. Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan sonuçlara göre ABD Başkanı Trump, Kentucky'deki oyların yüzde 53,7'sini elde etti. Halen oy sayımının devam ettiği eyalette yüzde 53,7 oy oranına ulaşan Trump, yüzde 44,8 oy oranında kalan Biden'a üstünlük sağlayarak seçimleri kazandı.

ABD sandık başında

Amerikalılar ülkeyi 4 yıl yönetecek başkanı belirlemek için dün sandık başına gitti. Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump ile rakibi Demokrat Joe Biden arasındaki yarış “ülke tarihinin en kritik seçimi” olarak değerlendirildi. Posta yoluyla kullanılan oyların sayımına ilişkin tartışmanın kaosa yol açmasından endişe ediliyor.

ABD, yakın tarihinin en kritik seçimi için bugün sandık başına gidiyor

ABD halkı bugün Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden'ın yarıştığı ve ülkenin son dönemdeki "en kritik" seçimi olarak nitelendirilen 59. başkanlık seçimi için sandık başına gidiyor. Başkanlık seçimi için oy verme işlemleri doğu saatiyle 06.00'da başlayacak, sandıklar 19.00'da kapanmaya başlayacak. "Posta yoluyla oy kullanma" yönteminin, Kovid-19 nedeniyle seçmenlerin yüzde 70'ini kapsayacak şekilde genişletilmesi, seçim sonuçlarının şekillenmesinde önemli rol oy...

ABD seçimleri: Başkanı 4 eyalet belirleyecek

ABD Seçimleri gerçekleşirken ülkedeki seçim sistemi isebizdekinden oldukça farklı. Amerikan halkı aslında başkanıdeğil temsilcileri seçiyor. Seçilen temsilciler başkanı seçerkenher bir eyalette kazanan parti 1 oy farkla dahi kazansa tümtemsilcileri kazanmış oluyor. Geçtiğimiz seçimlerde bu Trump’ayaramış Hillary Clinton’dan 3 milyon az oy almasına rağmensistemin açıkları sayesinde başkanlık koltuğuna oturmuştu. Birçok eyaletikazanacak parti önceden belliyken belli başlı eyaletlerde değişensonuçl...

Sandıktan kaos çıkabilir

ABD tarihinin en kritik başkanlık seçimleri bugün yapılacak. Cumhuriyetçi Başkan Trump ile Demokrat rakibi Biden kozlarını sandıkta paylaşacak. ‘Erken oy’ hakkı nedeniyle şimdiye kadar 93 milyondan fazla seçmen oyunu kullandı. Ülkede seçim sonucunun belirlenememesi halinde kaos ve anayasal kriz beklentisi yüksek. Trump’ın kaybetmesi halinde seçim sonuçlarını kabul edeceğini net bir dille söylememesi tartışmaların şiddetlenmesine yol açtı.

ABD'deki devlet okullarında Müslümanlara ayrımcılık yapılıyor

ABD'de çıkan akademik bir dergide yayımlanan araştırmada, ülke genelindeki devlet okullarında Müslümanlara yönelik yaygın ve sistematik bir ayrımcılık olduğu kaydedildi. 45 binden fazla devlet okuluna e-posta yollanan araştırmada 3 ayrı profesörün ortak imzası yer alıyor. Araştırma kapsamında okullara kurgusal aileler adına e-posta yollandı ve geri dönüşler sonucunda ABD'li okul müdürlerinin Müslüman ailelerle görüşme olasılığının daha düşük oluğu görüldü. Araştırma sonuçları, 11 Eylül'ün üzerin...

ABD Venezuela'da kendini lider ilan eden Guaido'ya desteğini yineledi

ABD hükümeti, Venezuela Devlet Başkanı Maduro'yu hiçe sayarak Washington yönetiminin her koşulda ülkenin meşru lideri olan Juan Guaido'yu tanıyacağını bir kez daha duyurdu.

ABD "Terörizm 2019 Ülkeler Raporu"nu açıkladı: Türkiye bölümü dikkat çekti

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan "Terörizm 2019 Ülkeler Raporu"nda, "Türkiye'nin YPG'yi PKK'nın uzantısı olarak gördüğü" ibaresine bu kez yer verilmesi dikkati çekti. FETÖ'nün ABD'de terör örgütleri listesinde olmadığına vurgu yapıldı. Öte yandan, geçen yılki raporda FETÖ elebaşı Fetullah Gülen için yapılan "sürgünde din adamı" tanımından din adamı ifadesinin kaldırıldığı görüldü.

Trump açıkladı: ABD koronavirüs nedeniyle Kanada ile sınırları kapatıyor

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Kanada ile sınırların zaruri olmayan geçişler haricinde kapatılacağını açıkladı. Öte yandan İspanya Kralı 6. Felipe ve Kraliçe Letizia'nın 21 Nisan'da Beyaz Saray'a yapacağı resmi ziyaret Kovid-19 önlemleri çerçevesinde ertelendi.

Denizdeki Sevr’i parçaladık

Türkiye ile Libya arasında ‘Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat’ imzalanması, Yunanistan ve destekçilerinin Akdeniz’deki tezgahını bozdu. Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz “Türkiye bu muhtıra ile denizdeki Sevr’i parçaladı” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump: Ateşkes süreci iyi gidiyor

ABD Başkanı Trump, Türkiye ile varılan 120 saatlik ateşkes anlaşmasına ilişkin “Küçük çatışmalar var ama sona eriyor. Ateşkes süreci iyi gidiyor” dedi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper NATO'ya Türkiye için baskı yapacak

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’nin Suriye’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile ilgili basın yayın kuruluşlarına gönderdiği yazılı açıklamada, Türkiye’ye yönelik NATO müttefiklerine baskı yapacağını belirtti.

Barış Pınarı Harekatı: 415 terörist etkisiz hale getirildi

Fırat’ın doğusunda başarıyla devam eden Barış Pınarı Harekâtı kapsamında etkisiz hale getirilen toplam PKK/PYD-YPG’li terörist sayısı 415 oldu.

Marmaris açıklarında 4,3 büyüklüğünde deprem

AFAD'ın paylaştığı bilgiye göre, Marmaris açıklarında saat 17.51'de 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+